Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plKinaKrótka historia polskiego kina- O-bi O-ba. Koniec cywilizacji

Krótka historia polskiego kina- O-bi O-ba. Koniec cywilizacji

Dodano:
KINO STUDYJNE CENTRUM
Polska
Piotr Szulkin
86 minut
Seanse:
16:00
Krótka historia polskiego kina- O-bi O-ba. Koniec cywilizacji

Kino Centrum wraz ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych zapraszają na ostatni już film w cyklu ,,Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni”. W sobotę, 9 listopada o godz. 16.00, na dużym ekranie zobaczymy film z 1984 roku ,,O-bi O-ba. Koniec cywilizacji” w reżyserii Piotra Szulkina. W rolach głównych: Krystyna Janda, Jerzy Stuhr, Marek Walczewski, Mariusz Dmochowski.

Przypomnijmy, że Kino Centrum włączyło się w drugą część przeglądu „Krótka historia polskiego kina”, która poświęcona jest twórcom osobnym. Zawiera wybitne dzieła stworzone przez twórców, którzy działali na marginesie i podążali własnymi ścieżkami. Po latach zyskiwali status wizjonerów i pchali polskie kino na nowe, niezbadane ścieżki.

Ostatni w cyklu tytuł to będzie film science-fiction autorstwa Piotra Szulkina, który stanowi trzecią część postapokaliptycznej serii wraz z ,,Golemem", ,,Wojną światów – następne stulecie" oraz ,,Ga, ga. Chwała bohaterom". Fantastyczny kostium kryje nastrój beznadziei okresu stanu wojennego. W obsadzie aktorskiej ponownie Krystyna Janda, Marek Walczewski, Jerzy Stuhr, Mariusz Dmochowski. Wśród znakomitych współtwórców filmu warto wymienić Witolda Sobocińskiego – autora „niebieskich” zdjęć i Jerzego Satanowskiego – autora muzyki. Na 10. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku Andrzej Kowalczyk zdobył Nagrodę za Scenografię (1985).

Więcej o filmie:
W wyniku wojny atomowej Ziemia nie nadaje się już do życia. Ludzkość schroniła się w betonowym schronie w oczekiwaniu na przybycie Arki, która przeniesie ich w bezpiecznie miejsce. Ocalała garstka Ziemian ulega degeneracji w wyniku strachu, głodu, choroby. Mit Arki, który utrzymuje ich przy życiu, a zarazem doprowadza do szaleństwa, jest efektem działań propagandowych rządu. Soft (J. Stuhr), funkcjonariusz służby bezpieczeństwa brał udział w przeprowadzeniu ocalałych do schronu, a teraz po roku wraz z nimi sięga dna egzystencji. Tymczasem sklepienie schronu grozi zawaleniem. Soft próbuje namówić Konstruktora do naprawy mechanizmu kopuły, która chroni przed radioaktywnym promieniowaniem. Kiedy kopuła pęka, tłum rzuca się w kierunku światła w przekonaniu, że wydarza się cud.

Serdecznie zapraszamy na film ,,O-bi O-ba. Koniec cywilizacji” w sobotę, 9 listopada o godz. 16.00. Film trwa 86 min. Bilety kosztują 10 zł. Przed seansem zapraszamy na krótką wideoprelekcję kuratora cyklu Tomasza Kolankiewicza, który opowie o najciekawszych aspektach filmu.

LUTY - Ostatni dzień lata, reż. Tadeusz Konwicki 1958 - 18 LUTEGO, godz. 14.30
MARZEC - Nóż w wodzie, reż. Roman Polański 1962, 9 MARCA, GODZ. 16.30
KWIECIEŃ - Ręce do góry, reż. Jerzy Skolimowski 1967 – 14 KWIETNIA, godz. 16.00
MAJ - Słońce wschodzi raz na dzień, reż. Henryk Kluba 1967 – 11 MAJA, godz. 16.00
CZERWIEC - Trzecia część nocy, reż. Andrzej Żuławski 1971 – 15 MAJA, godz. 15.45
LIPIEC - Na wylot, reż. Grzegorz Królikiewicz, 1972 – 13 LIPCA, godz. 15.45
WRZESIEŃ - Rejs, reż. Marek Piwowski, 1970 – 1 WRZEŚNIA, godz. 16.00
WRZESIEŃ - Konopielka, reż. Witold Leszczyński 1982, 14 WRZEŚNIA, godz. 15.30
PAŹDZIERNIK - Krzyk, reż. Barbara Sass 1983, 7 PAŹDZIERNIKA, godz. 20.30
LISTOPAD - O-bi O-ba. Koniec cywilizacji, reż. Piotr Szulkin 1984, 9 LISTOPADA, GODZ. 16.00

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Przeczytaj również:Konklawe
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole