Oglądajcie grafiki hiszpańskiego mistrza Pabla Picassa w CKiS!
Materiał promocyjny
Od 8 do 21 listopada w Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Okólnej będzie można oglądać grafiki jednego z najwybitniejszych artystów wszech czasów – Pabla Picassa.
Ekspozycja obejmie niemal 40 prac, które pochodzą z dwóch cykli - „Ludzka Komedia”, czyli 16 grafik ilustrujących monumentalne dzieło Honoré de Balzaca „Komedia ludzka” oraz 23 litografie „Byki i Torreadorzy”.
Picasso był wielbicielem twórczości Honoré de Balzaca, wielkiego dziewiętnastowiecznego francuskiego realisty, dramatopisarza i powieściopisarza. W swojej karierze wielokrotnie odwoływał się do dzieł tego autora. Artysta bardzo rzadko malował na zlecenie. Wyjątkiem były ilustracje do dzieł literackich, których wykonał całkiem sporo. Picasso zresztą sam pisał, literatura go pociągała i wolał towarzystwo pisarzy i poetów od towarzystwa malarzy i rzeźbiarzy.
W 1954 roku, dostrzegając zainteresowanie Picassa twórczością Balzaca, wydawca Tériade zlecił mu wykonanie ilustracji do jego najważniejszego dzieła „La Comédie Humaine”. Ten monumentalny zbiór 137 powiązanych ze sobą opowiadań, powieści i esejów przedstawia życie w okresie Restauracji Burbonów po rewolucji francuskiej i porusza takie tematy jak pieniądze, władza, sukces społeczny, macierzyństwo i ojcostwo, a także społeczeństwo i seks.
Picasso stworzył zestaw liczący 180 rysunków i 16 kolorowych litografii po pracach w kolorowej kredce, aby zinterpretować historie „La Comédie Humaine”. Do druku tych prac wykorzystał ekspertyzę renomowanego studia litograficznego Atelier Mourlot w Paryżu, gdzie odbitki powstały pod kierownictwem artysty. Był to żmudny proces ręcznego tworzenia płyt dla każdego koloru żywych rysunków, jednakże osiągnięty litograficznie efekt utwierdza w opłacalności tego wysiłku.
„Byki i Torreadorzy” to wydany w 1961 roku zestaw litografii, który powstał z inspiracji i fascynacji walkami byków. W tych dziełach wyraźnie widać, jak skomplikowane mechanizmy psychologiczne i emocjonalne związane z walką z bykami przenikają do sztuki Picassa.
Wystawa grafik to doskonała okazja do zanurzenia się w świecie sztuki współczesnej, z której Picasso uczynił swoje życie. To niepowtarzalna szansa, aby z bliska przyjrzeć się niezwykle ciekawym i inspirującym pracom tego wybitnego artysty, który w swoim dorobku miał zarówno obrazy, jak i rzeźby oraz litografie, które do dziś budzą duże zainteresowanie. Będziemy mogli zobaczyć, jak artysta przenosił swoje myśli, uczucia i fascynacje na płaszczyznę grafiki.
Wernisaż: 8 listopada, g. 18:00 – wstęp wolny.
Wystawa czynna do 21 listopada – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00. Obowiązują bilety w cenie 10 zł (indywidualny) i 7 zł (grupowy).
Uwaga!
12 listopada wystawa czynna od 13.00 do 18.00.
21 listopada wystawa czynna od 10.00 do 15.00.
Bilet indywidualny do kupienia w kasie DK Oskard, w CKiS przy Okólnej oraz online. Bilet grupowy do kupienia w kasie DK Oskard oraz w CKiS przy Okólnej.