Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKochasz lustrzanki? Na jakie modele wciąż warto postawić?

Kochasz lustrzanki? Na jakie modele wciąż warto postawić?

Materiał promocyjny

Dodano:
Kochasz lustrzanki? Na jakie modele wciąż warto postawić?
Materiał promocyjny

Zaczynasz przygodę z fotografią i zastanawiasz się, jaki model aparatu będzie dla Ciebie najlepszy na start? Jeśli w grę wchodzi lustrzanka, warto się pochylić nie tylko nad tym, któremu producentowi zaufać, lecz także (a może właśnie przede wszystkim) nad parametrami. Co z matrycą? Jaka rozdzielczość Cię interesuje? Czy potrzebujesz szybkich serii zdjęć? A może zależy Ci na niższej wadze czy też kompatybilności z większą liczbą obiektywów?

Jak wybrać lustrzankę?

Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze, aby Twoja pierwsza lustrzanka okazała się strzałem w dziesiątkę. Według nas takich parametrów, które trzeba uwzględnić, jest co najmniej sześć — oto one.

1. Matryca i rozdzielczość

Matryca to tak naprawdę serce każdego aparatu. W dostępnych na rynku lustrzankach znajdziesz matryce formatu APS-C oraz pełnoklatkowe (inaczej full-frame). Według naszych obserwacji początkujący fotografowie często zaczynają od aparatów z matrycą APS-C, która zapewnia dobrą jakość obrazu przy bardziej przystępnej cenie. Pełnoklatkowe aparaty zapewniają jeszcze lepszy obraz, ale są też droższe. Przykładem aparatu z matrycą APS-C może być Canon 5D IV dostępny na stronie cyfrowe.pl. Ma rozdzielczość 30,4 MP i procesor obrazu DIGIC 6+.

2. Autofocus i system ostrzenia

Chcesz uzyskać ostre, wyraźne zdjęcia bez godzin spędzonych w ustawieniach aparatu? Czas zwrócić uwagę na autofocus. Nowoczesne lustrzanki oferują zaawansowane systemy autofocusu z wieloma punktami ostrzenia. Przyda Ci się to szczególnie jeśli planujesz fotografować obiekty w ruchu, ale nie tylko — dobry autofocus to po prostu wygoda. Dobrym wyborem dla początkujących może być Nikon D850 który posiada 153-punktowy system autofocusu oraz funkcję śledzenia twarzy, a to z kolei znacząco ułatwia rozpoczęcie przygody zarówno z portretami, jak i bardziej dynamiczną fotografią.

3. Szybkość zdjęć seryjnych

Jeśli planujesz fotografować ruchome obiekty, przyda Ci się nie tylko dobry autofocus, lecz także wysoka szybkość zdjęć seryjnych. Aparaty tego typu, jak Canon 5D Mark IV, doskonale sprawdzają się w określonych rodzajach fotografii, takich jak krajobrazy, portrety czy praca w studiu, gdzie liczy się wysoka jakość obrazu, szczegółowość i precyzyjne odwzorowanie kolorów. Jednakże, ze względu na ich prędkość zdjęć seryjnych, która wynosi 7 klatek na sekundę, mogą nie być odpowiednie dla bardziej dynamicznych zastosowań, takich jak fotografia sportowa, motoryzacyjna czy ornitologiczna, gdzie wymagana jest znacznie wyższa szybkość i wydajność autofokusa, nawet dla początkujących fotografów.

4. Ergonomia i waga

Umówmy się — wygoda użytkowania to nie jest coś, co decyduje o tym, czy dany aparat zrobi idealne zdjęcie, czy też nie, ale zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z tym hobby, jest ważna. W końcu fotografia ma być przyjemnością: aparat powinien dobrze leżeć w dłoni, a dostęp do przycisków — być intuicyjny. Zauważamy również, że początkujący wolą lżejsze modele, które nie obciążają zbytnio podczas dłuższych sesji. Lustrzanki nigdy nie będą tak lekkie jak bezlusterkowce (a na pewno nie w tej samej półce cenowej), ale na przykład Pentax KF to przykład kompaktowego, a jednocześnie solidnie wykonanego aparatu, który jest odporny na kurz i wilgoć.

5. Obiektywy i kompatybilność

Według fotografów jednym z głównych atutów lustrzanek jest możliwość wymiany obiektywów. Przy wyborze pierwszego aparatu sprawdź, jak szeroki jest wybór kompatybilnych części, ponieważ to one w dużym stopniu determinują jakość zdjęć. Na przykład? Canon 90D, to budżetowa lustrzanka, która jest kompatybilna z szeroką gamą obiektywów Canon EF i EF-S.

Wybór lustrzanki — co z ceną?

Budżet jest często decydującym czynnikiem na starcie. Warto zainwestować w sprzęt, który pozwoli na rozwój umiejętności, ale nie przekroczy granic rozsądku. W ofercie cyfrowe.pl znajdziesz modele, które mieszczą się w budżecie początkującego fotografa — polecamy na przykład Nikon D850 z optyką Nikkor, który łączy w sobie całkiem przystępną cenę z solidnymi możliwościami.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole