Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSinice zaatakowały kolejne jeziora. Sprawdź, które kąpieliska są nieczynne

Sinice zaatakowały kolejne jeziora. Sprawdź, które kąpieliska są nieczynne

Dodano: , Żródło: LM.pl
Sinice zaatakowały kolejne jeziora. Sprawdź, które kąpieliska są nieczynne
Kąpieliska

W dwóch kolejnych miejscach w regionie pojawiły się sinice. Ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem wydał sanepid i Starostwo Powiatowe w Słupcy.

W środę poinformowaliśmy o tym, że z powodu sinic przedłużone zostało zamknięcie kąpieliska w Miejskim Ośrodku Wypoczynkowym „Przystań Gosławice”. Dziś wiadomo już, że sinice pojawiły się w dwóch kolejnych akwenach.

Zamknięte jest kąpielisko w Licheniu Starym. Po oględzinach w środę w wodzie Jeziora Licheńskiego zauważono zakwity glonów, zmianę barwy wody i zielone smugi. Kąpielisko jest zamknięte do odwołania.

Taki sam problem pojawił się w Jeziorze Słupeckim. Przy tym zbiorniku nie ma co prawda wyznaczonego kąpieliska, ale i tak komunikat ostrzegawczy przed korzystaniem z jeziora wydało Starostwo Powiatowe w Słupcy. – W czasie zakwitu sinic najlepszym wyjściem będzie unikanie kąpieli oraz pływania łodziami i skuterami wodnymi w Jeziorze Słupeckim. Apel kierujemy również do osób wędkujących na Jeziorze Słupeckim o zachowanie zdrowego rozsądku – czytamy w informacji. Starostwo zaapelowało również o powstrzymanie się od pływania po jeziorze sprzętem silnikowym. – Powoduje to unoszenie się biomasy z dna jeziora, co prowadzi do dalszego pogarszania się warunków panujących w jeziorze.

Urzędnicy zapewnili również, że odpowiednie służby rozpoczęły utylizację padłych ryb.

Sinice to niewielkie organizmy, bakterie, które w dużych ilościach i w określonym czasie (tzw. zakwicie) są toksyczne dla ludzi. Objawy zatrucia to m.in. zapalenie spojówek, rumień skórny, świąd skóry, wysypka wokół ust i nosa (grudkowa, pęcherzowa), pokrzywka, astma. Obecność sinic nie zawsze jest widoczna gołym okiem. Charakterystyczne cechy wody z dużym natężeniem tych bakterii to specyficzny kolor wody (zabarwiony na zielono, szaro, brązowo lub czerwono), nieprzyjemny zapach, mała przejrzystość i kożuchy sinicowe na powierzchni.

Dostępne dla mieszkańców są pozostałe kąpieliska w regionie. Korzystać z wody można w Jeziorze Mikorzyńskim (OSW Wityng), Jeziorze Ślesińskim (park miejski, przystań wodna i OSW Gwarek w Ślesinie), zbiorniku Kozarzewek (gm. Kazimierz Biskupi), Jeziorze Budzisławskim (OW w Trębach Starych), Jeziorze Wilczyńskim (OAW Sun-Sport w Mrówkach-Kownatach i GOSiR w Wilczynie) oraz Jeziorze Powidzkim (OAW Michasiówka w Giewartowie oraz Dzika Plaża i OW Łazienki w Powidzu).

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole