Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPodpowiedzą, jak zdobyć dotację na nowy piec czy fotowoltaikę. „Wystarczy przyjść”

Podpowiedzą, jak zdobyć dotację na nowy piec czy fotowoltaikę. „Wystarczy przyjść”

Dodano: , Żródło: LM.pl
Podpowiedzą, jak zdobyć dotację na nowy piec czy fotowoltaikę. „Wystarczy przyjść”

fot. M. Jurgielewicz (UM w Koninie)

Można do nich przyjść, zapytać, a one doradzą, z jakich programów pozyskać dofinansowania i dotacje na wymianę źródła ciepła, termomodernizację, czy fotowoltaikę. W Urzędzie Miejskim w Koninie działają doradczynie klimatyczne.

Ich głównym zadaniem jest pomoc mieszkańcom Konina i przedsiębiorcom w pozyskiwaniu pieniędzy na różne ekologiczne przedsięwzięcia. Może to być np. wymiana źródła ciepła, termomodernizacja budynku, czy założenie fotowoltaiki, ale również budowa zbiornika retencyjnego, czy nawet odbiór i transport eternitu. Mnogość programów miejskich i rządowych powoduje, że łatwo się w nich pogubić. Co za tym idzie warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Wystarczy do nas przyjść. Zadamy odpowiednie pytania i ukierunkujemy. Są bardzo różne programy, trzeba tylko wiedzieć, z których skorzystać, a my jesteśmy w tym kierunku szkolone – mówi Patrycja Cierzniak, pracownica Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Koninie i Gminny Doradca Klimatyczny. Wraz z Joanną Krause-Szałaj, która pełni funkcję doradczyni powiatowej, dostępne są w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Wojska Polskiego 2. Można też do nich zadzwonić.

Piece do wymiany już teraz

Najpilniejszą obecnie potrzebą jest wymiana starych pieców. Od początku roku zaczęła obowiązywać uchwała antysmogowa przyjęta przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego, która zakazuje korzystania z pieców pozaklasowych. Do końca tego roku trzeba natomiast wymienić tzw. kozy i piece kaflowe, a docelowo, do końca 2027 roku, wejdzie w życie zakaz używania wszystkich pieców trzeciej i czwartej klasy.

Tymczasem piece opalane paliwem stałym, czyli np. węglem lub drewnem, to wciąż jedno z najpopularniejszych źródeł ciepła dla mieszkańców miasta. Choć, jak wskazuje Joanna Krause-Szałaj, rośnie zainteresowanie np. pompami ciepła. – Widzimy wzrost świadomości mieszkańców – ocenia. Patrycja Cierzniak dodaje, że przełomowym momentem był okres, gdy rozpoczęły się problemy z węglem. W tym roku złożony został wniosek o dofinansowanie w ramach projektu parasolowego, do którego zgłosiło się 248 osób. W grudniu nastąpi rozstrzygnięcie programu – będzie to pierwsze zadanie realizowane przez pracownice urzędu jako doradczynie klimatyczne.

Będą miały kamerę termowizyjną i samochód elektryczny

Działań będzie jeszcze więcej. Urzędniczki otrzymają np. kamery termowizyjne, które umożliwią im wstępną ocenę charakterystyki energetycznej budynku. – Będziemy mogły ukierunkować właściciela budynku, gdzie powinien skupić swoją uwagę – czy na ściany, czy na poddasze, czy może na wymianę pieca – wyjaśnia Patrycja Cierzniak. W ramach programu zakupiony zostanie również samochód elektryczny, który promować będzie ideę elektromobilności.

Ułatwi też dotarcie doradczyniom do mieszkańców Konina. Jak wskazują bowiem, część z koninian potrzebuje bardzo szczegółowej pomocy, wręcz poprowadzenia za rękę. – Największy problem jest z domami budowanymi w latach 70. i 80., w których zostały pojedyncze osoby starsze. Te osoby wydają więcej pieniędzy na energię, niż na inne potrzeby. To jest to tzw. ubóstwo energetyczne. One potrzebowałyby pomocy od początku do końca, przeprowadzenia przez cały proces. Trzeba do takiego człowieka wyjść, bo on sobie sam nie poradzi – mówi Joanna Krause-Szałaj.

Nawet jeśli ich stać na wymianę pieca to i tak boją się zmiany i późniejszych opłat za prąd – dodaje Patrycja Cierzniak.

Szkolenia dla przedsiębiorców

Obie oceniają, że wiedza mieszkańców nt. wymogów i przepisów prawa jest różna. Duże obawy wzbudzają zmiany przewidziane w unijnym Zielonym Ładzie. – Będzie to na pewno zmiana dla budynków nowo budowanych. Dla istniejących nie ma jeszcze regulacji. Ludzie do nas przychodzą i mówią: „Słyszałem, że trzeba wymienić wszystkie okna w domu na nowe”. To są fake newsy – mówi Patrycja Cierzniak.

Pomóc mogą szkolenia, które w ramach programu prowadzone będą dla przedsiębiorców. Opowiedzą m.in. o gospodarce obiegu zamkniętego, śladzie węglowym, czy modelach biznesowych. Informacje o nich podawane będą na stronie miasta.

Doradcy klimatyczni to element unijnego programu Life After Coal dla Wielkopolski Wschodniej. Zatrudnieni zostali w kilkudziesięciu gminach i powiatach regionu. Program realizowany będzie do 2031 r., a jego wartość to ponad 77 mln zł.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole