Koroner to konieczność. PPOZ apeluje o zmiany w przepisach
Koroner to konieczność. PPOZ apeluje o zmiany w przepisach. Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) od lat biją na alarm, wskazując na konieczność uregulowania przepisów dotyczących stwierdzania zgonów i wprowadzenia instytucji koronera.
Obowiązujące przepisy ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 roku oraz rozporządzenia z 1961 roku są, jak podkreśla PPOZ, archaiczne i nieprzystające do dzisiejszych realiów. Już w 2017 roku Ministerstwo Zdrowia przyznało, że wymagają one aktualizacji, jednak do tej pory zmiany nie zostały wdrożone.
– Wiele rodzin zmarłych, zamiast skupić się na żałobie, musi mierzyć się z trudnościami w ustaleniu, kto jest odpowiedzialny za stwierdzenie zgonu. Problemy te generują także frustrację wśród personelu medycznego i utrudniają działania służb takich jak policja – mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.
Zdaniem PPOZ jedynym skutecznym rozwiązaniem jest wprowadzenie koronera – specjalisty odpowiedzialnego za stwierdzanie zgonów w każdym powiecie, który mógłby odciążyć lekarzy rodzinnych i inne służby, a jednocześnie zapewnić sprawne i profesjonalne wykonywanie tych obowiązków. – Apelujemy o pilne uchwalenie ustawy, która nie tylko ureguluje te kwestie prawnie, ale także przewidzi odpowiednie wynagrodzenie za tę trudną pracę – podkreśla Janicka.
W ramach działań na rzecz uregulowania sytuacji, prezes PPOZ spotkała się z prezydentem Konina Piotrem Korytkowskim oraz przedstawicielami lokalnych wydziałów, ratownictwa medycznego i policji. Rozmawiano m.in. o problemach związanych ze stwierdzaniem zgonów przez lekarzy rodzinnych i współpracy z Nocną i Świąteczną Opieką Zdrowotną. Podczas spotkania, prezydent Korytkowski poinformował, że Ministerstwo Zdrowia planuje uruchomienie nowych przepisów w tym zakresie do końca drugiego kwartału 2025 roku.
Co dalej? PPOZ zapowiada kolejne wystąpienia do odpowiednich instytucji oraz dalsze działania, by przyspieszyć proces legislacyjny. – Dla rodzin zmarłych, personelu medycznego i służb publicznych jasne i nowoczesne przepisy to nie luksus, ale konieczność – podsumowuje Bożena Janicka.
Wprowadzenie instytucji koronera nie tylko uporządkuje chaos prawny, ale także ułatwi funkcjonowanie wielu służb i zapewni spokój rodzinom w najtrudniejszych chwilach. Jak podkreśla PPOZ, to krok, na który czekamy już zbyt długo.
Mamy swój kanał nadawczy. Dołącz i bądź na bieżąco!