Kazimierz Biskupi. Kaplica Łosośka jako symbol kultu Świętych Pięciu Męczenników
Materiał promocyjny
Uroczysta msza święta pod przewodnictwem ks. Biskupa Krzysztofa Wętkowskiego, a zaraz po niej poświęcenie odbudowanej przez gminę kapliczki „Łosośka” zakończyły trwające od wczoraj obchody 500 – lecia kazimierskiego klasztoru.
Drewniana kapliczka stanęła w rewitalizowanym przez samorząd Parku Kulturowym w pobliżu klasztoru Misjonarzy Świętej Rodziny, bardzo blisko miejsca, gdzie przed wojną postawiono pierwszą „Łosośkę”, zniszczoną później przez okupantów. Około 20 lat temu członkowie Bractwa Pięciu Braci Męczenników odsłonili jej fundamenty i wmurowali pamiątkową tablicę. Według legendy pierwsza kapliczka stanęła w miejscu studni, z której korzystali eremici. Odławiali z niej łososie, których nigdy nie ubywało.
Odbudowana przez samorząd kaplica wygląda tak samo, jak pierwowzór. Wykonano ją z drewna, w środku ustawiono figury Pięciu Braci, dziś uroczyście przeniesiono tam krzyż i obraz. Kapliczką będą opiekować się członkowie Bractwa, którzy od lat oprowadzają zainteresowanych bogatą historią Kazimierza turystów i pątników.
Bractwo Świętych Pięciu Męczenników w Kazimierzu Biskupim powstało w 1724 roku za sprawą ówczesnych gospodarzy tego miejsca - bernardynów. Od samego początku zajmowało się działalnością charytatywną oraz kulturalno-oświatową, ale przede wszystkim propagowaniem kultu Świętych Pięciu Braci Męczenników w Kazimierzu Biskupim i jego okolicach. Przestało istnieć wraz z kasatą zakonu podczas rozbiorów. W 1921 roku pobernardyński klasztor przejęli Misjonarze Świętej Rodziny, którzy przejęli także zadanie krzewienia kultu Świętych Pięciu Braci. W roku milenijnym tj. 27 grudnia 2000 roku nastąpiła reaktywacja Bractwa w Kazimierzu Biskupim.
Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!