Chcesz głosować w innym miejscu, niż jesteś zameldowany? Procedury już ruszyły

Wniosek o zmianę miejsca głosowania, głosowanie na podstawie zaświadczenia lub zmiana stałego obwodu głosowania – to możliwości jakie mają wyborcy, by głosować w innym miejscu, niż ich adres zameldowania.
18 maja odbędą się wybory prezydenckie. Jeżeli tego dnia chcesz głosować w innym miejscu, niż adres zamieszkania podany w Centralnym Rejestrze Wyborców (zazwyczaj jest to adres zameldowania, sprawdzić to można na stronie CKW), możesz już złożyć odpowiednie dokumenty. Sposoby są trzy.
Zmiana miejsca głosowania
Jeżeli w dniu głosowania będziesz przebywać poza miejscem ujętym w CKW, możesz złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. By to zrobić należy dostarczyć odpowiedni formularz do urzędu gminy, w której chcesz głosować. W przypadku Konina jest to Urząd Miejski (od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.00).
Zmiana miejsca głosowania przed pierwszą turą obejmuje również drugą turę – ale przed drugą turą można będzie ponownie zmienić miejsce.
Głosowanie z zaświadczeniem
Drugi sposób to pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. Wniosek o jego wydanie można składać do 15 maja (przed I turą) i do 29 maja (przed II turą) w dowolnym urzędzie gminy w Polsce. W Koninie jest to Wydział Spraw Obywatelskich przy pl. Wolności 6 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.00).
Wydane zaświadczenie należy okazać komisji wyborczej w dniu głosowania. Wydanie zaświadczenia automatycznie skreśla osobę z listy wyborców w miejscu zamieszkania. W przypadku zgubienia zaświadczenia nie ma możliwości wydania drugiego.
Zmiana stałego obwodu głosowania
Miejsce głosowania można również zmienić na stałe – meldując się w miejscu zamieszkania lub składając wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania. W Koninie można to zrobić w Wydziale Spraw Obywatelskich przy pl. Wolności 6 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.00). Należy to zrobić najpóźniej do 9 maja osobiście lub do 11 maja elektronicznie.
Wybory prezydenckie odbędą się w Polsce 18 maja, ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała na razie dwunastu kandydatów: Artura Bartoszewicza (ekonomista), Magdaleny Biejat (Lewica), Grzegorza Brauna (Konfederacja Korony Polskiej), Szymona Hołowni (Trzecia Droga), Marka Jakubiaka (Wolni Republikanie), Sławomira Mentzena (Konfederacja), Karola Nawrockiego (popierany przez PiS), Joanny Senyszyn (była posłanka SLD), Rafała Trzaskowskiego (KO), Marka Wocha (Bezpartyjni Samorządowcy), Adriana Zandberga (Razem) i Macieja Maciaka (Ruch Dobrobytu i Pokoju).
Trwa rozpatrywanie zgłoszeń Romualda Starosielca (Ruch Naprawy Polski), Pawła Tanajno (przedsiębiorca) i Krzysztofa Stanowskiego (dziennikarz).
Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!
Komentarze nie na temat są usuwane.