Wakacyjne TOP 10: Architektura w regionie konińskim

Cudze chwalicie, swego nie znacie? A może jednak znacie, tylko nie zwracacie na to uwagi? Ten odcinek naszego wakacyjnego cyklu przygotowaliśmy wspólnie z Towarzystwem Upiększania Miasta Konina. Tym razem zapraszamy was na wyjątkową wycieczkę, podczas której odkryjemy niezwykłe budynki i miejsca na ziemi konińskiej. Wiele z nich przeszło niedawno gruntowną renowację. Mamy w naszym regionie sporo takich perełek, o których dziś wam przypomnimy. Przedstawiamy subiektywny TOP 10 architektury ziemi konińskiej. Staraliśmy się w nim pokazać budynki nowopowstałe w ostatnich latach i zabytki które w ostatnim czasie odzyskały swój blask.
1. Klasztor sióstr anuncjatek w Grąblinie
Jeden z najmłodszych budynków sakralnych w regionie, o interesującej architekturze. Ciekawa fasada świątyni nawiązuje do barokowych kościołów. Ma ono kształt litery A, od francuskiego słowa annonciade.
https://maps.app.goo.gl/BM94PuimotDndjxp8
2. Budynek Europoles/Tecpoles w Krągoli, gmina Stare Miasto
Siedziba firmy produkującej stalowe maszty jest jedyną budowlą przemysłową w naszym zestawieniu. Hala też może tworzyć ciekawą architekturę. Charakterystyczna konstrukcja dachu - zwisająca na słupach - jest wizytówką firmy.
https://maps.app.goo.gl/YP48S3BTp8sBnaho7
3. Pałacyk w Sławsku
Ten eklektyczny budynek umieściliśmy w naszym rankingu głównie ze względu na jego malownicze położenie na skraju doliny Warty. Gwarantujemy, że widoki z tego miejsca zapierają dech w piersiach! Jeden z nielicznych pieczołowicie odrestaurowanych zabytków znajdujących się w prywatnych rękach.
https://maps.app.goo.gl/H7iu7djmEhLGsSKa8
4. Pałac w Wierzbinku
Kolejna budowla w stylu eklektycznym na naszej liście. Pałac o nieregularnym planie wyróżnia się czterokondygnacyjną wieżą oraz licznymi wykuszami i detalami architektonicznymi, które warto podziwiać. Dobry przykład zaadoptowania zabytku do nowych funkcji - obecnie dawny pałac służy lokalnej społeczności jako szkoła muzyczna.
https://maps.app.goo.gl/neZHCBLiPkEtZk3X6
5. Szkoła Podstawowa w Skulsku
Udana termomodernizacja szkoły odchodząca od powszechnej kiedyś pastelozy. Ciekawe połączenia kolorów na elewacji wieńczy artystyczny mural, który wykonała Fundacja Przedsiębiorczości Młodzieżowej z Łącka.
https://maps.app.goo.gl/fzvkhBhbbQBrDx4a7
6. Przedszkole samorządowe w Starym Mieście
Nowoczesna, kolorowa i funkcjonalna bryła przedszkola wyróżnia się ogrodem zimowym oraz ścieżką edukacyjną. Obiekt oddano do użytku w 2013 roku, a mimo upływu lat, wciąż jest uważany za jedno z najładniejszych przedszkoli w regionie. Ciekawy przykład architektury dla najmłodszych. Wyróżnia go charakterystyczna, kolorowa - ale nie pstrokatą - elewacja.
https://maps.app.goo.gl/sAdCFcvYKN7gd3xd9
7. Synagoga w Sompolnie
Synagoga przeszła gruntowną renowację w 1993 roku. Tanio, prosto, zgodnie z zasadami sztuki konserwatorskiej. Jeden z nielicznych reliktów społeczności żydowskiej w powiecie, który po odrestaurowaniu pełni nowe funkcje dla mieszkańców - tym razem jako biblioteka.
https://maps.app.goo.gl/yWBxyETuimkyxT7i7
8. Dawna stacja kolejki wąskotorowej w Sompolnie
Stacja kolejowa została przekształcona w dom mieszkalny dzięki prywatnej inwestycji potomka pracowników kolei. Budynek zyskał nowe życie i stał się wyjątkowym przykładem adaptacji historycznego obiektu. Na elewacji znajduje się dawna nazwa stacji.
https://maps.app.goo.gl/UfmEt3KgfhQK4wjv8
9. Odnowione kamieniczki przy ul. Wiosny Ludów w Koninie
Dwa odrestaurowane budynki to świetny początek rewitalizacji tej części miasta. Ważne będzie jednak kontynuowanie prac i rozważenie zamknięcia ulicy dla ruchu samochodowego, by stworzyć tam deptak sprzyjający lokalnej gastronomii.
https://maps.app.goo.gl/xUcfUKiRT7tZQzJ28
10. Dom Zemełki w Koninie
Najstarszy świecki budynek w mieście, który przestał nareszcie straszyć. Choć budowa nowej oficyny wydaje się bezcelowa i podrożyła inwestycję, a brak planów na jego zagospodarowania utrudnia stwierdzenie jakie będą dalsze losy obiektu.
https://maps.app.goo.gl/D69JkXmYNTVdAJVE9
Bonusy: Remiza w Kazimierzu Biskupim
Świetny przykład architektury publicznej, której nie powstydziłoby się niejedno miasto. Nowoczesny zespół budynków dla lokalnego OSP z charakterystyczną wieżą wężową, z której rozpościera się widok na cały Kazimierz Biskupi.
https://maps.app.goo.gl/N46eroPWSUjs31sU7
Pałacyk w Posadzie
Wzorcowa renowacja całego zespołu pałacowo-parkowego, przeprowadzona zgodnie z zasadami sztuki konserwatorskiej. Zachowane prefabrykowane balustrady z czasów PRL dodają temu miejscu niepowtarzalnego charakteru.
Dla Waszej wygody większość atrakcji opisanych w cyklu umieściliśmy na poniższej mapie. Będzie ona uzupełniana wraz z publikacją kolejnych artykułów wakacyjnego TOP 10.
Dziękujemy za Twoją obecność. Obserwuj nas w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.
Komentarze nie na temat są usuwane.