Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościIMGW ostrzega: gęsta mgła szybko nie minie. Kiepska jakość powietrza

IMGW ostrzega: gęsta mgła szybko nie minie. Kiepska jakość powietrza

Dodano: , Żródło: LM.pl
IMGW ostrzega: gęsta mgła szybko nie minie. Kiepska jakość powietrza
Pogoda

Nawet do poniedziałkowego poranka mogą się utrzymywać gęste mgły w regionie – ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Problematyczna jest też jakość powietrza.

Od rana region spowity jest gęstą mgłą i według ostrzeżenia IMGW taki stan rzeczy może się jeszcze utrzymać przez dłuższy czas. Zgodnie z opublikowanym komunikatem mgła zmniejszająca widoczność poniżej 200 m, a lokalnie nawet 100 m utrzyma się do godz. 10.00 w niedzielę. IMGW prognozuje też wydanie kolejnego ostrzeżenia obejmującego okres do poniedziałkowego poranka.

W czasie silnych mgieł kierowcy powinni zmniejszyć prędkość i unikać długich świateł, które odbijają się od mgły. Jeżeli widoczność spadnie poniżej 50 m należy włączyć tylne światła przeciwmgielne. Ważne jest zachowanie większego odstępu od innych pojazdów i zwracanie uwagi na oznakowanie poziome. Piesi powinni zadbać o swoją widoczność, nosząc odblaski i unikać nieoświetlonych odcinków dróg. Zarówno kierowcy, jak i piesi muszą dostosować swoje zachowanie do ograniczonej widoczności, aby zapewnić bezpieczeństwo.

Zalegająca mgła wpływa również na jakość powietrza. Poziom stężenia pyłu PM10 odnotowany na stacji pomiarowej WIOŚ w Koninie wynosił w sobotę nawet ponad 85 μg/m3 przy dobowej normie 50 μg/m3. Po południu ta wartość spadła do ok. 40 – 50 μg/m3, ale to wciąż oznacza, że poziom pyłów jest spory.

Pamiętać należy również, że stacja pomiarowa zlokalizowana jest na ul. Wyszyńskiego. Lokalne stężenia pyłów w innych częściach miasta mogą być znacznie wyższe. Czujnik przy ul. Południowej 2 wskazał ok. godz. 16.00 niemal 70 μg/m3, przy ul. Błaszaka – ponad 55 μg/m3. Przy czym są to instrumenty mniej dokładne, niż pomiary WIOŚ.

Od początku roku w Koninie odnotowano dwanaście dni, w których dobowe stężenie pyłu PM10 przekroczyło dopuszczalną normę – ostatnio 12 listopada. Średnia roczna wynosi obecnie 25,61 μg/m3 i jest niższa od normy określonej na 40 μg/m3.

Pył PM10, zawierający drobne cząsteczki o średnicy nie większej niż 10 mikrometrów, wnika głęboko do układu oddechowego, powodując podrażnienia i choroby płuc. Długotrwałe narażenie na PM10 zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawałów serca i udarów. Pył zawiera toksyczne substancje chemiczne, które mogą osłabiać układ odpornościowy i prowadzić do rozwoju nowotworów. W przypadku wysokiego stężenia pyłu PM10 zaleca się ograniczenie przebywania na zewnątrz, unikanie intensywnego wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu oraz korzystanie z oczyszczaczy powietrza w pomieszczeniach.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole