Lokalna historia, rzemiosło i smaki regionu. Skansen ożył
"Żywy skansen" w Muzeum Okręgowym w Koninie. Barwne powitanie jesieni.
Muzeum Okręgowe w Koninie ponownie ożywiło historię i tradycje podczas tegorocznej edycji "Żywego skansenu". Impreza, która odbyła się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, przyciągnęło licznych gości, oferując wiele atrakcji dla całych rodzin. Tegoroczny motyw przewodni „Szlaki. Sieci. Połączenia” był okazją do zaprezentowania wyników badań nad średniowiecznym osadnictwem na szlaku żeglugowym Warta-Gopło-Wisła.
Jednym z głównych punktów programu był wykład Krzysztofa Gorczycy z MOK, zatytułowany „Przewłoka na szlaku Warta – Gopło”. Uczestnicy mieli również okazję dowiedzieć się więcej o grodzisku stożkowatym Przewłoka (Żółwieniec, gm. Wierzbinek), które stanowi ważny element dziedzictwa regionu.
Dla aktywnych uczestników przygotowano stanowisko z wikińską grą zręcznościową KUBB, a miłośnicy dawnych rzemiosł mogli spróbować swoich sił w tkactwie podczas specjalnych warsztatów. Na terenie skansenu etnograficznego odbywał się również kiermasz z oryginalnym rękodziełem, oferujący unikatowe wyroby lokalnych twórców. Całość zakończyła się potańcówką i poczęstunkiem, który pozwolił gościom posmakować regionalnych przysmaków.
To wyjątkowe wydarzenie było nie tylko świetnym sposobem na powitanie jesieni, ale także okazją do zgłębiania lokalnej historii i tradycji w przyjaznej i rodzinnej atmosferze.
Fot. Wojciech Ziemski
Dziękujemy za Twoją obecność. Obserwuj nas w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.