Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościŻycie po węglu. Projekt LIFE After Coal PL inauguruje nową erę dla Wielkopolski Wschodniej

Życie po węglu. Projekt LIFE After Coal PL inauguruje nową erę dla Wielkopolski Wschodniej

Dodano:
Życie po węglu. Projekt LIFE After Coal PL inauguruje nową erę dla Wielkopolski Wschodniej

- To jest szansa nie tylko dla tego regionu. Możecie być liderem i wzorem w ujęciu globalnym - mówiła, podsumowując konferencję inaugurującą projekt LIFE After Coal PL, czyli „Życie po węglu” - dr Marzena Cypryańska-Nelzek.

Wydarzenie, jakie odbyło się w Domu Kultury Oskard w Koninie, zgromadziło samorządowców, naukowców i społeczników. Rozmawiano m.in. o tym, jak wyglądało przygotowanie projektu, gdzie mogą występować zagrożenia podczas jego realizacji i jak jeszcze bardziej zaangażować mieszkańców do wprowadzania koniecznych zmian.Konferencje poprzedziło pierwsze posiedzenie komitetu sterującego odpowiedzialnego za monitorowanie procesu wdrażania Strategii na rzecz Neutralności Klimatycznej Wielkopolska Wschodnia 2040.

Program LIFE to instrument Unii Europejskiej, służący współfinansowaniu przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska, wspierający działania łagodzące i adaptacyjne dotyczące zmian klimatu. Budżet projektu to około 85 milionów złotych. Uzyskał on unijne wsparcie z Programu LIFE na ponad 51 milionów złotych, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekraczające 28 milionów złotych, pieniądze pochodzą również od innych podmiotów zaangażowanych w to przedsięwzięcie. Realizacja projektu jest koordynowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Agencją Rozwoju Regionalnego w Koninie i Samorządem Województwa Łódzkiego. Uczestniczy w nim także ponad 30 wielkopolskich gmin, miast i powiatów. W realizację projektu zaangażowane są także Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, Fundacja Instytut Zielonej Przyszłości, PPNT Fundacja UAM, Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych, Konińska Izba Gospodarcza, Platform Brown to Green (Bułgaria) i University of Flensburg CoalExit (Niemcy).

- Gratuluje projektu i bardzo wam kibicuję. Tutaj mówimy o konkretnych wyzwaniach –m.in o braku wody, jakości powietrza i o sposobach rozwiązania tych problemów. To dobrze, kiedy mówimy o zagrożeniu, ale ten mechanizm działa pod warunkiem, że ludzie wiedzą co zrobić, a jeszcze lepiej, kiedy widzą korzyści z tego działania i ten projekt też to daje. W świecie, gdzie dzieją się zmiany, wygrywają ci, którzy w porę je zauważą i są w stanie się do nich przygotować. - mówiła dr Marzena Cypryańska-Nelzek z Uniwersytetu SWPS, która kieruje Centrum Działań dla Klimatu i Transformacji Społecznych.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole