Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPosłowie pytają o elektrownię atomową. „Może stanowić impuls rozwojowy”

Posłowie pytają o elektrownię atomową. „Może stanowić impuls rozwojowy”

Dodano: , Żródło: LM.pl
Posłowie pytają o elektrownię atomową. „Może stanowić impuls rozwojowy”
Atom

fot. Wikipedia

Posłowie Michał Pyrzyk (PSL) i Tadeusz Tomaszewski (Nowa Lewica) wystosowali interpelacje do premiera i ministra klimatu i środowiska ws. budowy w Koninie elektrowni jądrowej. – Inwestycja ta jest niezmiernie ważna dla procesu transformacji energetycznej wschodniej Wielkopolski – zaznaczył w swoim piśmie Pyrzyk.

Dwóch posłów z okręgu konińsko-gnieźnieńskiego wystosowało interpelacje ws. budowy elektrowni jądrowej w Koninie. Do premiera Donalda Tuska napisał Michał Pyrzyk (PSL). W swojej interpelacji podkreślił, że to inwestycja niezmiernie ważna dla procesu transformacji energetycznej wschodniej Wielkopolski. – Elektrownia jądrowa oraz firmy z nią kooperujące z pewnością będą źródłem stabilnych miejsc pracy, czego skutkiem będzie poprawa jakości życia mieszkańców miasta i regionu – ocenił.

Jak dodał, silną stroną naszego regionu jest duży potencjał ludzki i techniczny, a Konin jest optymalnym miejscem dla lokalizacji elektrowni jądrowej. – Czy proces budowy elektrowni jądrowej w Koninie będzie kontynuowany? – zapytał premiera poseł PSL.

Do ministra klimatu i środowiska napisał natomiast poseł Tadeusz Tomaszewski. Jak przypomniał, Rada Miasta Konina wystosowała stanowisko popierające budowę elektrowni jądrowej w Koninie. W swojej interpelacji poseł Nowej Lewicy zapytał o plany rządu ws. budowy elektrowni jądrowej w Koninie, uwzględnienie Konina w polityce energetycznej Polski i kiedy zostaną ukończone prace nad tym dokumentem.

Obie interpelacje czekają wciąż na rozpatrzenie.

Elektrownia jądrowa w Koninie to wspólne przedsięwzięcie grupy ZE PAK, państwowego PGE oraz koreańskiego KHNP. Według planów w Koninie miałyby powstać dwa reaktory APR1400 o łącznej mocy 2,8 GW. Inwestycja w zeszłym roku otrzymała decyzję zasadniczą. W tym roku prezes PGE poinformował jednak, że trwają analizy dot. inwestycji, a według dziennikarzy Polityki Insight rząd miał podjąć decyzję o zamrożeniu projektu.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole