Bardzo dobry początek
Materiał promocyjny
Zainteresowanie studiami w Akademii Nauk Stosowanych w Koninie na wybranych kierunkach niestacjonarnych, współfinansowanych z funduszy europejskich, przerosło wszelkie oczekiwania. Wspólny limit dla czterech kierunków obejmował na ten rok akademicki 150 miejsc, a ostatecznie przyjęto 222 osoby.
ANS w Koninie od tego roku akademickiego rozpoczęła projekt pn. „Rozwój studiów o profilu praktycznym i form kształcenia ustawicznego dostosowanych do potrzeb Wielkopolski Wschodniej”. Jest finansowany ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwiej Transformacji w ramach programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 (prawie 8,6 mln zł), budżetu państwa (ponad 2,4 mln zł), pozostała część (ok. 1,5 mln zł) to wkład własny uczelni. Projekt będzie realizowany do 2029 r. W tym czasie przygotuje nowe kadry o wysokich kompetencjach i kwalifikacjach w zawodach poszukiwanych w naszym regionie, który najbliższych latach odchodzić będzie od wydobycia węgla i przetwarzania go na energię elektryczną. Te deficytowe zawody obejmują m.in. specjalistów projektowania i instalacji systemów fotowoltaicznych, instalacji pomp ciepła i klimatyzacji, eksploatacji pojazdów elektrycznych i wodorowych, programowania w języku Python, projektowania stron internetowych, transportu i logistyki, magazynowania, metod optymalizacji zapasów, technologii łączenia i podobnych, niezbędnych do podjęcia pracy w przedsiębiorstwach transportowo-logistycznych, budowlanych i produkcyjnych, a także specjalistów od języków technicznych: angielskiego i niemieckiego. Wszystkie te propozycje są bezpłatne dla ich uczestników, choć odbywają się w trybie niestacjonarnym.
Kształcenie w ramach programu „Rozwój studiów…” obejmuje nie tylko studia na kierunkach logistyka (licencjackie), automatyka i robotyka oraz mechanika i budowa maszyn (inżynierskie), zarządzanie i inżynieria produkcji (magisterskie) oraz studia podyplomowe budownictwo energooszczędne i alternatywne źródła energii, na które tegoroczny limit również został przekroczony i zamiast 20, przyjęto 32 kandydatów. To także kursy i szkolenia. Wszystkie trwają ok. półtora miesiąca, z tym, że niektóre są mniej (30, 20 lub 16 h), a inne bardziej intensywne (110, 75 lub 60 h). Rekrutacja na nie odbywa się cały rok. Do tej pory uruchomiono już kilka kursów technicznych: eksploatacja pojazdów elektrycznych i wodorowych, obsługa obrabiarek CNC oraz specjalistyczny kurs technicznego języka angielskiego, a także jeden logistyczny – transport i logistyka.
1 grudnia rozpoczęła się rekrutacja na kolejne bezpłatne kursy i szkolenia techniczne:
- instalacja pomp ciepła i klimatyzacji,
- projektowanie stron internetowych,
- programowanie w języku Python
oraz logistyczny:
- metody optymalizacji zapasów.
Kto nie zdążył albo nie mógł podjąć proponowanych studiów lub szkolenia w tym roku, może rozpocząć starania w przyszłym. To, o czym powinien pamiętać, to terminy naborów, które są dostępne na stronie uczelni https://ans.konin.pl/oferta-bezplatnego-ksztalcenia. Trzeba też mieć ukończone 18 lat i być zameldowanym w Koninie lub którymś z powiatów Wielkopolski Wschodniej, a więc konińskim, kolskim, słupeckim lub tureckim. Nad wyborem formy kształcenia z projektu warto dobrze się zastanowić, bo można w nim uczestniczyć tylko raz.
Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/azAE8MggM15tPxdT9
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie