Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWakacyjne TOP 10: Atrakcje i ciekawe miejsca dla seniorów

Wakacyjne TOP 10: Atrakcje i ciekawe miejsca dla seniorów

Autor tekstu: Władysław Wojtulewicz

Dodano:
Wakacyjne TOP 10: Atrakcje i ciekawe miejsca dla seniorów

Przed wami kolejna odsłona naszego wakacyjnego cyklu prezentującego najciekawsze miejsca w okolicy Konina. Tym razem przedstawiamy rekomendacje znanego konińskiego cyklisty, Władysława Wojtulewicza z CIKLO Konin, który działa aktywnie w Konińskiej Radzie Seniorów. Dzisiejszy odcinek Top 10 powstał właśnie z myślą o starszych osobach. Pokażemy wam miejsca, do których łatwo dojechać zarówno samochodem, jak i rowerem. Proponujemy niedalekie trasy z pięknymi widokami.

Dolores – Wielkopole

Ogromną koparkę ważącą 2,5 tys. ton widać z daleka. Kolos stoi w szczerym polu przy skrzyżowaniu dróg prowadzących do Wielkopola i Izabelina w gminie Kleczew, w pobliżu wypełnianego teraz wodą wyrobiska po odkrywce Jóźwin IIB. Tam koparka jeszcze niedawno pracowała i tylko dzięki zaangażowaniu oraz staraniom grupy pasjonatów nie trafiła na złom. Wyprowadzono ją z dziury w ziemi, skomplikowaną i długą operację relacjonowaliśmy na portalu LM.pl. Teraz jest prawdziwą atrakcją dla przyjezdnych. Wprawdzie nie można podchodzić blisko koparki, teren jest ogrodzony taśmami, jednak i tak Dolores prezentuje się imponująco.

Będąc w tym miejscu, warto, przejeżdżając przez Kleczew, zatrzymać się przy mniejszej koparce tuż przy rondzie łączącym ul. Wiatraczną i drogę wojewódzką 264. To najmniejsze tego typu urządzenie wykorzystywane przez kopalnię. Użytkowano je przez 45 lat na odkrywce Kazimierz. Zanim koparka stała się pomnikiem i stanęła w Kleczewie, poddano ją gruntownej renowacji, pojawiły się ławki, przygotowano parking, nasadzono drzewa.

https://maps.app.goo.gl/qZN55r78aVpQ9kn5A

Punkt widokowy przy odkrywce Tomisławice

3 km za Wierzbinkiem w kierunku na Piotrków Kujawski znajduje się wygodny taras, z którego można oglądać pracę na ostatniej działającej odkrywce Kopalni Węgla Brunatnego. Ogromna dziura w ziemi, maszyny i księżycowy krajobraz. Warto się tam wybrać już teraz, bo to są ostatnie momenty odkrywki. Wiele wskazuje na to, że zakończy ona swój żywot w przyszłym roku i tym samym region koniński ostatecznie pożegna się z węglem.

Polecamy także taras widokowy w Wielopolu, przy zlikwidowanej już odkrywce Jóźwin II B. Ogromny dół wypełnia się powoli wodą, pojawiła się roślinność i ptaki. Teren ten znowu wraca do natury. W tym miejscu powstanie jezioro.

https://maps.app.goo.gl/jsprgW7cf4yeZNmT7

Szewczyki kazimierskie

Pierwsze figurki z mosiądzu w Kazimierzu Biskupim pojawiły się w marcu tego roku. Teraz jest ich siedem, m.in.: szewc-muzyk, szewc-uczniak, szewc-urzędnik, szewc-turysta. Podczas poszukiwania figurek, które ustawiono w różnych punktach miejscowości, koniecznie trzeba zajrzeć do urokliwego kościoła Świętego Marcina i dawnego zespołu klasztornego bernardynów. Gospodarze tego miejsca - Misjonarze Świętej Rodziny, chętnie opowiedzą o niezwykłej historii klasztoru i oprowadzą po zabytkowym obiekcie.

A jeśli zmęczy was pogoń za szewczykami i zwiedzanie, proponujemy wypoczynek w położonym przy klasztorze parku.

https://maps.app.goo.gl/xKDYtj2WMtuMZiZN7

Olbrzym Anielewski

To imponujących rozmiarów piękny głaz narzutowy. Znajdziecie go w Malińcu, tuż przy Anielewie. Aby zobaczyć ten imponujący pomnik przyrody, trzeba w Rudzicy za mostem na kanale skręcić w lewo, po przejechaniu około 400 metrów wypatrywać go w zaroślach, które porastają dawną żwirownię. Olbrzym z piaskowca ma w obwodzie 18 metrów, świetnie prezentuje się na zdjęciach.

https://maps.app.goo.gl/HcM4WhC9k6S4mQCw7

Skansen Bicz

Miłośników historii zainteresuje z pewnością park etnograficzny, w którym zgromadzono ponad 10 tysięcy eksponatów, 200-letnie wiatraki "koźlaki", domek winiarski, drewniane chałupy pokryte strzechą z oryginalnym wnętrzem i wyposażeniem. Jest tam także muzeum rolnictwa, w którym znajduje się m.in. pierwszy powojenny ciągnik Ursus C 45, mini zoo i malowniczy staw. To z pewnością propozycja na całodzienną wycieczkę.

https://maps.app.goo.gl/MjEyQU51H93K9UQu6

Złota Góra

Najwyższe wzniesienie w powiecie konińskim (191 m n.p.m.) do pokonania zarówno rowerem, jak i pieszo. Na szczycie znajduje się wieża widokowa. Przed nami jeszcze 140 stopni i już możemy podziwiać niezwykłe widoki. Przy dobrej widoczności dostrzec można m.in. bazylikę w Licheniu, elektrownie w Koninie i Turku oraz panoramę Konina i położony poniżej złotogórski rezerwat przyrody.

https://maps.app.goo.gl/QHLDJRGHgumBwxKK7

Wieża widokowa w Paprotni

Po pokonaniu 105 stopni można podziwiać panoramę powiatu i Konina. Wieża znajduje się na wysokości ok. 118 m n.p.m. Podobnie jak z wieży widokowej na Złotej Górze, przy dobrej widoczności, dostrzec można m.in. bazylikę w Licheniu.

https://maps.app.goo.gl/e3saRTj3XqnhNY6eA

Bieniszew

Rower, samochód czy piesza wędrówka – wszystkie te opcje są świetne, by dotrzeć do urokliwego Bieniszewa. U podnóża klasztoru Kamedułów znajdziecie ławki, wiaty i stoliki – idealne miejsce na piknik i wypoczynek w lesie. A później można wyruszyć pieszo lub rowerem ścieżką przyrodniczo-leśną "Bieniszew". Trasa prowadzi przez rezerwaty przyrody. Można też odwiedzić punkt widokowy z zalanym teraz pomostem. Widok jest urzekający – jezioro z wodną roślinnością, ptactwo i brzeg, na którym nie widać działalności człowieka. Bliski kontakt z naturą i spokój są tu gwarantowane.

https://maps.app.goo.gl/dGyFR7y6o9mzZHzv5

Ośrodek Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Grodziec

Spotkacie tam życzliwych i sympatycznych leśników, którzy chętnie opowiedzą o żyjących na tym terenie zwierzętach. Niektóre z nich będziecie mogli zobaczyć, wchodząc na platformę w koronach drzew i korzystając z zamontowanej tam lunety. Będąc w Grodźcu, zobaczcie koniecznie malownicze ruiny kościoła ewangelickiego. Można do nich dojść ścieżką obok dawnej plebanii. Ruiny położone są na niewielkim wzniesieniu.

https://maps.app.goo.gl/YfFA4MM4CXGASQaY7

Wiatrak Szczepan w Budzisławiu Kościelnym

To jeden z nielicznych obiektów tego typu udostępnionych do zwiedzania w tej części Wielkopolski. Obok odrestaurowanego wiatraka koźlaka stanęła także chata młynarza, gdzie mieści się Izba Pamięci Wsi, Młynarstwa i Rolnictwa. Wiatrak pracował do lat 70. Później zaczął niszczeć. W końcu pojawiły się unijne pieniądze i można było go odrestaurować. Wiatrakowi nadano imię Szczepan, upamiętniające jego właściciela. W wyremontowanym wnętrzu wiatraka prezentowane są lokalne muzealia związane z dziejami dawnego młynarstwa w okolicach Kleczewa.Otoczenie wiatraka i chaty dostępne jest do zwiedzania codziennie. Izba Pamięci czynna jest w poniedziałki, środy, piątki w godz. 8:00-18:00; wtorki i czwartki w godz. 8:00-15:00, a także w trzecią sobotę miesiąca w godz. 9:00-13:00.

https://maps.app.goo.gl/6aonkJDSYpzr1f9EA

Dla Waszej wygody większość atrakcji opisanych w cyklu umieściliśmy na poniższej mapie. Będzie ona uzupełniana wraz z publikacją kolejnych artykułów wakacyjnego TOP 10.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole