Elektrownia „Pątnów” mniej emisyjna. Nowoczesna instalacja ogranicza rtęć i pył

Zakończyła się budowa instalacji obniżającej emisję metali ciężkich i pyłów w spalinach kotła bloku nr 9 Elektrowni „Pątnów”. Blok spełnia unijne normy dot. ochrony środowiska.
W ramach inwestycji zmodernizowany został elektrofiltr – zastosowano w nim nowoczesne zespoły zasilające oraz zmianę układu elementów dławiąco-kierujących wewnątrz urządzenia. Pozwoliło to na obniżenie emisji pyłów w spalinach do poziomu poniżej 8 mg/Nm3.
Ponadto wykonana została instalacja do redukcji rtęci. Opiera swoje działanie na węglu aktywnym, który wiąże toksyczne cząsteczki na swojej powierzchni. Redukcja emisji metali ciężkich obecnych w spalinach, np. rtęci, ołowiu, kadmu czy arsenu zmniejszona została do poziomu poniżej 7 μg/Nm3, co odpowiada restrykcyjnym normom UE.
– Projekt realizowany był w istniejącej infrastrukturze , co wymagało elastyczności i nieszablonowego podejścia. Dzięki naszej technologii Elektrownia Pątnów stała się bardziej przyjazna dla środowiska, a nasz zespół ponownie udowodnił, że potrafi sprostać największym wyzwaniom – powiedział Michał Rutkowski, kierownik projektu z SBB ENERGY S.A., która odpowiadała za jego wykonanie.
Instalacja składa się z kilku elementów. To m.in. silos o pojemności 80 m3, który pozwala na zmagazynowanie do 55 ton węgla aktywnego czy linie ważenia i dozowania węgla, które dostarczają materiał na wysokość 55 m. System pracować będzie nawet w przypadku awarii jednej z nich.
Blok nr 9 jest ostatnim działającym blokiem w Elektrowni „Pątnów” i ostatnim blokiem węglowym pracującym w dawnym zespole elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Jego wyłączenie planowane jest na połowę 2026 r.
Mamy swój kanał nadawczy. Dołącz i bądź na bieżąco!
Komentarze nie na temat są usuwane.