Z podwórka na bieżnię. Promowali aktywność fizyczną wśród dzieci
Materiał promocyjny
Blisko 400 uczniów szkół podstawowych z Goliny, Radoliny, Przyjmy i Kawnic w gm. Golina oraz Sokółek w gm. Kazimierz Biskupi, wzięło udział w akcji „Z podwórka na bieżnię” organizowanego przez fundację „Wychowanie przez sport”.
Na stadionie w Golinie spotkali się uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych, którzy mieli szansę sprawdzić się w różnych konkurencjach.
– Podstawowym celem jest upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży – mówił Sebastian Chmara, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i fundacji „Wychowanie przez sport”. - Prawie 1/4 dzieci w Polsce ma nadwagę. Blisko 80 procent dzieci wczesnoszkolnych nie potrafi zrobić przewrotu w przód i to jest dramat. To świadczy o tym, że idziemy w bardzo złą stronę. Dzieci nie garną się do sportu i nie dlatego, że nie chcą, tylko że nie ma oferty. Jest coraz więcej złej konkurencji spędzania wolnego czasu na siedząco, z telefonem w ręku, przed komputerem. To zastępuje dzieciom ruch. Chcemy pokazać, że sport jest fajny, że to zabawa. Nie tylko rywalizacja, współzawodnictwo, ale po prostu spędzanie wolnego czasu, które daje radość, uśmiech i zdrowie – dodał.
Formuła, którą zaproponowała fundacja jest połączeniem sportu i zabawy. Imprezę rozpoczął wspólny bieg (każdy w swoim tempie) na 600 metrów. Każdy kto go ukończył dostał medal i każdy go wygrał.
– Sport to najważniejsza rzecz. Na co dzień borykamy się z tym, żeby jak najwięcej młodzieży go uprawiało – mówił Mirosław Durczyński, burmistrz Goliny. - Mamy halę widowiskowo-sportową, dzisiaj po kapitalnym remoncie odbieramy „Orlik” w Kawnicach, są sale gimnastyczne i boiska przy szkołach. Wszystko to robimy po to, żeby dzieci mogły ćwiczyć – dodał.
Zainteresowanie imprezą było ogromne. Ze szkoły w Golinie w sportowym evencie wzięły udział 162 osoby, z Radoliny – 26 osób, z Przyjmy – 30 osób, z Kawnic – 88 osób, a z Sokółek – 51 osób. Dzieci sprawdzały się w biegu sprinterskim, biegu płotkarskim, biegu na 200 metrów i rywalizacji szkół w sztafetach. Równolegle mogły bawić się na zjeżdżalni pneumatycznej, przeciągać linę i brać udział w zabawach zaproponowanych przez animatorkę.