Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSąd przyznał rację Greenpeace. ZE PAK musi przestać truć rtęcią

Sąd przyznał rację Greenpeace. ZE PAK musi przestać truć rtęcią

Dodano:
Sąd przyznał rację Greenpeace. ZE PAK musi przestać truć rtęcią

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Ministra Klimatu utrzymującą odstępstwo od przepisów ochrony powietrza dla koncernu ZE PAK.

Sąd przyznał rację Fundacji Greenpeace Polska, która złożyła skargę na decyzję Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki. 

- Cieszymy się, że sąd stanął po stronie ochrony zdrowia Polek i Polaków. Liczymy, że koncern ZE PAK jak najszybciej zmodernizuje swoje instalacje w elektrowni Pątnów II. Przez lata wskazywaliśmy, że koncern powinien korzystać z najlepszych dostępnych technologii, żeby ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko i na zdrowie mieszkańców - komentuje Piotr Wójcik, analityk rynku energetycznego Greenpeace Polska.

Obowiązek stosowania najlepszych dostępnych technologii przez elektrownie węglowe wynika z przepisów unijnych, tzw. konkluzji BAT. Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak przyznał elektrowni Pątnów II odstępstwo od przepisów wprowadzających bardziej rygorystyczne standardy dotyczące emisji szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń powietrza: tlenków azotu, dwutlenku siarki, pyłu oraz rtęci na okres trzech lat – od sierpnia 2021 do sierpnia 2024 roku. Na skutek decyzji marszałka - utrzymanej przez ministra klimatu - do powietrza może dostać się m.in. dodatkowe 150 kilogramów rtęci (czyli tyle ile znajduje się w ponad 200 tysiącach termometrów starego typu), którym zgodnie z przepisami spółka ZE PAK powinna zapobiec, stosując lepsze technologie ochrony środowiska.

- Liczymy na to, że decyzja sądu uświadomi szefostwu koncernu, że zdrowie Polek i Polaków powinno zawsze być najważniejsze, a energetyka węglowa nie ma przyszłości. ZE PAK powinien przyspieszyć swoją transformację w kierunku odnawialnych źródeł energii. Przy odpowiedniej polityce koncernu i dobremu wykorzystaniu środków unijnych, Wielkopolska Wschodnia ma szansę stać się regionem górniczym, który z sukcesem przejdzie przez proces sprawiedliwej transformacji energetycznej - dodaje Piotr Wójcik z Greenpeace.

Ĺąródło: Greenpeace Polska

 

Czytaj więcej na temat:ZE PAK, Greenpeace Polska, sąd administracyjny,
Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole