Rada Miasta uchwaliła budżet na 2025 rok. Nie wszyscy byli jednak „za”
842 mln złotych dochodów przy 821 mln złotych wydatków - tak przedstawia się budżet miasta Konina na 2025 rok. Nadwyżka zostanie przeznaczona na redukcję zadłużenia. Główną pozycję w wydatkach stanowią oświata i wychowanie - to około 370 mln złotych.
Jak zapewnił prezydent Konina, Piotr Korytkowski, miasto zrealizuje 41 zadań inwestycyjnych. – Mimo rosnących wydatków wszystkie działania miasta będą ukierunkowane na dokończenie już rozpoczętych inwestycji oraz pełne wykorzystanie środków finansowych pochodzących ze źródeł zewnętrznych – mówił prezydent.
Jeżeli chodzi o najważniejsze inwestycje, Piotr Korytkowski wymienił przede wszystkim przebudowę mostów nad Wartą. Wartość inwestycji wynosi początkowo około 8 mln złotych, ale… – Proszę się nie dziwić tej kwocie. Całkowity koszt wyniesie około 90 mln złotych, a inwestycja została rozpisana na kilka lat – tłumaczył.
Prezydent Konina poinformował również, że projekt budżetu zakłada dodatnią różnicę między dochodami a wydatkami, kształtującą się na poziomie 21 mln złotych nadwyżki, która w całości zostanie przeznaczona na spłatę zaciągniętych zobowiązań długoterminowych przypadających na 2025 rok. – To kwota 29 mln złotych – dodał.
Po prezentacji swoje opinie na temat budżetu przedstawili radni. Iskrzyło chociażby pomiędzy Zenonem Chojnackim a Moniką Kosińską. Na sugestię radnej, aby przewodniczący Wiesław Steinke zdyscyplinował radnych (jej zdaniem przemowa Chojnackiego dotyczyła budżetu panstwa, a nie miasta i przypominała wykład z ekonomii), radny Chojnacki odpowiedział natychmiast: – Nie życzę sobie, żeby ta pani komentowała moje wypowiedzi. Proszę mówić we własnym imieniu i nie oceniać, czy moja wypowiedź jest merytoryczna i na temat.
Nastroje starał się tonować Krystian Majewski. – Przyszły rok z pewnością będzie trudny. Powinniśmy budować ponadpartyjne porozumienie i nie oszczędzać na osobach zatrudnionych w sektorze publicznym – zaznaczył, odnosząc się do apelu Związku Zawodowego Pracowników UM, dotyczącego zabezpieczenia w przyszłorocznym budżecie podwyżek dla pracowników samorządowych.
Piotra Czerniejewskiego martwiło natomiast utrzymanie wydatków na tym samym poziomie lub ich obniżenie w kwestiach związanych z oświatą (np. stypendia dla zdolnej młodzieży), środkami na stypendia socjalne, remontami szkół podstawowych, stołówkami szkolnymi, zakupem środków dydaktycznych i książek, wynagrodzeniami w jednostkach administracyjnych miasta, a także wsparciem dla organizacji pozarządowych i klubów sportowych. Podał tu przykład Konińskiego Klubu Szermierczego. Mimo tych uchybień zdecydował się poprzeć budżet. – Zapewnia on funkcjonowanie naszego miasta – argumentował.
Na kwestie wynagrodzeń dla pracowników budżetowych zwróciła uwagę także Monika Kosińska. Z kolei Monika Lis przypomniała, że placówki oświatowe nie służą do wypracowania zysków i należy w nie inwestować. Radny Mikołaj Marcinkowski odniósł się do słów Piotra Czerniejewskiego o finansowaniu sportu. – Sportowcom indywidualnym łatwiej wybić się na arenie międzynarodowej niż zespołom. Trudno to porównać i ocenić, kto osiągnął większy lub mniejszy sukces – mówił.
Do kwestii oświaty wrócił jeszcze Tomasz Andrzej Nowak. – Na remont czeka choćby Szkoła Podstawowa nr 1. Jest bardzo stara i chodzi tu nie tylko o kwestie estetyczne, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo – podkreślił.
Do sprawy podwyżek dla urzędników odniósł się ponownie prezydent Konina. – Nie odżegnuję się od tego, żeby urzędnikom dawać podwyżki, ale ze względu na ostrożne planowanie budżetu, wprost o nich nie mówimy – wyjaśnił. Dodał, że w tegorocznym budżecie także nie uwzględniono podwyżek dla pracowników, jednak w marcu wszyscy otrzymali większe wynagrodzenia. Pochłonęło to 3,5 mln zł.
Za przyjęciem budżetu na 2025 rok zagłosowali: Piotr Czerniejewski, Monika Kosińska, Małgorzata Krawczyńska, Maria Królikowska, Sławomir Lachowicz, Monika Lis, Urszula Maciaszek, Mikołaj Marcinkowski, Jarosław Sidor, Joachim Sikorski, Wiesław Steinke, Katarzyna Wagner i Emilia Wasielewska. Przeciwko byli: Zenon Chojnacki, Katarzyna Jaworska, Krystyna Leśniewska, Krystian Majewski, Robert Popkowski i Hubert Szczepański. Natomiast Jarosław Derdziński, Zofia Itman, Jarosław Lewandowski i Tomasz Andrzej Nowak wstrzymali się od głosu.
Mamy swój kanał nadawczy. Dołącz i bądź na bieżąco!