Kilka lat po budowie amfiteatru były plany dalszego zagospodarowania
Konin dawniej i dziś
Dzieci z przedszkola najprawdopodobniej kopalnianego, które znajduje się przy ulicy Budowlanych, uwiecznił na tle wieżowców przy ulicy Wyszyńskiego Ryszard Fórmanek. Ten pierwszy to słynna siódemka, na której przez wiele lat widniał neon „Aluminium”.
Fotografia została zrobiona zaledwie kilka lat po zakończeniu budowy amfiteatru i jego najbliższego otoczenia. Widać to choćby po idealnie równej jeszcze krawędzi skarpy, ogrodzonym placu zabaw na tyłach wieżowca i pięknej tablicy informacyjnej na temat planów dalszego zagospodarowania okolicy.
Znakiem czasów jest chodnik z dużych betonowych płytek i trylinka, którą wyłożony był parking przed amfiteatrem. Samochodów widać niewiele – w kadrze zmieścił się zaparkowany we wjeździe maluch, w ulicę Przyjaźni skręca fiat 125p, a w oddali majaczy jeszcze jedna osobówka i ciężarówka – więc sygnalizacja świetlna nie była potrzebna.
W kadrze znalazłem jeszcze jeden szczegół, który łatwo może umknąć większości obserwatorów. Otóż na lewo od Wyszyńskiego 7 stoi przy krawędzi chodnika kiosk Ruch, którego już w tym miejsca od kilku lat nie ma. I podobno wczoraj zamknięto ostatni taki kiosk w Polsce, choć pozostanie kilkadziesiąt, które dotychczasowi ajenci postanowili prowadzić na własny rachunek.
Fot. Ryszard Fórmanek
Zdjęcie pochodzi z archiwum poznańskiego oddziału Krajowej Agencji Wydawniczej.
Mamy swój kanał nadawczy. Dołącz i bądź na bieżąco!