Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJak wygląda nauka w szkole policealnej?

Jak wygląda nauka w szkole policealnej?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jak wygląda nauka w szkole policealnej?

Jesteś absolwentem szkoły średniej i nie wiesz, jaką drogę dalszego rozwoju i kształcenia wybrać? Nie chcesz iść na studia? Zastanawiasz się nad wyborem szkoły policealnej? A może już podjąłeś tę decyzję, bierzesz udział w procesie rekrutacji albo zostałeś powiadomiony o przyjęciu do szkoły i uzyskałeś status słuchacza? Bez względu na okoliczności, zapoznaj się z niniejszym artykułem. Po jego przeczytaniu dowiesz się, jak wygląda nauka w szkole policealnej. W poniższym tekście wyjaśniamy ponadto, kto może zostać słuchaczem w szkole policealnej, jakie kwalifikacje można w niej uzyskać, jak przejść przez proces rekrutacji oraz jakie perspektywy dalszego rozwoju zawodowego czekają na jej absolwentów. Zapraszamy do lektury i poznania szczegółów dotyczących takiego sposobu zdobywania wiedzy i nowych umiejętności.

Dla kogo kierowana jest oferta w szkole policealnej?

Szkoła policealna jest szkołą dla osób dorosłych, pełnoletnich, legitymujących się wykształceniem średnim (po ukończeniu liceum lub technikum). Naukę w szkole policealnej podjąć mogą zatem osoby posiadające wykształcenie średnie, przy czym brak matury nie dyskwalifikuje kandydata w procesie rekrutacyjnym w szkole policealnej. Oferta dydaktyczna skierowana jest ponadto dla osób, które - w późniejszym, dojrzalszym wieku, pragną uzupełnić swoje wykształcenie, wzbogacić doświadczenie zawodowe, poszerzyć posiadane umiejętności, przebranżowić się lub przekwalifikować, a także uatrakcyjnić swoje CV.

Jakie kwalifikacje można uzyskać dzięki nauce w szkole policealnej?

Szkoły policealne dają możliwość przede wszystkim poszerzenia kwalifikacji zawodowych. Umożliwiają zdobycie wymarzonych umiejętności bez potrzeby rezygnacji z dotychczasowego trybu życia. Dzięki tego rodzaju kształceniu zyskać można wymarzony tytuł zawodowy - technika bądź specjalisty w danej dziedzinie (w zależności od wybranego kierunku kształcenia).

Jak wygląda rekrutacja do szkoły policealnej?

Rekrutacja do szkoły policealnej odbywa się poprzez wypełnienie formularza (kwestionariusza) osobowego i dostarczenie kompletu wymaganych dokumentów do siedziby placówki. Warunkiem przyjęcia do szkoły policealnej - oprócz powyższych - jest kolejność zgłoszeń. Mimo tej procedury, liczba osób przyjmowanych do tego typu placówki jest duża, a brak matury nie dyskwalifikuje kandydatów na słuchaczy, ubiegających się o przyjęcie do szkoły.

Jak wygląda nauka w szkole policealnej?

Nauka w szkole policealnej - w zależności od wybranego kierunku kształcenia - trwa od roku do dwóch lat (od dwóch do czterech semestrów). Zajęcia odbywają się w ramach jednego z trzech dostępnych trybów nauki (zgodnie z preferencjami słuchacza):

  • dziennym (zajęcia w co najmniej 3 dni powszednie w tygodniu, w godzinach porannych i popołudniowych),
  • wieczorowym (nauka w dni powszednie, minimum 3 dni w tygodniu, w godzinach popołudniowych),
  • lub zaocznym (zajęcia odbywające się wyłącznie w weekendy).

Prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę zajęcia dydaktyczne obejmują zarówno zagadnienia teoretyczne, jak i praktyczną naukę zawodu, dzięki czemu absolwent szkoły policealnej zyskuje kompleksową wiedzę i narzędzia pomocne do pełnienia obowiązków w pracy na stanowisku technika bądź specjalisty w wybranej przez siebie dyscyplinie - zarówno w sektorze zawodów medycznych, usługowych czy administracyjnych.

Jakie możliwości daje szkoła policealna?

Szkoła policealna daje zarówno gwarancję zatrudnienia, jak i realną perspektywę dalszego rozwoju. Ukończenie szkoły policealnej - inaczej niż w przypadku nauki w szkole wyżej i studiów - daje możliwość dalszego rozwoju jej słuchacza/absolwenta - czy to na kolejnym kierunku w szkole policealnej czy właśnie na studiach. Uzyskany z kolei przez niego tytuł zawodowy technika bądź specjalisty w wybranej dyscyplinie umożliwia mu podjęcie zatrudnienia w atrakcyjnych miejscach pracy - zarówno w sektorze prywatnym, jak na ogólnodostępnym rynku pracy - w sektorze państwowym, publicznym.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole