Kilkunastu rodzinom zabrano domy, żeby wybudować „Konwart”
KONIŃSKIE WSPOMNIENIA
Ponad czterdzieści lat temu na ziejącym teraz pustką wielkim placu przed Konwartem oraz w miejscu, gdzie wciąż stoi okaleczone gmaszysko, w kilkunastu domach toczyło się zwykłe wiejskie życie.
Zlikwidowana w 1977 roku część Niesłusza leżała w ścisłym centrum wsi, w pobliżu remizy, spółdzielczego sklepu i kapliczki na rozstajach dróg. Zabudowania tworzyły w tym miejscu specyficzną enklawę, a w jej głąb prowadziła ścieżka zaczynająca się na lewo od drzewa, na którym do dzisiaj wisi druga, dużo mniejsza kapliczka (fot. 1).
Którędy kupcy po bursztyn jeździli
Ta kapliczka to pozostałość starego skrzyżowania dróg, które jeszcze dzisiaj można zobaczyć na mapie, ale tylko przy odpowiednio dużym oddaleniu. Pierwsza z nich, znacznie ważniejsza, to bardzo stary trakt handlowy, którym niegdyś kupcy wędrowali po bałtycki bursztyn, a w późniejszych czasach do bogatego Torunia. W samym Koninie ulicy biegła od ulicy Poznańskiej aż do Kolejowej i nosiła nazwę Bydgoskiej (il. 2). W 1962 roku po dwóch stronach ulicy Górniczej postawiono na niej dwa bloki z numerami 9 i 12, a dwa lata później, tuż obok biurowca kopalni, pod adresem Aleje 1 Maja 7, kolejny budynek mieszkalny. Od Kolejowej odcięły ją ostatecznie punktowce, stawiane w kolejnych latach naprzeciwko Megawatu, a ten z numerem 26 – środkowy - jednym narożnikiem stanął wprost na dawnej ulicy.
Przez pewien czas funkcjonował jeszcze wjazd w Bydgoską od strony Alei 1 Maja, ale po postawieniu Oskardu, który do użytku został oddany w 1972 roku, z dawnej ulicy pozostał już tylko 350-metrowy fragment, jaki znamy pod tą nazwą dzisiaj (nie licząc nowego jej odcinka, skręcającego za Oskardem w prawo).
Nowe skrzyżowanie
Dalszy ciąg wspomnianego traktu stanowiła dzisiejsza ulica Torowa, która dochodziła aż do Przemysłowej, a dalej Leśna. I tutaj wracamy do naszej enklawy w Niesłuszu, w miejscu której czterdzieści lat temu zbudowano Konwart (fot. 3). Powstała zapewne wiele lat po tym, jak dawny szlak na Rudzicę i dalej na Licheń dawno już stracił na znaczeniu, a jego rolę przejęła droga do Ślesina. Wtedy skrzyżowanie przesunęło się o sto metrów na północ, w miejsce wjazdu z ulicy Przemysłowej w Okólną (fot. 4), a na miejscu starej krzyżówki po jakimś czasie stanęły domy.
Pogoda bywa kapryśna – kliknij teraz i sprawdź prognozę, żeby nie dać się jej przechytrzyć!