Jak Konin planuje spłacić zadłużenie? Szczegóły projektu budżetu na 2025 r.
Dochody na poziomie 842 milionów złotych oraz wydatki wynoszące 821 milionów złotych - tak wygląda projekt budżetu Konina na przyszły rok. Podczas połączonych komisji finansów i infrastruktury szczegóły dokumentu omówiła skarbniczka miasta, Ewelina Ostajewska-Szwankowska. Jak poinformowała nadwyżka w wysokości 21 milionów złotych ma zostać przeznaczona na spłatę zobowiązań miasta.
Jak wynika z projektu dochody budżetu miasta będą w głównej mierze generowane przez wpływy z podatków PIT i CIT, które łącznie wyniosą 329 milionów złotych, co stanowi 56,4% wszystkich dochodów. Kolejnym istotnym źródłem finansowania są subwencje, które opiewają na kwotę 142 milionów złotych, jednak jest to o 37% mniej niż w tym roku. Na budżet w przyszłym roku będą składać się również dotacje celowe, wynoszące 87 milionów złotych, co stanowi 10% ogółu dochodów miasta.
Największą część wydatków pochłonie oświata, co stanowi 43,2% wszystkich kosztów. Kolejne obszary to transport i łączność (83 miliony złotych) oraz pomoc społeczna (108 milionów złotych). Według Ostajewskiej-Szwankowskiej, w budżecie wciąż brakuje około 115 milionów złotych na potrzeby oświatowe.
Co z inwestycjami?
W przyszłym roku miasto zamierza zrealizować 41 projektów inwestycyjnych. Jednym z największych przedsięwzięć jest projekt niskoemisyjnego transportu publicznego, którego wartość wynosi około 14 milionów złotych. Obejmuje on zakup ekologicznych autobusów oraz rozbudowę infrastruktury transportowej. Kolejną istotną inwestycją jest kompleksowa modernizacja energetyczna budynków publicznych, na którą przeznaczono 18,6 miliona złotych. Plan zakłada również przebudowę mostów nad Wartą na Trasie Warszawskiej, na co miasto przeznaczy 7,9 miliona złotych. W ramach rozwoju infrastruktury sportowej zaplanowano wydatki rzędu 14,4 miliona złotych. Istotnym elementem budżetu jest także instalacja odnawialnych źródeł energii dla mieszkańców, na którą przeznaczono 6,3 miliona złotych.
Projekty drogowe stanowią 19% wszystkich inwestycji, a ich realizacja zależy w dużej mierze od wsparcia finansowego z urzędu wojewódzkiego. Priorytetem jest również rozwój infrastruktury komunalnej i ochrona środowiska, które odpowiadają za 18% planowanych wydatków
Wieloletnia Prognoza Finansowa
Budżet na 2025 rok jest częścią Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2025–2041. Miasto planuje stopniową spłatę zadłużenia, które na koniec 2025 roku wyniesie 246 milionów złotych, co stanowi 35,63% dochodów ogółem.
- Rok 2025 będzie wyzwaniem, szczególnie w kontekście ograniczonych dochodów własnych miasta, które stanowią jedynie 20% budżetu. Konieczne będzie kontynuowanie skutecznego pozyskiwania środków zewnętrznych, aby realizować kluczowe inwestycje oraz zachować równowagę finansową
– powiedziała Ewelina Ostajewska-Szwankowska.
Komisja finansów, przy dwóch głosach sprzeciwu i czterech wstrzymujących się, pozytywnie zaopiniowała budżet na przyszły rok. Tak samo zagłosowała komisja infrastruktury.
Jutro projektem budżetu zajmą się radni z komisji budżetowej, a w środę trafi on pod obrady rady miasta.
Szukasz pracy? Kilkaset aktualnych ofert znajdziesz w naszym serwisie ogłoszeniowym.