Mieszkańcy osiedla Sikorskiego protestują przeciwko budowie nowych bloków
Ponad siedemdziesiąt osób podpisało się dzisiaj pod protestem przeciwko budowie trzech nowych bloków dla wielu rodzin za budynkami starego szpitala w Koninie, między ulicą Orląt Lwowskich i lądowiskiem dla helikopterów przy nowym gmachu lecznicy.
Mamy kolejny konflikt mieszkańców z deweloperem, który 31 lipca tego roku za pośrednictwem pracowni architektonicznej Nologo ze Starego Miasta przedstawił mieszkańcom osiedla Sikorskiego wizualizację trzech bloków, jakie chciałby zbudować wzdłuż ulicy Orląt Lwowskich. Żeby rozpocząć inwestycję, musi najpierw uzyskać zgodę Rady Miasta Konina na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje w tym miejscu jedynie zabudowę parterową jednorodzinną.
Temperaturę dyskusji znacząco podniosła pogłoska, która rozprzestrzeniła się po lipcowym spotkaniu, podczas którego jedna z jego uczestniczek wyraziła przypuszczenie, że będzie to zapewne osiedle dla uchodźców z granicy białoruskiej. Obecni na dzisiejszym spotkaniu czterej radni Piotr Czerniejewski, Tomasz Andrzej Nowak, Robert Popkowski i Jarosław Sidor zgodnie odpowiadali, że nic nie wiedzą o takich planach, a inwestycja przy ulicy Orląt Lwowskich to przedsięwzięcie podmiotu prywatnego, którego celem jest zysk, więc trudno o uchodźcę, którego byłoby stać na zakup takiego mieszkania.
- Ustawa lex deweloper powinna być stosowana jedynie tam, gdzie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, a dla tej działki plan już istnieje – przypominał Jarosław Sidor.
Na spotkaniu zjawiło się prawie sto osób, a krótko przed jego końcem pod protestem, którego treść publikujemy poniżej, widniało już ponad siedemdziesiąt podpisów.
O dalszych działaniach podejmowanych w tej sprawie będziemy informować na bieżąco.
PROTEST
My, niżej podpisani, wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec realizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Orląt Lwowskich zgodnie z koncepcją zaprezentowaną przez przedstawicieli Nologo Architekci w dniu 31 lipca 2024 r. w szpitalnej świetlicy. Projekt przewiduje budowę trzech budynków mieszkalnych o pięciu kondygnacjach nadziemnych, obejmujących łącznie 210 lokali mieszkalnych. Nasz sprzeciw opieramy na przekonaniu, że realizacja tej inwestycji przyniesie negatywne skutki dla lokalnej społeczności, które będą niezgodne z zasadami współżycia społecznego, określonymi w art. 5 Kodeksu cywilnego.
Do najważniejszych negatywnych konsekwencji zaliczamy:
1. Obniżenie komfortu życia mieszkańców - Znaczne zagęszczenie ludności na niewielkim terenie w istotny sposób wpłynie na jakość życia obecnych mieszkańców.
2. Nasilenie problemów z parkowaniem - Planowane przez inwestora zabezpieczenie 1,57 miejsca postojowego na lokal mieszkalny jest niewystarczające. Szacujemy, że rzeczywiste zapotrzebowanie wynosi co najmniej 2 miejsca na mieszkanie, co doprowadzi do pojawienia się ponad 90 dodatkowych samochodów na parkingach poza terenem inwestycji.
3. Obniżenie poziomu bezpieczeństwa - Wzrost liczby mieszkańców i pojazdów zwiększy ryzyko wypadków i innych zagrożeń dla bezpieczeństwa.
4. Utrata wartości naszych nieruchomości - W wyniku wyżej wymienionych czynników wartość nieruchomości w okolicy ulegnie znacznemu obniżeniu.
Z powyższych powodów, domagamy się zaniechania realizacji tego projektu w jego obecnej formie, a także uwzględnienia interesów lokalnej społeczności przy planowaniu dalszych inwestycji.
Mamy swój kanał nadawczy. Dołącz i bądź na bieżąco!