Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPolitycy! Nie zabijajcie polskich mediów!

Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!

Dodano:
Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!
PROTEST

Na co dzień relacjonujemy protesty, dziś sami jesteśmy zmuszeni zaprotestować. Wspólnie z wieloma wydawcami cyfrowymi i prasowymi mówimy NIE przyjętym przez sejm zapisom w nowelizowanej ustawie o prawie autorskim, które faworyzują gigantów cyfrowych, korzystających z naszych treści.

Chcemy, aby przy okazji nowelizacji przepisów wprowadzono mechanizmy pozwalające skutecznie ustalać i egzekwować opłaty od globalnych platform cyfrowych, które teraz za darmo używają naszych treści. Uważamy, że spory pomiędzy nami a gigantami powinien rozstrzygać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Niestety posłowie, mimo skierowanego do nich apelu podpisanego przez wielu polskich wydawców, nie uwzględnili naszych postulatów i przyjęli nowelizację w kształcie, który jest przez nas nie do zaakceptowania.

Za korzystanie z naszych treści globalne koncerny cyfrowe powinny płacić polskim wydawcom kilkaset mln zł rocznie szacuje - Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

Teraz jedyna nadzieja w senacie. Stąd właśnie dzisiejszy protest. Jeżeli również senatorowie pozostaną głusi na nasze argumenty, może się wydarzyć tak, że wiele firm medialnych nie przetrwa lub będzie musiała wprowadzić płatny dostęp do swoich treści.

* * * * *

Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce.

Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać.

W całej swojej, także  niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło.

Niestety, musimy mierzyć się z groźbą, jaką jest dominacja globalnych gigantów technologicznych na rynku polskich mediów. To organizacje niezwykle potężne i wpływowe.

Wskutek szybkiego rozwoju przejęły lwią część środków reklamowych finansujących dotąd polskie media. Bezkarnie i nieodpłatnie wykorzystują tworzone przez nas treści, a zyski przekazują za granicę.

Dlatego, by przetrwać, musimy mieć wsparcie demokratycznego państwa. Tego samego, którego zawsze z tą samą pasją bronimy. Niestety, po raz kolejny państwo w tej roli się nie sprawdza.

Podczas uchwalania przepisów o prawie autorskim w świecie cyfrowym kompletnie zlekceważono nasze postulaty. A o wiele nie zabiegaliśmy.

Oczekiwaliśmy wprowadzenia instrumentów mediacji między platformami i wydawcami w przypadku sporu o należne nam tantiemy, sprawiedliwej rekompensaty za ekspozycję naszych treści w sieci oraz ochrony przed ich kopiowaniem.

To były nasze główne postulaty, kompletnie zignorowane przez MKiDN i Sejm.

Sprawy, o których piszemy, są kluczowe dla polskich mediów, ambitnego dziennikarstwa i rzetelnej debaty o sprawach publicznych.

Niechęć rządzących do zajęcia się tym problemem świadczy o braku odpowiedzialności i krótkowzroczności. Dziś nie jest jeszcze za późno.

Apelujemy do władzy, do posłów i senatorów wszystkich opcji politycznych, by wysłuchali naszych racji i poprawili szkodliwe prawo.

Oddanie tych obszarów w całości globalnym graczom technologicznym nie tylko poważnie zuboży nas jako społeczeństwo, ale może też zagrozić demokracji, jaką znamy. Nie wolno do tego dopuścić. Politycy – zróbcie coś nie tylko dla zagranicznych gigantów technologicznych, ale też dla Polski, Polek i Polaków!

Polscy wydawcy, redakcje i dziennikarze

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole