Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPół wieku temu utworzono województwo konińskie

Pół wieku temu utworzono województwo konińskie

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano:
Pół wieku temu utworzono województwo konińskie
Konińskie Wspomnienia

Na pytanie, dlaczego akurat Konin, miasto liczące zaledwie 50 tys. mieszkańców, zostało stolicą województwa, najlepiej odpowiedział chyba Tadeusz Grabski (fot. 1), który 1 czerwca 1975 roku stanowisko wojewody poznańskiego zmienił na stołek pierwszego sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Koninie.

Najważniejszy od tej chwili człowiek w nowym województwie stwierdził otóż, że „obraz województwa konińskiego jest żywą ilustracją dynamicznego rozwoju sił wytwórczych naszego społeczeństwa w okresie trzydziestolecia PRL”. I była to akurat prawda, bo kopalnie „Konin” i „Adamów” dawały 40 proc. krajowego wydobycia węgla brunatnego, elektrownie ZE PAK 18 procent energii elektrycznej a maliniecka huta połowę produkcji aluminium.

Rozczarowanie w Gnieźnie

Z tego punktu widzenia województwo konińskie miało sens, choć trudno się dziwić mieszkańcom Gniezna czy Ostrowa Wielkopolskiego, miast 55-tysięcznych, że odczuwają gorycz z powodu degradacji ze statusu powiatu do zwykłej gminy. Niezadowoleni byli również mieszkańcy Koła, Słupcy i Turku, bo wraz z reformą administracyjną unieważniono kilkaset lat ich historii jako siedzib powiatów. Nie mówiąc o zerwanych więziach i wielopokoleniowych przyzwyczajeniach.

W publicznych wystąpieniach władze tłumaczyły, że powiaty hamują rozwój kraju, a dwustopniowy podział administracyjny kraju pozwoli na lepsze sterowanie gospodarką narodową. Ale nieoficjalnie mówiło się o innych powodach:

„Rzeczywistą intencją jest stworzenie takiego układu administracyjno-personalnego, aby nigdzie poza gmachem KC nie było ludzi silnych” – zapisał w swoim dzienniku ówczesny minister kultury i sztuki Józef Tejchma.

I faktem jest, że powołując do życia słabe jednostki administracyjne bardzo mocno uzależniono je od władzy centralnej.

Stolica z 21 tys. mieszkańców

Oprócz targów o liczbę województw, których ostatecznie było 49, do ostatniej chwili toczyły się negocjacje, które miasta zostaną ich stolicami. W rezultacie sąsiadujący z nami od południa Sieradz z niespełna 21 tysiącami mieszkańców (najmniejsze miasto wojewódzkie) był metropolią dla 36-tysięcznej Zduńskiej Woli. Innym tego rodzaju przykładem był 26-tysięczny Tarnobrzeg i podległa mu administracyjnie 40-tysięczna Stalowa Wola.

Nowych województw miało być pięćdziesiąt, ale w ostatniej chwili z tej listy wypadły 30-tysięczne Chojnice na Kaszubach. Wykreślono je podobno, żeby nie rozdrażniać pobliskiego (82 km w linii prostej) niemal trzy razy ludniejszego Grudziądza. W związku z tym ostatnim miastem krążyło powiedzenie: „Grudziądz - gmina z tramwajami, Suwałki - województwo z nocnikami”. Liczący bowiem ponad 85 tys. mieszkańców Grudziądz z komunikacją tramwajową stolicą województwa nie został, za to awansowały do tego miana niespełna 30-tysięczne Suwałki, które nie miały wówczas nawet miejskiej kanalizacji.

Województwo... kurpiowskie

Mało znaną ciekawostką projektu reformy z 1975 roku jest pomysł zastosowania nazewnictwa nowych województw odnoszącego się do dawnych krain historycznych. Na przykład województwo bielsko-bialskie miało nosić nazwę beskidzkiego, krośnieńskie – bieszczadzkiego, ostrołęckie – kurpiowskiego a nowosądeckie - podhalańskiego.

Idea zmaterializowała się dopiero w 1999 roku, kiedy opisywaną tu reformę unieważniono, przywracając stare województwa, ale już pod innymi nazwami. To dlatego mieszkamy teraz w województwie wielkopolskim zamiast - jak przed 1975 rokiem – poznańskim.

Targi i przyspieszenie

Pierwotnie ustawa o nowym podziale administracyjnym Polski miała wejść w życie od października 1975. Jednak kiedy w marcu członkowie Biura Politycznego, czyli ścisłego kierownictwa PZPR, usiedli nad projektem 47 województw (bez chełmskiego, chojnickiego i nowosądeckiego), walka o dołączenie do tego grona tak się nasiliła, że w celu przecięcia sporów zdecydowano się przyspieszyć reformę.

strona 1 z 2
strona 1/2
Pół wieku temu utworzono województwo konińskie
Pół wieku temu utworzono województwo konińskie
Pół wieku temu utworzono województwo konińskie
Pół wieku temu utworzono województwo konińskie
Pół wieku temu utworzono województwo konińskie
Pół wieku temu utworzono województwo konińskie
Pół wieku temu utworzono województwo konińskie
Pół wieku temu utworzono województwo konińskie
Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole