Uczniowie ZSG-E o nagrodach w OKF „Franciszki 2024”. To filmy o ochronie środowiska i walce o zieleń
Julian Maciejewski, Patryk Olejnik, Weronika Gotowała i Maja Górna zostali laureatami III Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego „Franciszki 2024” organizowanego przez Fundację Zakłady Kórnickie Zamoyskich. Pierwszych dwoje opowiedziało nam nieco więcej o filmach które przygotowali, o sobie i dalszych planach.
Celem konkursu „Franciszki” jest możliwość prezentacji na forum przez młodzież aktualnych problemów i zagadnień związanych ze środowiskiem naturalnym w Polsce w formie wykonanych i opracowanych filmów. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie z wszystkich szkół ponadpodstawowych, niezależnie od narodowości, zebrani w 1, 2 lub 3-osobowe zespoły pod nadzorem wybranego przez szkołę opiekuna.
– Kilka lat temu razem z bratem zacząłem robić pierwsze filmy w darmowym programie do edycji wideo. Najbardziej zainteresowało mnie, że z posiadanym materiałem mogłem zrobić, co chciałem. W filmie „Wody Zagłębia Konińskiego” skupiłem się w nim na zbiornikach wodnych wokół Konina, ich wpływie i ważności dla regionu. Jury konkursu doceniło tekst, przekaz i wykonanie techniczne – tak o swojej produkcji opowiada Julian Maciejewski. Uczeń klasy 4TG zdobył pierwsze miejsce. W dodatku był to jego pierwszy film konkursowy. W planach jest następny.
Patryk Olejnik (4 TI) postawił na działanie w grupie. Co też przyniosło wymierny sukces. Wspólnie z Weroniką Gotowałą i Mają Górną (4LO) zrealizował obraz pt. „Ciepło betonowej dżungli. Walka o zieloną przestrzeń”. Dało to drugie miejsce. Skąd u Patryka wzięło się zainteresowanie sztuką filmową? – W podstawówce nagrywałem dużo filmików na YouTube, gdzie opowiadałem o elektronice, dlatego że zawsze mnie to fascynowało. Dlatego właśnie wybrałem ZSG-E. Dzięki panu Leszkowi Hopenowi, naszemu nauczycielowi, postanowiłem zagłębić się w temat i spróbować swoich sił w konkursie. Napisałem scenariusz, dzięki czemu zająłem drugie miejsce. Naszą produkcję komisja uznała jako bardzo merytoryczny.
Film Patryka, Weroniki i Mai niesie ze sobą głębsze przesłanie – Starałem się sprowokować do zastanowienia, czy powietrze wokół nas jest zdrowe? A jeśli nie, to co mogę z tym zrobić? To film skierowany do władz, by zaczęli działać. Nie w tak drastyczny sposób jak aktywiści, którzy blokują ulice. Ale w sposób praktyczny i faktycznie przynoszący wszystkim korzyści.
Okazuje się też, że to nie jedyny koncept, nad którym ostatnio pracował. – Przygotowałem projekt zbudowania czterech stacji meteorologicznych. Jedna będzie umieszczona u mnie na podwórku, druga w ZSG-E, trzecia na konińskiej starówce, a czwarta będzie przenośna. Po połączeniu z wi-fi będzie wysyłać sygnał GPS. Wszystkie dane o zanieczyszczeniu powietrza, temperatury, wilgotności i stężeniu pyłów zostaną zebrane na stronie internetowej.
To praca przygotowana na II edycję programu oświatowego „Inżynierowie przyszłości” Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza skierowanego do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych, którzy mają pomysł na autorski projekt badawczy i chcą go zrealizować. Patryk Olejnik jest zeszłorocznym laureatem konkursu „Fizyka a Ekologia” na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.
Obaj panowie powoli wkraczają w wiek, w którym może zadecydować się ich przyszłość. Julian Maciejewski nie ma jeszcze sprecyzowanych planów. Natomiast Patryk Olejnik myśli o czymś związanym z elektroniką. Np. o Politechnice Śląskiej w Gliwicach, ewentualnie studiach w Warszawie. A realizację filmów bardziej traktuje jako hobby i być może dodatkowe źródło zarobku.
Warto jeszcze dodać, że w zeszłym roku konkurs "Franciszki" wygrał zespół ZSG-E w składzie: Jędrzej Maciejewski (5TI) i Karina Ciesielska (5TG). To tegoroczni absolwenci szkoły znajdującej się przy ul. Wyszyńskiego w Koninie.
Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!