Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

PILNE

Zbiórki w regionie konińskim. Sprawdź, jak możesz pomóc i gdzie przekazać dary

LM.plWiadomościZbiórki w regionie konińskim. Sprawdź, jak możesz pomóc i gdzie przekazać dary

Zbiórki w regionie konińskim. Sprawdź, jak możesz pomóc i gdzie przekazać dary

Dodano: , Aktualizacja:
Zbiórki w regionie konińskim. Sprawdź, jak możesz pomóc i gdzie przekazać dary

Południe Polski zmaga się z tragicznymi skutkami powodzi, które dotknęły tysiące mieszkańców. W całym kraju organizowane są zbiórki, by wspomóc poszkodowanych. Do akcji pomocowych dołączają jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, samorządy oraz lokalne instytucje z subregionu konińskiego. Sprawdź, jak i gdzie możesz pomóc.

1. Konin. Przez tydzień ( do 24 września) zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy i żywności prowadzi miasto Konin. Potrzebne są: butelkowana woda pitna,  żywność o długim terminie przydatności do spożycia, środki czystości i higieny osobistej (również artykuły dla dzieci), karma dla zwierząt, artykuły szkolne. Bez odzieży.

Zebrane rzeczy można dostarczać  do konińskich szkół oraz przedszkoli w godzinach ich pracy. Stamtąd będą odebrane przez Urząd Miejski i dostarczone do centralnych punktów pomocy powodzianom. W Koninie koordynatorem zbiórki jest kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego - Paweł Figurski. Miasto nie prowadzi zbiórki pieniędzy. 

2. Ochotnicza Straż Pożarna w Kramsku także organizuje zbiórkę artykułów, które zostaną przekazane osobom poszkodowanym. Są to: żywność z długim terminem ważności, czyli konserwy, makarony, ryż, kasze, cukier, olej, mleko UHT, dania gotowe, suchary, batoniki energetyczne, woda butelkowana, środki higieniczne: mydło, szampony, pasta i szczoteczki do zębów, środki czystości. Poza tym: koce i śpiwory, latarki, baterie, ręczniki, ubrania na zmianę, środki opatrunkowe.

Miejsce zbiórki: Remiza OSP Kramsk (garaż OSP). Godziny zbiórki: 16.09 - 17:00 do 19:00, 17.09 - 9:00 do 11:00 oraz 17:00-19:00 18.09 - 9:00 do 11:00 oraz 15:00 -17:00. Po zakończonej zbiórce artykuły zostaną przewiezione do OSP Turek skąd pojadą do potrzebujących.

3. Ochotnicza Straż Pożarna w Turku organizuje zbiórkę dla mieszkańców Kotliny Kłodzkiej, którzy ucierpieli w wyniku powodzi. Sytuacja na miejscu jest bardzo trudna niestety widzieliśmy to na własne oczy, każda pomoc jest na wagę złota – relacjonują strażacy z OSP Turek i zachęcamy do przekazywania najpotrzebniejszych rzeczy. Na teraz (I etap zbiórki – pierwsza dostawa): woda pitna, żywność długoterminowa (konserwy, suchary, kasze, makarony), koce, śpiwory, środki higieniczne (mydła, żele pod prysznic, papier toaletowy), kuchenki gazowe, a  także radiotelefony. Rzeczy potrzebne w kolejnym etapie (II etap zbiórki): łopaty, szczotki, płyny do dezynfekcji, worki na śmieci, big bagi, wiadra, wentylatory, pochłaniacze wilgoci, ręczniki papierowe, środki czystości, rękawiczki robocze. Nie przyjmujemy odzieży – podkreślają strażacy.

Zebrane dary będą sukcesywnie przekazywane na miejsce powodzi. Zbiórka trwa w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Turku w godzinach od 8:00 do 11:00 i od 17:00 do 19:00. Kontakt 783727775.

4. Gmina Wierzbinek także rusza ze zbiórką dla powodzian. Wskazane rzeczy można dostarczać do Urzędu Gminy i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzbinku. Potrzebna woda do picia, żywności pakowana próżniowo, a także chemia gospodarcza, artykuły do higieny osobistej, środki czystości, higieniczne, opatrunkowe. Poza tym koce i odzież dla osób w różnym wieku, a także karma dla zwierząt i ⁠powerbanki. Lista potrzebnych rzeczy może się zmieniać.

Wójt zobowiązał się do dostarczenia rzeczy w miejsca dotknięte powodzią. Zbiórka prowadzona jest w godzinach pracy Urzędu Gminy w Wierzbinku. Koordynatorem jest GOPS w Wierzbinku, kontakt 63 2611201.

5. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Paprotni przyłączyła się do akcji pomocowej organizowanej przez strażaków ochotników z Tokar, którzy przetransportują zebrane artykuły do powodzian. Najbardziej potrzebne są: woda butelkowana (napoje), koce, świeczki, powerbanki do telefonów, baterie, żywność dla dzieci, suchy prowiant z długim terminem ważności (puszki, konserwy, batony itp.), artykuły higieniczne, leki, karma dla zwierząt.

