Integracja bramą do równości. KoniCZYNka na czerwonym dywanie
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych nabrał w Koninie wyjątkowego charakteru dzięki konkursowi KoniCZYNka, który promuje integrację, równość i codzienną determinację.
Ten szczególny dziń, obchodzony co roku 3 grudnia, to nie tylko okazja do refleksji nad wyzwaniami, z jakimi się mierzą osoby z niepełnosprawnościami, ale także inspiracja do działania na rzecz równości i integracji. W konińskiej hali MOSiR przy ul. Popiełuszki, odbyły się barwne obchody pod hasłem „Integracja bramą do równości”. Ważnym punktem było ogłoszenie laureatów pierwszego konkursu KoniCZYNka, dedykowanego osobom z niepełnosprawnościami. To inicjatywa, która od samego początku spotkała się z entuzjazmem i wsparciem lokalnej społeczności.
– Rozpoczynamy od stycznia pracę nad nowym regulaminem i zgłoszeniami. Odzew i odbiór, nie tylko przez osoby z niepełnosprawnościami, ale i środowiska, które działają na ich rzecz, pokazują, że czegoś takiego brakowało. Chodzi o konkurs dedykowany tym niezwykłym osobom – podkreśla Weronika Piechocka, inicjatorka konkursu i przewodnicząca Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób z Niepełnosprawnościami działającej przy prezydencie Konina.
W pierwszej edycji konkursu zgłoszono aż 18 kandydatów – mieszkańców Konina – reprezentujących szkoły, przedszkola z oddziałami integracyjnymi, fundacje oraz stowarzyszenia. Wszyscy oni każdego dnia przełamują bariery, udowadniając, że niemożliwe staje się możliwe. Podczas integracyjnej imprezy wyróżniono troje laureatów, jednak – jak podkreślali organizatorzy – wygranymi są wszyscy uczestnicy.
- Kategoria „Mali Wielcy My”: Piotr Jabłoński, uczeń Szkoły Podstawowej nr 8 w Koninie, gdzie funkcjonują oddziały integracyjne.
- Kategoria „Postawa godna naśladowania”: Karolina Płóciennik, uczennica Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Koninie.
- Kategoria „Przełamywanie barier własnej niepełnosprawności”: Mariusz Pruski, Towarzystwo na rzecz Walki z Kalectwem w Koninie.
Każdy z nich, na swój sposób, pokazuje, jak wielka siła tkwi w codziennym pokonywaniu trudności i dążeniu do celu. Wydarzenie zostało zorganizowane z oskarowym rozmachem (czerwony dywan dla nominowanych) i zaangażowaniem. Podziękowania skierowano między innymi do Anny Leśnej-Szymańskiej oraz Stowarzyszenia Gepetto, które pozyskało środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w ramach małych grantów w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koninie. To właśnie dzięki ich wysiłkom KoniCZYNka stała się rzeczywistością.
Inicjatorką konkursu jest Weronika Piechocka, która na co dzień pracuje w osiedlowym domu kultury na Zatorzu w Koninie. Jest także społeczną edukatorką diabetologiczną. Jej osobista historia walki z cukrzycą typu pierwszego, zdiagnozowaną w dzieciństwie, także stanowi inspirację dla wielu. – Jeszcze trzy KoniCZYNki przede mną, mam nadzieję – mówi z uśmiechem przewodnicząca Rady, snując plany na kolejne edycje konkursu.
Mamy swój kanał nadawczy. Dołącz i bądź na bieżąco!