Konin. W kalendarzu z celebrytami znalazła się prezes "Magnolii"
„Wczesne wykrycie to życie” - to hasło kampanii propagującej badania profilaktyczne. Promuje ją kalendarz, w którym występują osoby zmagające się z chorobą i celebryci. Z aktorką młodego pokolenia na planie zdjęciowym do kalendarza spotkała się Alina Pulcer, prezes konińskiego stowarzyszenia „Magnolia”.
Kampanię, która ma uświadomić jak ważne jest zdrowie i dbanie o nie, prowadzi Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych. Kalendarz, który powstał z inicjatywy znanych osób, ma za zadanie propagować regularne badania onkologiczne. Na pierwszej, styczniowej jego karcie znalazła się koninianka - Alina Pulcer, prezes stowarzyszenia kobiet z problemami onkologiczno-ginekologicznymi „Magnolia”. W kalendarzu towarzyszy jej Wiktoria Gąsiewska, młoda aktorka znana między innymi z takich seriali jak „Barwy szczęścia”, czy „Rodzinka.pl”.
- To bardzo miła osoba, otwarta na nowości. Poczułam się przy niej jak przy córce – opowiada Alina Pulcer. - Na konferencji prasowej promującej tę kampanię Wiktoria zauważyła, że w szkołach mało mówi się na temat profilaktyki zdrowia. Stwierdziła nawet, że może powinno się mniej mówić o fizyce, a więcej o problemach zdrowotnych – dodaje.
Panie są w stałym kontakcie, a młoda aktorka zapowiedziała, że będzie popierała wszelkie akcje zachęcające do badań cytologicznych. Nie wiadomo, czy Gąsiewska przyjedzie do Konina, żeby tu wspierać kampanię.
- Nie mogę zaprzeczyć, ani obiecać, że odwiedzi Konin. Kampania nabiera dopiero kształtów – mówi Alina Pulcer. - Będziemy na pewno mobilizować kobiety i informować jak przygotować się do cytologii i jak ważne są regularne wizyty u ginekologa. Te materiały będziemy zostawiać w tak zwanych kobiecych punktach jak: fryzjer, kosmetyczka, czy sklep z bielizną – dodaje.
Jak podkreśla prezes „Magnolii”, każda kobieta powinna wiedzieć, że badanie cytologiczne jest najskuteczniejszą metodą profilaktyki raka szyjki macicy, wykrywa zmiany wywołane przez wirusa HPV i daje szanse na wykrycie raka we wczesnym stadium.
- Bardzo byśmy chciały, żeby taką informację posiadała każda Polka i żeby cytologię wykonywała co roku. Świadomość jest coraz lepsza, ale w naszym kraju nadal dużo kobiet umiera z powodu zbyt późno wykrytego nowotworu – mówi Pulcer.
Rocznie w Polsce umiera około 3000 kobiet. Tymczasem Alina Pulcer jest przykładem tego jak wczesne wykrycie raka daje szansę na życie.
- Jestem po operacji już ponad 20 lat. To, że regularnie wykonywałam badania spowodowało, że dzisiaj jestem – mówi prezes „Magnolii”.
Konińskie stowarzyszenie działa od 2009 roku i zrzesza około 25 kobiet po nowotworach kobiecych. Nie tylko propagują profilaktykę, ale są też dla siebie swoistą grupą wsparcia. Członkinie „Magnolii” w każdą środę po godz. 16:00 będą dyżurować w Centrum Organizacji Pozarządowych w Koninie, gdzie będzie można kupić kalendarz „Wczesne wykrycie to życie”. Jego koszt to 40 zł, a wszystkie pieniądze uzyskane ze sprzedaży zostaną przekazane na działalność Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.
Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!