Dary można przynosić do remizy (świetlicy wiejskiej) w Paprotni, ul. Wrzosowa 12, w godzinach: poniedziałek: 10.00 – 12.00 oraz 14.00 – 20.00 i wtorek: 14.00 – 17.00.

6. Słupca uruchamia specjalne punkty zbiórki. Są to: Pływalnia Miejska – w godz. 7.00 – 21.00 – cały tydzień. Magazyn darów MOPS (budynek przy ul. A. Mickiewicza - dawniej budynek biblioteki) – w godz. 7.00 – 16.00 – od poniedziałku do piątku (nr telefonu: 63 275 32 99). OSP przy ul. Ratajczaka – w godz. 16.00 – 18.00 przez cały tydzień.

Potrzebne: woda butelkowana, najlepiej niegazowana. Soki i żywność o długim terminie przydatności (konserwy, kasze, ryż, makarony). Artykuły dla dzieci: pieluchy, mleko modyfikowane. Karma dla zwierząt. Środki higieny osobistej: mydła, szampony, papier toaletowy, podpaski, ręczniki. Środki czystości – środki piorące i czyszczące, wiadra, mopy, szczotki, ścierki, rękawice gumowe. Koce, śpiwory. Narzędzia do usuwania skutków powodzi (łopaty, miotły, worki na śmieci). Wszystko, co zostanie zebrane przez mieszkańców Słupcy, zostanie dostarczone powodzianom. Kontakt pod tel. 666 362 279.

 

 

Do akcji dołączyło także Stare Miasto. Gmina prowadzi zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy i żywności: wody butelkowanej, kawy, herbaty, żywności suchej z długim terminem przydatności, środków higienicznych, latarek, powerbanków, łopat, kaloszy, szczotek przemysłowych z twardym włosiem, środków opatrunkowych, kocy, śpiworów, karmy dla zwierząt. Nie przyjmuje zaś odzieży.

Dary należy dostarczać do:

  • OSP Stare Miasto w dniach do 21 września w godz. od 17.00 do 19.00 
  • OSP Żychlin 18 września w godz. od 17.00 do 19.00, miejsce zbiórki Zakład Gospodarki Komunalnej Żychlin ul. Parkowa 17,
  • OSP Modła Królewska w dniach 19 września w godz. od 17.00 do 19.00.
  • Powiatowy punkt pomocy powodzianom: Sala Gimnastyczna przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie ul. Parkowa 2 czynny jest 18 września w godz. 7.00 do 16.00, tel. 510 140 294.

12. Diakonia i Kolegium Kościelne Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Źychlinie organizuje pomoc dla powodzian z południowo - zachodniej Polski.  Do 20 września zbiera żywność o przedłużonym terminie spożycia, wodę butelkowaną, koce, ręczniki, latarki, baterie, deszczówki, kalosze oraz środki higieny osobistej. Miejsce zbiórki: dom parafialny, ulica Parkowa 7. PER Żychlin. Zebrane rzeczy przekażemy bezpośrednio do potrzebujących lub do Ochotniczej Straży Pożarnej w Żychlinie, która organizuje również pomoc. Diakonia udziela też miejsca schronienia w parafii dla osób ewakuowanych z terenów najbardziej zagrożonych przez powódź.

13. Do zbiórki dołączył Robert Popkowski.  W biurze przy ul. Europejskiej 17 w Koninie trwa zbiórka darów dla osób, które ucierpiały w powodzi w Polsce południowo-zachodniej. Zebrane artykuły przy wsparciu strażaków OSP zostaną przekazane w celu dalszej dystrybucji wśród potrzebujących. Potrzebne są artykuły z długim terminem przechowywania, zestawy higieniczne dla kobiet, zestawy z chemią gospodarczą i środkami czystości oraz zestawy szkolne dla dzieci, a także worki, łopaty czy buty gumowe. Nr kontaktowy: 510 043 372.

14. Zbiórka prowadzona jest także w biurze poselskim Tomasza Piotra Nowaka, przy ul. Spoldzielców 3/114.  Dary można przynosić do piątku włącznie w godzinach od 9-13.  Potrzebna jest butelkowana woda pitna, żywność o długim terminie przydatności do spożycia,  środki czystości i higieny osobistej (również artykuły dla dzieci), karma dla zwierząt, artykuły szkolne

15. Jednostka OSP Grąblin również prowadzi zbiórkę darów dla powodzian. Można je dostarczać do remizy: w środę 18.09.2024 w godz. 9.00 - 11.00. Potrzebne są: woda pitna, żywność z długim terminem ważności, środki higieniczne, opatrunkowe i sprzęt do usuwania szkód po wielkiej wodzie. Wszystkie zgromadzone artykuły zawiezione zostaną do Turku i Żychlina, a stamtąd trafią do potrzebujących.

