Nowa era Wieży Ciśnień w Koninie. Winda, kafejka i sztuka na wysokościach

W Koninie trwa remont Wieży Ciśnień, który ma na celu przekształcenie obiektu w nowoczesną przestrzeń wystawienniczą i multimedialną. Chociaż prace potrwają jeszcze kilka miesięcy, zmiany są już widoczne.
Latem minionego roku pisaliśmy o rozpoczęciu prac. Największą nowością jest szyb, który zostanie wyposażony w przeszkloną windę przystosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ma docierać aż na ostatnią kondygnację, gdzie znajdzie się przestrzeń wystawowa.
- Przez wszystkie kondygnacje przejedzie winda. Dźwig osobowy jest już produkowany, w całości przeszklony, przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami (z asystentem). Wykonując podszybie windy trafiliśmy na komorę żelbetową, gdzie oprócz ciężkich elementów znalazła się stara plandeka od żuka, blacha z dachu, stare buty – mówi Patrycja Pieńkowska, kierownik robót budowlanych.
Zgodnie z planami, pierwsza wystawa w odnowionej Wieży Ciśnień odbędzie się w październiku. Koszt całej inwestycji to ponad cztery miliony złotych, a środki pochodziły z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz częściowo z wkładu CKiS. Przebudowa obiektu jest uzgodniona z konserwatorem zabytków.
- Cały remont był konsultowany z konserwatorem zabytków. Na zewnątrz będzie czerwona dachówka, jasna elewacja, zielone (awokado z pistacją) okna, aby to wszystko współgrało. Będzie oświetlenie – dodaje Patrycja Pieńkowska.
Zmienia się przestrzeń poszczególnych kondygnacji, na przedostatniej pojawi się kafejka, a na najwyższym piętrze, jak wcześniej, przewidziano przestrzeń wystawienniczą i multimedialną. - To stanowi serce twórcze Wieży Ciśnień”– mówi kierownik robót budowlanych.
Zmiani wię nieco klatka schodowa, licząca ponad 80 stopni, będzie jaśniejsza, a ciemne luksfery zostaną wymienione na bardziej przejrzyste i odporne na ogień. - Wszystko wskazuje na to, że na pierwszą wystawę po remoncie galerii zaprosimy mieszkańców Konina w październiku tego roku – zapowiada Justyna Kałużyńska, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. – Będziemy realizować wszystkie zadania, które były prowadzone od wielu lat: wystawy, koncerty, bo artyści uwielbiają tutaj przyjeżdżać z powodu tej specyficznej przestrzeni i akustyki. Będą warsztaty, działania plastyczne, multimedialne.
Wieża Ciśnień w Koninie została zbudowana w 1924 roku i pierwotnie pełniła funkcję techniczną dla kolei. Przetrwała drugą wojnę światową i do lat 60-tych XX wieku była wykorzystywana przez PKP. W latach 80-tych XX wieku wieża przeszła pierwszy gruntowny remont, zmieniając swoją funkcję, zyskała klatkę schodową i stała się miejscem spotkań artystycznych (Biuro Wystaw Artystycznych, Pracownia Chwilowa). Od 1999 roku Wieża Ciśnień jest zarządzana przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.
Szukasz pracy? Kilkaset aktualnych ofert znajdziesz w naszym serwisie ogłoszeniowym.
Komentarze nie na temat są usuwane.