Opowieść o relacjach na całe życie. "Matka" Izabeli O'Sullivan
Najważniejsza relacja. Jak matki kształtują nasze życie. Rozmowa z Izabelą O'Sullivan o książce: "Matka. O pierwszej, najważniejszej i nie zawsze łatwej relacji".
Izabela O'Sullivan, koninianka, dziennikarka i absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracuje m.in. z „Wysokimi Obcasami” czy „Newsweekiem”. Jest autorką książki „Matka. O pierwszej, najważniejszej i nie zawsze łatwej relacji”, która ukaże się 31 lipca br. Portalowi LM.pl opowiedziała o tym, jak długotrwały jest proces twórczy, ale trudno nie reagować, gdy tematy same się proszą o uwagę.
Relacja z matką: najważniejsza, ale i najtrudniejsza. Jeśli jest zdrowa – nie za bliska i nie za daleka – daje przestrzeń do rozwoju, samodzielności i radzenia sobie z życiowymi wyzwaniami. Tak brzmi zapowiedź książki, która zawiera prawdziwe historie o relacjach dorosłych dzieci z matkami. Może w którejś z nich odnajdziesz siebie?
Anna Pilarska. Od czego się zaczęło?
Izabela O'Sullivan. Zaczęło się od rozmowy z koleżanką, która z chłopakiem chciała wyjechać na majówkę, ale miała wątpliwości, jak na to zareaguje jej mama, bo dość krótko się znali. Nie pojechała. To mnie zastanowiło – że matka wpływa na decyzje dorosłej kobiety. Potem pomyślałam, że mnie też obchodzi, co myśli moja mama. Czasami zadaję sobie pytanie, co by powiedziała w danej sytuacji. Doszłam do wniosku, że warto o tym napisać tekst do "Wysokich Obcasów", który zatytułowałam roboczo „Mam 40 lat i słucham mamy”. I tam dopiero były historie, jak mama mówi 50-latce: przebierz się, bo wyglądasz w tym ohydnie, i ona idzie się przebrać. Albo 60-latka, która ukrywa przed matką, że ma raka, bo ma poczucie, że jak jej powie, to straci część swojego przeżywania, a jej choroba zostanie zbagatelizowana. Mój reportaż zilustrowała rysowniczka Marta Frej, a jej post w mediach społecznościowych wywołał lawinę komentarzy. Pomyślałam, że to dobry temat na książkę. Zaczęłam więc nad tym pracować w październiku 2021. Poza historiami bohaterów, w każdym z rozdziałów znajduje się komentarz psycholożki i psychoterapeutki Iwony Michalak-Jędrzejczak, która tłumaczy, jak relacja z matką wpływa na całe nasze życie.
Jak poznałaś bohaterki i bohaterów tych opowieści?
Dzięki temu, że ukazał się ten artykuł, znajdowały się kolejne osoby, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, które chciały dzielić się swoimi opowieściami. To jest dla mnie niespotykane uczucie, że ktoś się tak mocno otwiera, ma w sobie potrzebę opowiedzenia intymnych historii. Wielu z moich bohaterów było po terapii i wydawałoby się, że mają to „przerobione”, a jednak chcieli o tym ponownie opowiedzieć.
AP. Więcej jest trudnych i smutnych historii, czy tych optymistycznych?
To nie jest książka tylko o trudnych relacjach, ale również o takich, które uskrzydlają. Tytuł jednego z rozdziałów brzmi: Korzenie i skrzydła. Historie są przeróżne: o podporządkowaniu, unieważnianiu, kiedy to dzieci czują się pomijane z powodu braku matki, o zmianie ról, zaburzeniach, na przykład chorobie dwubiegunowej, która wpływa na życie całej rodziny. W wielu historiach o trudnych relacjach są tez jasne momenty, a cały ostatni rozdział zawiera opowieści o maksymalnym wsparciu, które można dostać na całe życie.
Jaki był cel książki?
Dobrze mieć wgląd w to, co kształtuje nasze życie. O tym mówi podtytuł książki: „O pierwszej, najważniejszej i nie zawsze łatwej relacji”. Relacja z matką jest ważna nie tylko z dziecięcego punktu widzenia, ale przez całe życie. Być może dzięki tej książce ktoś, kto nie do końca ma ją poukładaną, łatwiej zrozumie te powiązania.
Premiera odbędzie się 31 lipca w Koninie. Spotkanie autorskie organizuje konińska biblioteka. Czekasz na tę książkę jak na kolejne dziecko?
Zawsze chciałam pisać, a książka jest ukoronowaniem tego pragnienia. Dopowiem, że jej powstanie wiążę mocno z moją kotką. Iwona Michalak-Jędrzejczak, z którą już wcześniej współpracowałam przy innych projektach, poinformowała w mediach społecznościowych, że jej kotka ma małe. Mam trzech mężczyzn w domu, więc po konsultacjach z najbliższymi, wzięłam koteczkę. Krótko po tym, jak się pojawiła, to zrodziła się myśl o książce. Pauza - bo tak jej daliśmy na imię, wiele zmieniła w naszym życiu, a Iwona została ekspertką w książce.
Mamy matki, jesteśmy matkami. Świat składa się z matek.
Jesteśmy takimi matkami, jakimi jesteśmy, w dużej mierze dlatego, że same miałyśmy takie matki. To jest o tym łańcuszku, który się za nami ciągnie. A matki też miały matki. Mam nadzieję, że książka da taki ogląd, jak to się kształtuje. I pozwoli znaleźć cząstkę siebie. W końcu jest o najważniejszej relacji w życiu.
Dziękuję za rozmowę. Jestem bardzo ciekawa tej książki. Już zamówiłam.
Szukasz pracy? Kilkaset aktualnych ofert znajdziesz w naszym serwisie ogłoszeniowym.