5 lat Rowerowego Konina
Autor: Bartłomiej Kózka
Rowerowy Konin to inicjatywa konińskich rowerzystów miejskich. Pomysłodawcami powołania grupy byli Filip Walkowiak i Bartłomiej Kózka, ale w naszych działaniach przewinęło się wiele osób, którym na sercu leży rozwój miasta i podniesienie poziomu życia koninian. Dziękujemy Wam za wszystko, co razem mogliśmy zrobić.
Działamy na rzecz poprawy warunków ruchu rowerów i promujemy ten pojazd jako doskonały środek transportu w naszym mieście. Współpracujemy z radnymi i instytucjami miejskimi, robimy audyty inwestycji związanych z ruchem rowerowym, interweniujemy w sprawach niewłaściwych rozwiązań dla rowerzystów, ale też pieszych, składamy różnorakie wnioski (w tym do budżetu obywatelskiego) oraz organizujemy akcje, pokazujące jak bezpiecznie i wygodnie poruszać się na dwóch kółkach.
Jest to codzienna, żmudna praca, która wymaga wielu godzin spędzanych nad projektami budowlanymi, przygotowywania dokumentacji fotograficznej, tworzenia opracowań i pisania wniosków o podjęcie prac, których rezultatem będzie podniesienie poziomu bezpieczeństwa i jakości sieci dróg dla rowerów. To także wiele spotkań roboczych, na których prezentujemy nasze pomysły i staramy się przekonywać do proponowanych przez nas rozwiązań. Współpracujemy z mediami lokalnymi i bierzemy udział w debatach.
Pracujemy pro publico bono.
Co udało się osiągnąć?
Na efekty naszych działań można natknąć się w wielu punktach Konina. Są to na przykład:
- budowa drogi dla rowerów wzdłuż Alei 1 Maja,
- budowa połączenia rowerowego na osiedle Laskówiec i do tamtejszego parku,
- uzupełnienie luk w infrastrukturze rowerowej, np. na ul. Wyzwolenia, Jana Pawła II, Wyszyńskiego, Przemysłowej, Kleczewskiej, Spółdzielców, Paderewskiego, Chopina itd.
- dopuszczenie ruchu rowerów na zamkniętych ulicach starówki
- prorowerowe zmiany na nowym wiadukcie wzdłuż ulicy Wyzwolenia i skrzyżowaniu z ul. Przemysłową (np. korekta programu sygnalizacji i pierwsze w Koninie podpórki dla rowerzystów oczekujących na zielone światło),
- wytyczenie pionierskich kontraruchów rowerowych,
- zorganizowanie parkingów rowerowych przed nową halą dworca kolejowego,
- wyznaczenie wielu nowych przejazdów dla rowerzystów (np. na Chorzniu, V Osiedlu, Morzysławiu, Laskówcu, Zatorzu), które ułatwiają poruszanie się po ulicach,
- uzupełnienie oznakowania i korekta organizacji ruchu w niezliczonej liczbie miejsc na terenie Konina.
Czym jeszcze się zajmujemy?
Stworzyliśmy i na bieżąco aktualizujemy internetową mapę konińskich dróg dla rowerów pod adresem www.rowerowy.konin.pl. Zawiera ona całą infrastrukturę dla rowerzystów w naszym mieście, a także przydatne skróty i trasy, które ułatwiają poruszanie się po mieście.
Prowadzimy stronę facebook.com/RowerowyKonin, gdzie informujemy o naszych działaniach i opisujemy nowości rowerowe w Koninie.
Zabieramy publicznie zdanie na wiele gorących tematów związanych z komunikacją w Koninie, np. dotyczących Konińskiego Roweru Miejskiego, porzuconych hulajnóg na wynajem (wyznaczono specjalne punkty ich zwrotu), budżetu partycypacyjnego i innych.
Bierzemy udział i składamy wnioski w konsultacjach dotyczących np. opracowania planu Smart City, planu zrównoważonej mobilności, Konińskiego Budżetu Obywatelskiego, czy aktualizacji strategii rozwoju miasta.
Organizujemy specjalne przejazdy rowerowe pod nazwą „Chciał(a)bym, ale się boję” dla osób, które chciałyby zmienić swoje przyzwyczajenia komunikacyjne i spróbować roweru jako codziennego środka transportu.
Bierzemy udział w kolejnych edycjach Wielkiego Wyścigu Ulicami Konina, organizowanego przez Portal LM.pl, czyli próbie wyłonienia najefektywniejszego środka transportu w naszym mieście.
Spotkać nas można również na przygotowanych przez nas akcjach sprzątania terenów miejskich, np. wzdłuż kanału Ulgi i nad Wartą.
Razem z inicjatywą Trzeci Tor współpracowaliśmy przy organizacji rajdów rowerowych po terenach pogórniczych, kiedy np. można było zwiedzić koparkę Dolores.
Plany na przyszłość
Chcemy, żeby infrastruktura rowerowa tworzona w mieście była bezpieczna, bezpośrednia i wygodna. Dążymy do tego, żeby ruch rowerowy był traktowany jako ważny element systemu zrównoważonego transportu w Koninie, a sieć rowerowa była projektowana w sposób przemyślany i funkcjonalny.
Dlatego nadal będzie słyszeli o naszych inicjatywach. Ciągle będziemy przyglądali się nowym inwestycjom. Ale metody naszej pracy będziemy modyfikowali. Chcemy być jeszcze bardziej skuteczni.
W rozpoczętym 2025 roku realizowany będzie nasz projekt „Bezpieczne trasy dla pieszych i rowerzystów w Koninie”, który zakłada usuwania uskoków i wysokich krawężników na istniejących ciągach, uzupełnienie oznakowania i łączenie odcinków dróg dla rowerów.
Chcielibyśmy również, aby Konin przystąpił do akcji „Rowerowy Maj”, skierowanej do uczniów szkół, która ma zachęcać do wyboru roweru w dojazdach do placówek oświatowych i wyrabiać korzystne nawyki komunikacyjne wśród ludzi młodych.
Wspierajcie nasze działania, pomagajcie dobrym słowem i udostępniajcie nasze posty w mediach społecznościowych! To dla nas ważne.
Do zobaczenia na konińskich drogach dla rowerów!
Więcej informacji w ramach akcji "Zaadoptuj NGO" znajdziecie na stronie https://www.lm.pl/tagi/zaadoptuj-ngo.