W jakich specjalizacjach brakuje lekarzy? Gdzie jest najwięcej ofert pracy dla lekarzy?
Materiał promocyjny
Niedobór lekarzy w Polsce to problem, który od lat dotyka system ochrony zdrowia. W niektórych regionach kraju sytuacja jest szczególnie trudna, a liczba wakatów dla specjalistów wciąż rośnie. Jakie specjalizacje są obecnie poszukiwane? W których województwach jest najwięcej ofert pracy dla lekarzy? Odpowiadamy na te pytania, analizując aktualne trendy i potrzeby na rynku pracy w sektorze medycznym, dzięki danym z raportów portalu HireDoc.com.
Jakich specjalistów potrzebuje branża medyczna?
Na polskim rynku pracy można wyodrębnić szczególnie poszukiwane specjalizacje medyczne. Z raportu przygotowanego przez portal HireDoc.com wynika, że w trzecim kwartale 2024 roku poszukiwani byli lekarze dermatolodzy (5,34% wszystkich opublikowanych ofert pracy), psychiatrzy (5,29%) i stomatolodzy (5,07%) [1]. Warto wspomnieć, że dermatologia i psychiatria znalazły się w czołówce poszukiwanych specjalizacji również w Q2. Wówczas najwięcej ofert pracy dotyczyło psychiatrów (6,64%), dermatologów (5,08%) i endokrynologów (4,48%) [2]. Stomatolodzy w Q2 byli czwartą z kolei poszukiwaną specjalizacją. Stabilność danych potwierdza tylko, że to pożądane przez pracodawców specjalizacje w drugiej połowie 2024 roku i trend ten może się utrzymać również na początku 2025 roku.
Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na psychiatrów (w tym psychiatrów dziecięcych), to nie można zapominać o rosnącej liczbie tzw. chorób cywilizacyjnych, m.in. zaburzeń psychicznych – depresji i zaburzeń lękowych). Według komunikatu ZUS z 19.02.2024 niemal pół mln L4 dotyczyło reakcji na silny stres, co przełożyło się na niemal 9 mln dni absencji chorobowej polskich pracowników [3]. W 2023 roku liczba zwolnień lekarskich związanych z problemami psychicznymi wzrosła o 8,7% w porównaniu do 2022 roku. Do tej kategorii chorób zaliczają się między innymi depresja, schizofrenia, nerwice, zaburzenia osobowości oraz reakcje na poważny stres.
W jakich regionach jest najwięcej ofert pracy dla lekarzy?
Analiza danych z portalu HireDoc.com pokazuje, że co szósta oferta pracy pochodzi z Mazowsza [1]. Specjalistów poszukuje się też w Małopolsce, na Śląsku oraz w województwach łódzkim i wielkopolskim [1].
7,7% ofert pracy dla lekarzy nie miało wskazanej lokalizacji – tego typu ogłoszenia najczęściej dotyczą konsultacji zdalnych bądź pochodzą z placówek, które mają lokalizacje w każdym województwie [1]. Możliwość pracy zdalnej świadczy o większej elastyczności polskiej branży medycznej, który to trend widoczny jest szczególnie od pandemii COVID-19. Praca w modelu hybrydowym pozwala łączyć zatrudnienie w placówce stacjonarnej z konsultacjami on-line, co przekłada się na wyższe wynagrodzenie z dwóch miejsc zatrudnienia. Daje to lekarzom nie tylko większą elastyczność i lepszy zarobek, ale również możliwość dostosowania się do potrzeb pacjentów.
Na jaką formę zatrudnienia mogą liczyć lekarze?
Każda oferta pracy opublikowana na portalu HireDoc.com zawiera informacje o formie zatrudnienia, co pozwala na transparentną prezentację propozycji pracodawców. W trzecim kwartale 2024 roku pożądaną formą zatrudnienia były zdecydowanie umowy cywilnoprawne B2B (57% wszystkich ofert pracy) [1]. Warto dodać, że tylko 3% ogłoszeń stanowiły oferty umowy o pracę (dla porównania: 13% – B2B lub umowa zlecenie, a 6% – umowa zlecenie) [1].
Najpopularniejszą formą wynagrodzenia jest procent od wizyty. W ogłoszeniach pojawiają się także stałe stawki za wizytę, za godzinę pracy lub wynagrodzenie za miesiąc, ale ze względu na różne formy zatrudnienia i wynagrodzenia trudniej jest wyciągnąć uśrednione dane o zarobkach miesięcznych. Zdecydowanie łatwiej jest na podstawie danych wskazać uśrednione stawki godzinowe. W trzecim kwartale 2024 roku najwyższe stawki godzinowe oferowano ginekologom, którzy zarabiali średnio 457 zł za godzinę. Podobne wynagrodzenia osiągali dermatolodzy (441 zł) oraz endokrynolodzy (440 zł) [4]. Najniższe stawki odnotowano wśród stomatologów, gdzie średnia wynosiła jedynie 141 zł za godzinę [4].
Jakie są wyzwania rynku pracy w sektorze medycznym?
Branża medyczna boryka się z wieloma wyzwaniami. Rosną oczekiwania pacjentów, ponieważ od kilku lat Europa, w tym Polska boryka się z trendem starzejącego się społeczeństwa [5]. Przedstawione dane potwierdzają, że w wielu specjalizacjach brakuje lekarzy. Braki kadrowe stanowią wyzwanie zarówno dla sektora publicznego, jak i prywatnego. W Polsce na 1 tysiąc mieszkańców przypada zaledwie 3,4 praktykującego lekarza, co plasuje nas poniżej średniej OECD wynoszącej 3,7. Dane te uwidaczniają skalę problemów, z jakimi boryka się system ochrony zdrowia w zakresie dostępności wykwalifikowanego personelu.
Źródła
- Raport Rynek Pracy Lekarzy i specjalistów w Q3 2024, HireDoc.com.
- Raport Rynek Pracy Lekarzy i specjalistów w Q2 2024, HireDoc.com.
- Coraz więcej zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, Zakład Ubezpieczeń Społecznych: https://www.zus.pl/-/coraz-wi%C4%99cej-zwolnie%C5%84-lekarskich-z-powodu-zaburze%C5%84-psychicznych-i-zaburze%C5%84-zachowania, dostęp: 29.11.2024.
- Raport Wynagrodzenia lekarzy 2024, HireDoc.com.
- Sytuacja osób starszych w Polsce w 2021 r., Raport Główny Urząd Statystyczny i Urząd Statystyczny w Białymstoku, Warszawa, Białystok 2022.
- Health at a Glance 2023, OECD Indicators, https://www.oecd-ilibrary.org/social-issues-migration-health/health-at-a-glance-2023_7a7afb35-en, dostęp: 20.11.2024.
Pogoda bywa kapryśna – kliknij teraz i sprawdź prognozę, żeby nie dać się jej przechytrzyć!