Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJak skorzystać z dofinansowania 'Mój Prąd' i obniżyć koszty instalacji fotowoltaiki?

Jak skorzystać z dofinansowania 'Mój Prąd' i obniżyć koszty instalacji fotowoltaiki?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jak skorzystać z dofinansowania 'Mój Prąd' i obniżyć koszty instalacji fotowoltaiki?
Materiał promocyjny

Instalacja fotowoltaiczna to obecnie jeden z najlepszych sposobów na to, by jednocześnie wdrożyć w swoim domu nowoczesne, zielone technologie bazujące na odnawialnych źródłach energii i zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Dodatkową zachętą jest dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Czy jest ten program i kto może liczyć na wsparcie w tej inwestycji?

Czym jest program Mój Prąd? 

Program Mój Prąd to inicjatywa rządowa, której głównym celem jest rozwój energetyki prosumenckiej, polegającej na samodzielnym wytwarzaniu energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe do własnych potrzeb. Projekt ten cieszy się niesłabnącą popularnością, stąd już VI edycja programu, w ramach której suma dofinansowania wynosi aż 1,25 miliarda złotych, aż o 850 milionów więcej, niż dotychczas

Program skierowany jest do osób, które w ramach prywatnych inwestycji decydują się na wprowadzenie we własnym gospodarstwie domowym magazynu ciepła, magazynu energii elektrycznej, systemu zarządzania energią domową lub właśnie najpopularniejszym rozwiązaniem, jakim jest instalacja fotowoltaiki. Głównym celem programu jest zwiększenie produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych, a co za tym idzie, zwiększenie efektywności zarządzania energią elektryczną w Polsce.

Kto i w jakim zakresie może skorzystać z programu Mój Prąd? 

Z programu Mój Prąd w VI edycji może skorzystać każda osoba fizyczna, która zainstalowała po 2021 roku instalację fotowoltaiczną i dotychczas nie skorzystała z żadnej formy dotacji rządowej przy realizacji tej inwestycji

Dodatkowo osoba fizyczna ubiegająca się o dotację zobowiązana jest do wytwarzania energii elektrycznej na własne potrzeby oraz mieć zawartą już umowę z operatorem sieci dystrybucyjnej. Ponadto, Mój Prąd jasne definiuje warunek, w ramach którego prosument ubiegający się o dotację musi rozliczać się z siecią w modelu net-billing. Co to oznacza? 

To sposób rozliczania się z energii na bazie wartości wyprodukowanego prądu. Oznacza to, że energia oddawana do sieci i pobierana z niej jest rozliczana osobno, na podstawie innych cen. Ostatnia kwestia to moc instalacji fotowoltaicznej. Wnioski składane do 1 sierpnia 2024 roku obejmowały jedynie instalacje o moce od 2 do 10 kW. Po 1 sierpnia 2024 moc instalacji została rozszerzona także do tych systemów, które cechują się mocą do 20 kW. Ile możemy zyskać? Do 50% wartości kosztów kwalifikowanych, nie więcej jednak niż 6 tysięcy złotych dla instalacji fotowoltaicznej. 

Jak uzyskać dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd?

Mój Prąd dofinansowanie wymaga niezbędnych dokumentów takich jak faktura za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej, dowód zapłaty faktury i zaświadczenie operatora sieci dystrybucyjnej o przyłączeniu instalacji do sieci

Jak złożyć wniosek? Najłatwiej za pośrednictwem internetu. Wystarczy wejść na oficjalną stronę programu Mój Prąd, a następnie zalogować się za pośrednictwem profilu zaufanego lub e-dowodu. We wniosku online znajdziemy miejsce na dodanie załączników w postaci wymaganych dokumentów. Po wysłaniu wniosku pozostanie nam jedynie czekać na decyzję i w przypadku dostępności środków, odebrać przelew z kwotą dofinansowania. 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole