Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMiażdżący raport o MOPR w Koninie. Chaos, przeciążenie pracą, łamane procedury

Miażdżący raport o MOPR w Koninie. Chaos, przeciążenie pracą, łamane procedury

Dodano: , Żródło: LM.pl
Miażdżący raport o MOPR w Koninie. Chaos, przeciążenie pracą, łamane procedury
Tylko u nas

Negatywna ocena i aż 40 zaleceń – to efekty kontroli jaki w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Koninie dokonał Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Urzędnicy sprawdzali zaledwie wycinek działalności MOPR dotyczący wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej.

Czteroosobowy zespół inspektorów kontrolował Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Koninie od sierpnia do końca listopada 2022 r. Sprawdzana była działalność placówki od stycznia 2021 r. w zakresie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Kontrola zakończyła się negatywną oceną MOPR w Koninie i aż 40 zaleceniami do wdrożenia.

Z dwulatkiem o szkodliwości środków psychoaktywnych

Lista zarzutów kontrolerów jest długa i obejmuje niemal wszystkie aspekty działalności MOPR w sprawdzanym zakresie. Wiele z nich dotyczy bezpośredniej pracy z rodzinami, dziećmi i rodzinami zastępczymi. Inspektorzy WUW wskazali m.in. na brak grup wsparcia dla rodzin, brak zachęcania rodzin z dziećmi do korzystania z zajęć psychoedukacyjnych, czy brak prób monitorowania przez asystentów rodzin ich sytuacji po zakończeniu pracy z daną rodziną.

Sporo zarzutów dotyczy systemu ocen. W przypadku sytuacji dzieci pracownicy MOPR, według kontrolerów, nie wskazywali w dokumentacji, czy wysłuchali zdania małoletnich (a powinni), nie zachowywali obligatoryjnych terminów dokonywania takich ocen, a w okresie pandemii w ogóle je ograniczono. Podobna sytuacja, zdaniem WUW, miała miejsce w przypadku ocen rodzin zastępczych. – Zawieszenie nie wynika z zarządzenia [prezydenta - przyp. red.]. Była to nasza decyzja. Uznaliśmy to za lepsze rozwiązanie i że nic się nie stanie, gdy tych ocen nie będzie, ponieważ te rodziny znamy i mamy kontakt z nimi na bieżąco. Na początku 2022 r. wznowiliśmy oceny dla wszystkich rodzin. Przyjęliśmy harmonogram ocen z poszczególnymi koordynatorami. Nie mamy ocen jeszcze dla wszystkich. Pilnujemy terminów ocen nowych rodzin – tłumaczyła kontrolerom dyrektor MOPR w Koninie Małgorzata Rychlińska. Urzędnicy w podsumowaniu kontroli wskazali jednak, że nawet po wznowieniu ocen rodzin w lutym 2022 r. wciąż były braki w tym zakresie.

Negatywnie oceniona została również jakość planów pomocy dzieciom, które muszą sporządzać pracownicy MOPR. Nie wskazywano konkretnych terminów realizacji obszarów, a dokumenty są „niemalże identyczne dla wszystkich dzieci, niezależnie od wieku”. – W planach zapisano np. „rozmowa z dzieckiem o jego tożsamości i przynależności przed rozpoczęciem procesu adopcyjnego” lub „rozmowy profilaktyczne na temat szkodliwości środków psychoaktywnych”, zarówno dla dwulatka, jak i nastolatka, a więc zapisy są nieadekwatne do wieku dziecka i jego bieżących potrzeb – wymieniają kontrolerzy.

Pracownicy przeciążeni zadaniami

Inspektorzy zauważyli również niezgodną z przepisami organizację pracy w MOPR. W placówce nie wyodrębniono zespołu ds. rodzinnej pieczy zastępczej, a część zadań spoczywających na dyrektor realizuje podległa jej kierownik Działu Opieki nad Rodziną i Dzieckiem. Na bałagan organizacyjny najlepiej wskazuje odpowiedź na prośbę kontrolerów o informację nt. liczby dzieci zgłoszonych do Ośrodka Adopcyjnego w Koninie w 2021 i 2022 r. W dwóch kolejnych oświadczeniach dyrektor Małgorzata Rychlińska podała różne dane i dopiero sprawdzenie dokumentacji przez inspektorów pozwoliło im ustalić faktyczną liczbę.

strona 1 z 2
strona 1/2
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole