Szybem w głębiny. Podziemna wyprawa do krainy soli kłodawskiej
Zjazd szybem, solne komory, zaułki i korytarze – przypominamy (materiał z grudnia 2023), jak wygląda podziemna trasa turystyczna w Kopalni Soli Kłodawa. Jak mówi przewodnik, to ogromne miasto pod małym miasteczkiem.
Szybem Michał zjeżdża się na dół w ciągu kilku minut. Świadomość, że w tym czasie dociera się 600 metrów pod powierzchnię - robi wrażenie. Zamiast kurtuazyjnego „dzień dobry” słychać „Szczęść Boże”. W podziemną wędrówkę ruszamy pod opieką Adama Frątczaka, doświadczonego przewodnika po kłodawskiej trasie turystycznej. Przepracował w kopalni 25 lat, po "chwilowym" odpoczynku, wrócił, żeby oprowadzać wycieczki. Bardzo interesująco mówi o historii i teraźniejszości najgłębszej kopalni soli w Polsce i Europie.
Szlak wycieczkowy przebiega wśród pokładów unikatowej soli różowej, którą cały czas się tam wydobywa. To jedyne złoże w Europie. Sól kłodawska znajduje zastosowanie w kuchni, przemyśle spożywczym, rolnictwie, czy drogownictwie do zimowego utrzymania dróg. Wydobycie prowadzi się tradycyjną metodą górniczą, która pozwala zachować w pełni naturalne walory. Obecnie wydobywa się około 850 tysięcy ton rocznie. - Soli jest do końca świata i jeden dzień dłużej – mówi przewodnik.
Kopalnia powstała w 1949 r., choć pierwsze wzmianki pojawiły się już wcześniej, gdy poszukiwano ropy naftowej. Cały czas jest czynna. A biali górnicy, którzy 4 grudnia świętują Barbórkę, codziennie zjeżdżają na ośmiogodzinną szychtę. Podziemne korytarze udostępniono do zwiedzania w 2004 roku.
- Cała struktura solna ciągnie się 63 kilometry, od miejscowości Izbica Kujawska, przez Kłodawę, w kierunku Łodzi i kończy się w wiosce Solca Wielka – opisuje nam przewodnik. - Jest na bardzo dużej głębokości: od 3,5 do 6 km pod ziemią. Pod Kłodawą jest wypiętrzenie soli. Ten wysad ma 26 km długości i ponad 2 km szerokości. I tłumaczy, jak dzieciom, ale jest to najlepszy opis. - Jesteście prawie na wierzchołku największej góry świata, ale pod powierzchnią.
Najgłębsza podziemna trasa turystyczna to nietypowy szlak z atrakcjami, które warto zobaczyć. Jest ciekawostką na szeroką skalę. W październiku 2023, przed kopalnią otwarto Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego. Nowoczesny obiekt ma 400 m2 i mieści się tam poczekalnia dla około 200 turystów, przy budynku jest parking dla samochodów osobowych i autokarów. W środku jest sklep z solnymi pamiątkami.
Kłodawska Podziemna Trasa Turystyczna koncertowo świętowała niedawno 20-lecie. Została udostępniona do zwiedzania 4 grudnia 2004 roku. Jest szczególnie popularna wśród szkolnych wycieczek. Podczas fascynującej podróży 600 metrów pod ziemię można odkryć unikalne komory solne, kaplicę św. Kingi w całości wykonaną z soli oraz spektakularne krystaliczne formacje, a na pamiątkę zachować niewielką bryłkę. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Wycieczka trwa ponad dwie godziny, podczas których pokonuje się trasę licząca ponad dwa kilometry. Temperatura w podziemiach wynosi 20 stopni Celsjusza, niezależnie od pory roku. Godziny zjazdów windą - tą samą, którą do pracy jeżdżą górnicy, są wyznaczone w dni robocze o 9.15, 10.00 i 14.30. W soboty, niedziele, święta oraz wydłużone weekendy trasa jest niedostępna dla turystów. Bilety można kupować online na stronie kopalni: www.sol-klodawa.com.pl.
Z okazji tradycyjnej Barbórki zapraszamy na skróconą wędrówkę solnymi korytarzami.
Wideo: Adam Jaroński
Pogoda bywa kapryśna – kliknij teraz i sprawdź prognozę, żeby nie dać się jej przechytrzyć!