Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu konińskiego spotkały się w Golinie
Materiał promocyjny
Kaczka z kaszotto, kiełbasianka i zrazy z kaszą oraz leśnymi grzybami – te dania najbardziej przypadły do gustu jurorom podczas pierwszego w powiecie konińskim festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich. Impreza odbyła się w hali sportowo-widowiskowej w Golinie.
Takiego wydarzenia w powiecie jeszcze nie było! Do Goliny przyjechało aż 26 Kół Gospodyń Wiejskich ze wszystkich 14 gmin.
– Tym wydarzeniem chcemy podkreślić, jak ważne są Koła Gospodyń Wiejskich w powiecie konińskim. Pielęgnują one lokalną kulturę i tradycję, integrują i aktywizują mieszkańców wsi, promują polskie produkty i dziedzictwo kulinarne, wymieniają doświadczenia, wiedzę i umiejętności, a co najważniejsze – przekazują je młodszym pokoleniom – powiedziała Żanetta Matlewska, przewodnicząca Rady Powiatu Konińskiego oraz dyrektor golińskiej biblioteki.
Jednym z gości festiwalu był Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa.
– Uważam, że Koła Gospodyń Wiejskich są bardzo istotnym elementem funkcjonowania kultury i tradycji na polskiej wsi. Dokładam wszelkich starań, aby KGW były niezależne i mogły same decydować o kierunku swojego rozwoju. Kobiety na polskiej wsi to ogromna siła, a naszym wspólnym zadaniem jest dbanie o tę siłę – podkreślił Michał Kołodziejczak.
Gospodynie rywalizowały w konkursach pod hasłem „Od ziarenka do bochenka”. Przewodniczącą jury, które oceniało dania z kaszy, była znana dziennikarka Katarzyna Bosacka.
– Kasza to nasza matka, jak się onegdaj mówiło. Była znana na tych terenach od wieków, zanim ziemniaki się tu rozprzestrzeniły. Kasza to masa błonnika, witaminy z grupy B i składniki mineralne. Jest bardzo odżywcza – mówiła Katarzyna Bosacka. – Konkurs był na wysokim poziomie. Były potrawy bardzo tradycyjne, wielkopolskie. Starałyśmy się docenić nie tylko tradycję, regionalność i sezonowość, ale przede wszystkim smak. Było też kilka bardzo innowacyjnych pomysłów – dodała.
Największe wrażenie na jurorkach zrobiła kaczka z kaszotto wykonana przez KGW Zarzew (gm. Rzgów). Drugie miejsce zajęła kiełbasianka KGW w Boguszycach (gm. Wierzbinek), a trzecie – zrazy z kaszą i leśnymi grzybami KGW Kownatki w Kownatach (gm. Wilczyn). W konkursie na wypiek chleba zwyciężyło KGW Golina Kolonia (gm. Golina). Na drugim miejscu uplasowało się KGW Kossakówki z Siąszyc (gm. Rychwał), a trzecie – KGW Rzgów (gm. Rzgów). Jeśli chodzi o najpiękniej przystrojone stoisko, bezkonkurencyjne okazało się KGW Barce (gm. Kramsk). Drugie miejsce zajęło Stowarzyszenie Kobiet z Biskupic (gm. Grodziec), a trzecie – KGW Bylew-Pogoń Gosławicka (gm. Ślesin).
Degustacji potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń towarzyszyły występy artystyczne. Na scenie zaprezentowały się: Dzieci Kujaw, Mażoretki Lazuria z Kramska, Winniczanki z Kramska oraz Zespół Tańca Ludowego Uśmiech z Liśca Wielkiego (gm. Stare Miasto). Gwiazdą wieczoru był znany satyryk – Jerzy Kryszak.
Szukasz pracy? Kilkaset aktualnych ofert znajdziesz w naszym serwisie ogłoszeniowym.