Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKilka stopni mniej w mieszkaniu to oszczędności nawet kilkunastu procent

Kilka stopni mniej w mieszkaniu to oszczędności nawet kilkunastu procent

Dodano: , Żródło: LM.pl
Kilka stopni mniej w mieszkaniu to oszczędności nawet kilkunastu procent
Ciepło

Badania pokazują, że przegrzewamy mieszkania – powiedział podczas konferencji prasowej MPEC Konin dyrektor projektów i marketingu Jacek Slanina. Spółka zaczęła właśnie promocję kampanii zachęcającej do obniżania ciepła w domach.

Jak przekonywali przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Koninie, optymalna temperatura w mieszkaniu i domu powinna wynosić ok. 20 stopni. Nieco wyższą, 22 – 24 stopnie można utrzymywać w łazience, nieco niższe, 18 – 20 stopni – w kuchni i łazience.

Zdrowiej i taniej

Zmiana nawyków może przynieść pozytywne skutki. Przede wszystkim zdrowotne.

Wiele opracowań pokazuje, jak ważna jest temperatura otoczenia, w którym przebywamy, nie tylko na samopoczucie, ale również zdrowie. Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie nawiązała kontakt z pulmonologami, którzy twierdzą, że dla dziecka przebywanie w pomieszczeniach, które są przegrzane bardzo negatywnie wpływa na zdrowie – przekonywał prezes Sławomir Lorek.  

To również oszczędności finansowe. Jeden stopień mniej w pomieszczeniu przekłada się na ok. 5 – 8% niższy rachunek za ciepło. Zakładając średnią temperaturę w domu na poziomie 22 stopni, obniżenie jej do proponowanych 20 stopni może przełożyć się na kilkanaście procent niższe opłaty. I niższą emisję – pół miliona ton spalonego węgla i milion emisji dwutlenku węgla.

Wyślą poradniki

Ustawianie optymalnej temperatury jest łatwe w domach, w których są termostaty pokojowe. Nieco trudniejsze jeżeli właściciel domu lub mieszkania ma termostaty grzejnikowe, na których nie da się ustawić konkretnej wartości. Wtedy warto skorzystać z poradników, które MPEC Konin chce od poniedziałku przekazać instytucjom publicznym i administratorom obiektów. Podpowiedzą one, jak optymalnie korzystać z ciepła.

W ulotkach znajdzie się dwadzieścia porad, które można wykorzystać w domu lub mieszkaniu. To m.in. niezasłanianie grzejników meblami i niewieszanie na nich ubrań, dbanie o szczelność okien i zamykanie drzwi, czy stosowanie ekranów zagrzejnikowych, które zmniejszają straty ciepła przez ściany.

Jak zwracał uwagę Sławomir Lorek, ważna jest również sprawność termostatów grzejnikowych. – Czasem wystarczy wymienić tylko wkładki, bo to są elementy, które się zużywają – zauważył. Nie zawsze zimny grzejnik jest też oznaką awarii. Nowe węzły cieplne posiadają bowiem czujniki pogodowe, które dostosowują ciepło w sieci do sytuacji na zewnątrz. Nawet w okresie grzewczym temperatura grzejników może nie być więc bardzo wysoka, jeżeli na dworze jest ciepło.

MPEC stara się też edukować uczniów i przedszkolaków. – Te nawyki powinniśmy w sobie rozwijać od najmłodszych lat – powiedziała Joanna Rachuba. Spółka organizuje lekcje ciepła (dostępne również bezpłatnie na stronie internetowej), konkursy oraz quizy dot. ciepłownictwa i właściwych nawyków.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole