Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościIntensywny czerwiec w konińskim muzeum. Jakie atrakcje na nas czekają?

Intensywny czerwiec w konińskim muzeum. Jakie atrakcje na nas czekają?

Dodano:
Intensywny czerwiec w konińskim muzeum. Jakie atrakcje na nas czekają?
Kultura

Podczas konferencji prasowej konińskie muzeum poinformowało o nadchodzących wydarzeniach. Ich wspólnym mianownikiem jest postać naszego słonia leśnego, Gosława.

No to po kolei. W najbliższą sobotę w godz. 12-18 odbędzie się piknik paleontologiczny pod hasłem „Nie tylko dinozaury. Słoń leśny i zwierzęta plejstocenu”. Na pierwszym planie będzie oczywiście słoń leśny, ale pojawi się także m.in. nosorożec leśny. Na parterze spichlerza zaplanowano zajęcia edukacyjne „Skarby ukryte w jaskiniach”, na pierwszym piętrze „Wędrówki z prehistorycznymi ssakami”, a na wystawie górnicy będą opowiadać o kopalni. Na drugim piętrze zaś będzie można zrobić origami. Do tego przewidziano dwa wykłady, a do tego każdy będzie mógł zobaczyć, jak wygląda praca paleontologa. Gości będzie witał biegający dinozaur.

W niedzielę, 23 czerwca, odbędzie się rajd rowerowy „Śladami słonia leśnego” zakończony piknikiem „Święto Jana, święto Janki”. Zapisywać się można przez najbliższe dwa tygodnie. Start przewidziano na godz. 10.00 spod Wieży Ciśnień, a trasa wiedzie przez Maltę Kleczewską (tam zaplanowano postój z grochówką), Wieruszew i metą w muzeum. Łączna długość tej wycieczki to około 35 km. Rajd zakończony zostanie piknikiem „Świętem Jana, świętem Janki”, którego głównym tematem będzie wyplatanie wianków. Do tego dochodzi gra terenowa, warsztaty dla najmłodszych, kiermasz rękodzieła, pasieka, poczęstunek z Koła Gospodyń Wiejskich z Kraśnicy. W tym roku grafika promująca „Święto Jana, święto Janki” nawiązuje do słonia leśnego. Podczas warsztatów będzie można uszyć maskotkę tego dużego zwierzęcia.

Co jeszcze? – Rodzaje proponowanych działań edukacyjnych w projekcie „W pogoni za słoniem”, wychodzą poza standardową działalność muzeum w Koninie. Ale ich organizacja będzie miała duży wpływ na postrzeganie jej poprzez pryzmat interesującego, kreatywnego i atrakcyjnego miejsca. Takiego, w którym można zdobyć nie tylko wiedzę dotyczącą historii i sztuki, ale i samemu tworzyć i inspirować innych, odkrywać swoje umiejętności oraz współdziałać z innymi. Bardzo nam zależało na tym, aby ten projekt pogłębił wiedzę naszych uczestników. Chcieliśmy, żeby o naszym słoniu powiedzieli innym. Bo przyjąć wiedzę to jedno, a umieć przekazać ją innym to weryfikacja zdobytej wiedzy – powiedziała Danuta Pydyńska.

Już w przyszłym tygodniu (13-15 czerwca) rozpoczną się warsztaty telewizyjno-filmowe skierowane do nastolatków „Słoń w obiektywie” prowadzone przez Michała Baranowskiego. Adresatami kolejnych zajęć „Milusiński Gosław” (18 i 23 czerwca) będą dzieci i ich mamy ze szkoły podstawowej w Kazimierzu Biskupim. Ich celem będzie zaprojektowanie maskotki i uszycie jej na miejscu. Wszyscy zostaną podzieleni na cztery grupy po dziesięć par. – Chcemy, aby na 40-lecie odkrycia słonia powstało 40 maskotek. I by te maskotki stały się reklamą, dzięki której młode pokolenie będzie ogłaszało, że taki słoń jest w naszym muzeum i że warto go zobaczyć. Na Facebook-u ogłosimy konkurs na najlepszą maskotkę, którą wybierać będzie publiczność – wyjaśniła Pydyńska. Podsumowanie warsztatów nastąpi w Światowy Dzień Słonia, jedenastego sierpnia. Wówczas podczas wernisażu najlepsi otrzymają nagrody i dyplomy.

21 i 22 sierpnia muzeum organizuje plener fotograficzny połączony z warsztatami, które poprowadzą Kasjan Farbisz i Maciej Sypniewski. Ich tematem będą tereny pokopalniane, które zostały poddane rekultywacji. Następna atrakcja skierowana jest do uczniów szkół średnich i studentów. Będą mieli okazję przygotować grę planszową dedykowaną muzeum. Tematyka jest zatem bardzo szeroka. Zajęcia nadzorować będzie Przemysław Wojtkowiak, wielokrotnie nagradzany twórca tego typu gier.

Ostatnie spotkanie zostanie zorganizowane pod koniec roku i będzie podsumowaniem całego projektu. Gościem specjalnym będzie wybitny paleontolog Gwidon Jakubowski, który badał kości naszego słonia 40 lat temu. Dzięki temu wiemy, że np. że to są kości słonia, a nie mamuta.

Informacje dotyczące wydarzeń odbywających się pod hasłem „40 OdSłoń Gosława” znajdziecie na stronie internetowej, w mediach społecznościowych muzeum i na LM.pl.

Intensywny czerwiec w konińskim muzeum. Jakie atrakcje na nas czekają?
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole