Konińskie minigranty. Wsparcie dla twórców i nieszablonowych pomysłów
Jesienna edycja Minigrantów w CKiS pokazuje, że małe wsparcie może przerodzić się w wielkie wydarzenia, jak koncert w całkowitej ciemności, warsztaty z suszonymi kwiatami czy monodram.
To szansa dla artystów i pasjonatów, by zrealizować swoje pomysły i zaskoczyć mieszkańców Konina. Darmowe wejściówki znikają szybko, więc warto śledzić te wyjątkowe inicjatywy. W tegorocznej edycji wiosennej zrealizowano już cztery projekty, w jesiennej są trzy wydarzenia, a na każdy projekt przypada po 3000 złotych. Ma być ciekawie, oryginalnie i dla uczestników w różnym wieku. Projekty są realizowane od 2022 roku. - Do tej pory odbyło się w sumie dziesięć przedsięwzięć. Dwa jeszcze przed nami. Razem to 12 ciekawych wydarzeń kulturalnych różnego typu: zajęcia fotograficzne, malarskie, warsztatowe, taneczne i muzyczne – wymienia Daria Mach z CKiS w Koninie.
Tylko dźwięk
Jednym z pomysłów jest „Koncert w ciemności. Tylko dźwięk”. – To niezwykła okazja, aby doświadczyć muzyki wyłącznie za pomocą słuchu i czucia. Całkowicie wyłączone oświetlenie i brak wizualnych rozproszeń pozwolą zanurzyć się w ciszy i subtelnych brzmieniach – mówi Mariusz Urbaniak z konińskiej Fundacji Barwy Kultury. – Jednym z impulsów było doświadczenie pracy z osobami niewidzącymi. Zawsze zastanawiałem się jak to jest?
Podczas koncertu będzie można usłyszeć wokalistów: Julię Wasielewską i Mariusza Urbaniaka w towarzystwie Oliwii Szadkowskiej na pianinie, Pawła Jankowskiego na gitarze basowej i Kajetana Pilarskiego na instrumentach perkusyjnych. A to wszystko w całkowitej ciemności. Koncert odbędzie się 29 listopada 2024 r. o godzinie 18.00 w Klubokawiarni NOT w Koninie. - Staramy się tak zaaranżować utwory, aby dotknęły najczulszych strun podczas słuchania w ciemności – zdradza pomysłodawca.
Wejściówki znikają
– Obrady były burzliwe – przyznaje Daria Mach z CKiS w Koninie. – Zgłoszono prawie dwadzieścia projektów. Długo wybieraliśmy. Koncert w ciemności złapał od razu za serce.
W jesiennej edycji udało się już zrealizować warsztaty zatytułowane „Wspomnienie letniej łąki”, których inicjatorem było Stowarzyszenie Sielanka. W domu kultury Oskard uczestnicy w różnym wieku robili obrazy z suszonych kwiatów i ziół. A już 13 listopada o 12.30 na scenie Klubokawiarni NOT w konińskim Oskardzie będzie można zobaczyć monodram Anny Rozmianiec (Teatr Fuzja z Poznania). Na minigrantowe wydarzenia są darmowe wejściówki i zywkle rozchodzą się błyskawicznie.
Nieszablonowe pomysły
To nie koniec konińskich Minigrantów. – Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł, nad czymś pracuje, to niech wypatruje ogłoszenia na stronie CKiS w Koninie w przyszłym roku – zachęca Daria Mach. – Chodzi o to, aby było ciekawie, oryginalnie, inaczej. Dajemy szansę młodym, niszowym twórcom, czy stowarzyszeniom. Realizacja odbywa się w domu kultury Oskard, który wspiera ciekawe pomysły.
Szukasz pracy? Kilkaset aktualnych ofert znajdziesz w naszym serwisie ogłoszeniowym.