16. Stowarzyszenie W Koło Pomagam organizuje zbiórkę dla powodzian. Miejsce zbiórki: Koło ul. Dąbska 40. Potrzeby: woda butelkowana (zgrzewki), żywność z długim terminem ważności (konserwy, produkty instant, kasze, makarony), środki higieniczne (mydła, ręczniki papierowe, środki dezynfekujące), koce, śpiwory, pościel, ręczniki (nowe), latarki, baterie, powerbanki.

Zbiórka prowadzona jest w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Dąbskiej 40 do piątku w godzinach 16:00 - 19:00. Istnieje również możliwość umówienia się na indywidualny odbiór darów.

17. Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej wspólnie ze Spółdzielnią Socjalną Sport i Rehabilitacja oraz Blues Hostel podjęła działania na rzecz ludzi z niepełnosprawnościami, którzy ucierpieli w powodzi i nie mogą normalnie funkcjonować. Interwencyjnie przygotowano cztery miejsca w mieszkaniach treningowych dla osób po urazie rdzenia, poruszających się na wózkach. Fundacja jest w stanie zapewnić im bezplatny transport do siebie, a także opiekę asystenta i rehabilitację do trzech miesięcy. Kontakt: Akademia Życia i Samodzielności - mieszkania treningowe. E-mail: iwona.grzeskowiak@podajdalej.org.pl, tel: 600 383 140.

18. Do akcji włączyło się Wielkopolskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Przemysłowej w Koninie.

Do 24 września prowadzi zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy i żywności. Potrzebne są butelkowana woda pitna, żywność o długim terminie przydatności do spożycia, środki higieny osobistej (również artykuły dla dzieci), karma dla zwierząt. WCKZiU nie przyjmuje odzieży. Rzeczy będą obierane przy portierni. Stamtąd będą odbierane przez Urząd Miejski i dostarczone do centralnych punktów pomocy powodzianom.

19. Zbiórkę dla powodzian prowadzi OSP Golina. Przynosić można suchy prowiant, butelkowaną wodę, środki czystości, latarki, baterie, rękawice robocze, kalosze i deszczówki. Dary przyjmowane są do czwartku 19 września w siedzibie OSP Golina (godz. 19.00 - 21.00) i Szkole Podstawowej w Golinie (godz. 7.00 - 21.00).

20. Zbiórka dla poszkodowanych zwierząt prowadzona jest przez Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Koninie. Zbierana jest karma sucha i mokra dla psów, kotów, koni i gryzoni, żwirek dla kotów, podkłady higieniczne, klatki kenelowe i transportery w każdym rozmiarze, miski dla zwierząt oraz obroże, szelki i smycze. Schronisko szuka również busa, którym będzie można przewieźć dary. Rzeczy zbierane są w siedzibie schroniska przy ul. Gajowej 71 całodobowo - po godzinach pracy biura można dzwonić na nr alarmowy, pracownik wyjdzie wtedy przed bramę (nr tel. 726 189 055).

20. Do akcji włączają się również Street RebelsNight Bears Team. Zbierane są koce, czyste ubrania, woda pitna i artykuły o długim terminie do spożycia. Dary przywozić można na parking przy Galerii nad Jeziorem w Koninie w piątek od godz. 21.00.

21. Do soboty zbiórka darów jest prowadzona przez OSP Półwiosek Stary.

22. W konińskim biurze poselskim Tomasza Piotra Nowaka trwa zbiórka darów. Do piątku (20 września) włącznie w godzinach 9.00 - 13.00 można zostawiać potrzebne rzeczy: butelkowaną wodę pitną, żywność o długim terminie przydatności do spożycia, środki czystości i higieny osobistej (również artykuły dla dzieci), karmę dla zwierząt, artykuły szkolne. Konin ul. Spółdzielców 3/114, tel. 500-123-976. 

PS. Zbiórkę pieniędzy prowadzą ogólnopolskie organizacje, np.: Polski Czerwony Krzyż (PCK), Caritas Polska, Siepomaga.pl, WOŚP.

Zbiórki w regionie konińskim. Sprawdź, jak możesz pomóc i gdzie przekazać dary
Zbiórki w regionie konińskim. Sprawdź, jak możesz pomóc i gdzie przekazać dary
Zbiórki w regionie konińskim. Sprawdź, jak możesz pomóc i gdzie przekazać dary
Zbiórki w regionie konińskim. Sprawdź, jak możesz pomóc i gdzie przekazać dary
Zbiórki w regionie konińskim. Sprawdź, jak możesz pomóc i gdzie przekazać dary
Zbiórki w regionie konińskim. Sprawdź, jak możesz pomóc i gdzie przekazać dary
Zbiórki w regionie konińskim. Sprawdź, jak możesz pomóc i gdzie przekazać dary
Zbiórki w regionie konińskim. Sprawdź, jak możesz pomóc i gdzie przekazać dary
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole