Minister doceniła pracę samorządu na rzecz mieszkańców
Materiał promocyjny
Gmina Kramsk wzięła niedawno udział w I Edycji Konkursu „Wielkopolska Otwarta Na Samorząd Społecznie Odpowiedzialny 2022”. Dzięki działalności Centrum Usług Społecznych, które w Kramsku istnieje od 2021 roku oraz współpracy ze Spółdzielnią Socjalną „Razem do sukcesu” ma się czym pochwalić w zakresie inicjatyw na rzecz rozwoju sektora ekonomii społecznej. Tę działalność doceniła także wiceminister rodziny i polityki społecznej Anita Czerwińska, która odwiedziła Kramsk w minionym tygodniu.
W lipcu tego roku Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu ogłosił pierwszą edycję konkursu „Wielkopolska Otwarta Na Samorząd Społecznie Odpowiedzialny 2022”. Mogły się tam zgłaszać gminy, które w latach 2019-2022 podejmowały inicjatywy na rzecz rozwoju sektora ekonomii społecznej i wspierały osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. W Kramsku zadaniami z tego zakresu zajmuje się Centrum Usług Społecznych powstałe w 2021 roku, współpracujące ze Spółdzielnią Socjalną „Razem do sukcesu”. Zapewnia to organizację usług w wielu dziedzinach, między innymi:
- usługi opiekuńcze dla osób w podeszłym wieku, niepełnosprawnych, samotnych w środowisku zamieszkania,
- usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi,
- organizacja dożywania w szkołach na terenie gminy Kramsk (przygotowywania przez spółdzielnię gorących posiłków),
- usługi w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa”, czy też zapewnienie cateringu na imprezy gminne, szkolenia, warsztaty.
Działalność Centrum Usług Społecznych doceniła też niedawno sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. ekonomii społecznej Anita Czerwińska, która wraz z posłem Witoldem Czarneckim odwiedziła gminę Kramsk w miniony wtorek, 27 września. Był to pewien etap monitoringu funkcjonowania ogólnopolskiego projektu wdrażającego Centra Usług Społecznych. O ponadrocznej działalności CUS-u opowiedziała Andżelika Łoś, jego dyrektor.
– Zgodnie z przeprowadzoną diagnozą wyznaczyliśmy cztery rodzaje usług: pomoc społeczna, wspieranie rodziny, promocja i ochrona zdrowia oraz pobudzanie aktywności obywatelskiej. CUS w swoją działalność włączył licznych partnerów – stowarzyszenia, spółdzielnię socjalną, wolontariuszy. Z pomocy skorzystało już 1407 osób, co daje 7878 godzin świadczenia różnorakich usług społecznych. Co ważne dla każdej kategorii wiekowej – od najmłodszych, po osoby starsze
– mówiła. Jak podkreśla Andżelika Łoś, w katalogu usług bazowych czyli czterech wymaganych przez ustawę, w Kramsku jest 26 podkategorii różnych usług! Na uwagę zasługują też kwestie środowiskowe, czyli dostarczenie usług do miejsca zamieszkania klientów.
– Czym jest ekonomia społeczna? To ekonomia z serca, która zawsze w centrum stawia człowieka, a nie zysk. Ekonomią społeczną zajmują się tylko osoby, które mają ogromne serca i empatię. Bez tego żaden projekt nie ma szans i to się potwierdza w całej Polsce. Jestem pod wrażeniem Państwa przedsiębiorczości, zaradności, tego jak diagnozujecie problemy, jak docieracie do mieszkańców z usługami
– gratulowała minister Anita Czerwińska.
Szukasz pracy? Kilkaset aktualnych ofert znajdziesz w naszym serwisie ogłoszeniowym.