Obchody Święta Niepodległości w gminie Stare Miasto – patriotyzm, historia i wspólnota
Materiał promocyjny
Obchody Święta Niepodległości na terenie gminy Stare Miasto rozpoczęły się wzruszającą wieczornicą przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej w Modle Królewskiej. Młodzi artyści w słowno-muzycznym przedstawieniu ukazali los naszych przodków, którzy przez lata niewoli walczyli o zachowanie polskości. Poprzez wiersze i pieśni pełne tragizmu i nadziei przypomniano, że niepodległość to wartość, którą należy pielęgnować. Przesłanie wieczornicy podkreśliło, że wolność jest darem wymagającym troski i zaangażowania całej wspólnoty.
W poniedziałek, 11 listopada, gminna biblioteka przekształciła się w interaktywne muzeum. Dzięki współpracy z Fundacją Eskadra Kościuszkowska uczestnicy mogli wziąć udział w licznych atrakcjach – grach, warsztatach oraz projekcjach 3D o historii polskiego lotnictwa. Było to ciekawe spotkanie z historią, które połączyło edukację z zabawą dla uczestników w każdym wieku.
Wieczorem delegacje samorządowców, radnych, przedstawicieli OSP, Policji, organizacji pozarządowych oraz szkół i przedszkola złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem Ofiar Wojny. Przy akompaniamencie Orkiestry Staromiejskiej uczestnicy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego i odczytali apel pamięci. Następnie zgromadzeni udali się na Mszę Świętą za Ojczyznę w kościele parafialnym w Starym Mieście, po której wspólnie z orkiestrą śpiewali pieśni patriotyczne, podkreślając uroczysty charakter święta.
Ostatnim punktem tegorocznych obchodów był Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznych w Szkole Podstawowej w Liścu Wielkim. Na scenie wystąpili uczniowie sześciu szkół podstawowych i przedszkola, wykonując wzruszające utwory. Dzięki zaangażowaniu wszystkich uczestników i organizatorów tegoroczne obchody Święta Niepodległości były pełne patriotyzmu i wspólnoty. Dziękujemy za wspólne uczczenie tej wyjątkowej rocznicy.