Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSzybem w głębiny. Podziemna wyprawa do krainy soli kłodawskiej

Szybem w głębiny. Podziemna wyprawa do krainy soli kłodawskiej

Dodano:
Szybem w głębiny. Podziemna wyprawa do krainy soli kłodawskiej
Barbórka

Zjazd szybem, solne komory, zaułki i korytarze – przypominamy (materiał z grudnia 2023), jak wygląda podziemna trasa turystyczna w Kopalni Soli Kłodawa. Jak mówi przewodnik, to ogromne miasto pod małym miasteczkiem. 

Szybem Michał zjeżdża się na dół w ciągu kilku minut. Świadomość, że w tym czasie dociera się 600 metrów pod powierzchnię - robi wrażenie. Zamiast kurtuazyjnego „dzień dobry” słychać „Szczęść Boże”. W podziemną wędrówkę ruszamy pod opieką Adama Frątczaka, doświadczonego przewodnika po kłodawskiej trasie turystycznej. Przepracował w kopalni 25 lat, po "chwilowym" odpoczynku, wrócił, żeby oprowadzać wycieczki. Bardzo interesująco mówi o historii i teraźniejszości najgłębszej kopalni soli w Polsce i Europie.  

Szlak wycieczkowy przebiega wśród pokładów unikatowej soli różowej, którą cały czas się tam wydobywa. To jedyne złoże w Europie. Sól kłodawska znajduje zastosowanie w kuchni, przemyśle spożywczym, rolnictwie, czy drogownictwie do zimowego utrzymania dróg. Wydobycie prowadzi się tradycyjną metodą górniczą, która pozwala zachować w pełni naturalne walory. Obecnie wydobywa się około 850 tysięcy ton rocznie. - Soli jest do końca świata i jeden dzień dłużej – mówi przewodnik.

Kopalnia powstała w 1949 r., choć pierwsze wzmianki pojawiły się już wcześniej, gdy poszukiwano ropy naftowej. Cały czas jest czynna. A biali górnicy, którzy 4 grudnia świętują Barbórkę, codziennie zjeżdżają na ośmiogodzinną szychtę. Podziemne korytarze udostępniono do zwiedzania w 2004 roku.

- Cała struktura solna ciągnie się 63 kilometry, od miejscowości Izbica Kujawska, przez Kłodawę, w kierunku Łodzi i kończy się w wiosce Solca Wielka – opisuje nam przewodnik. - Jest na bardzo dużej głębokości: od 3,5 do 6 km pod ziemią. Pod Kłodawą jest wypiętrzenie soli. Ten wysad ma 26 km długości i ponad 2 km szerokości. I tłumaczy, jak dzieciom, ale jest to najlepszy opis. - Jesteście prawie na wierzchołku największej góry świata, ale pod powierzchnią. 

Najgłębsza podziemna trasa turystyczna to nietypowy szlak z atrakcjami, które warto zobaczyć. Jest ciekawostką na szeroką skalę. W październiku 2023, przed kopalnią otwarto Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego. Nowoczesny obiekt ma 400 m2 i mieści się tam poczekalnia dla około 200 turystów, przy budynku jest parking dla samochodów osobowych i autokarów. W środku jest sklep z solnymi pamiątkami. 

Kłodawska Podziemna Trasa Turystyczna koncertowo świętowała niedawno 20-lecie. Została udostępniona do zwiedzania 4 grudnia 2004 roku. Jest szczególnie popularna wśród szkolnych wycieczek. Podczas fascynującej podróży 600 metrów pod ziemię można odkryć unikalne komory solne, kaplicę św. Kingi w całości wykonaną z soli oraz spektakularne krystaliczne formacje, a na pamiątkę zachować niewielką bryłkę. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Wycieczka trwa ponad dwie godziny, podczas których pokonuje się trasę licząca ponad dwa kilometry. Temperatura w podziemiach wynosi 20 stopni Celsjusza, niezależnie od pory roku. Godziny zjazdów windą - tą samą, którą do pracy jeżdżą górnicy, są wyznaczone w dni robocze o 9.15, 10.00 i 14.30. W soboty, niedziele, święta oraz wydłużone weekendy trasa jest niedostępna dla turystów. Bilety można kupować online na stronie kopalni: www.sol-klodawa.com.pl.

Z okazji tradycyjnej Barbórki zapraszamy na skróconą wędrówkę solnymi korytarzami.

Wideo: Adam Jaroński 

Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Komentarze
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Czego to ludziska nie wymyślą. Za chwilę okaże się, że był tam obóz koncentracyjny-albo jakaś katownia ub.
Dodano: Autor: ~ gil
potwierdzam - woda leczy ! - przedłuża życie aż do śmierci.
Dodano: Autor: ~ daniel
co ci ludzie palą ? masakra jakaś ,21 wiek ,środek europy.....
Dodano: Autor: ~ xyz
Co bardziej religijni mieszkańcy Wrzącej mówią, że pod kamieniem mieszka Belzebub który co jakiś czas pożera dziewicę - co tłumaczy niechęć miejscowych dziewuch do pielęgnacji swego hymenu. Poza tym dobrze byłoby gdyby ktoś z wiedzą gimnazjalisty przekazał miejscowemu ludowi iż kamień został przywleczony przez lodowiec i ma tyle wspólnego z wanienką Matki Boskiej ile tzw. Dobra Zmiana z przyzwoitością i praworządnością.
Dodano: Autor: ~ Zdzich@
W kopalni pełno jest dziwnych kamieni i jakoś się tym nikt nie interesuje
Dodano: Autor: ~ Hjihj
No i mamy przynętę dla inwestora. Kto pobuduje kolejną bazylikę w tym świętym miejscu?
Dodano: Autor: ~ Pielgrzym
koniecznie i bezzwłocznie należy postawić tam krzyż, a w przyszłości jakąś bazylikę......
Dodano: Autor: ~ rr
Ciemnogród katolicki jest gotów uwierzyć we wszystko, tylko nie w Boga, a jakiekolwiek zdarzenie niezrozumiałe dla człowieka przypisuje cudactwu "bogini" Maryi. Czy Polak musi być aż taki zacofany. Ostatnim objawieniem Bożym jest objawienie św. Jana na wyspie Patmos, które przekazał Bóg poprzez Jezusa Chrystusa apostołowi Janowi spisanym w Piśmie Świętym.
Dodano: Autor: ~ Chrzescijanin
chyba jesteś wiernym słuchaczem tv-reżymowej(rządowej), więc nikogo nie powinno dziwić zoranie mózgu, i wypisywanie takich głupot. tk, srebrna warszawa, skoki i ochrona konusa- policzyłeś ile kosztuje?
Dodano: Autor: ~ bumerang
Księża ich ogłupiają, a oni szczególnie kobiety, w te brednie wierzą, to jest szataństwo.
Dodano: Autor: ~ Chwała Bogu !
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole