Wielkopolska Wschodnia na arenie europejskiej. Lider wśród regionów węglowych
Materiał promocyjny
„Dobrze prosperujące regiony to silniejsza Europa” – pod takim hasłem odbył się w Brukseli tegoroczny Europejski Tydzień Regionów i Miast (EWRC). Na zaproszenie Biura Wielkopolski w Brukseli w wydarzeniu wziął udział Maciej Sytek, prezes Spółki Agencji Rozwoju Regionalnego S. A. w Koninie i pełnomocnik Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej.
12 października, podczas wydarzenia odbyły się warsztaty na temat zmian behawioralnych w kontekście transformacji energetycznej regionów węglowych w całej Europie. Rozmawiano o doświadczeniach Wielkopolski Wschodniej oraz o realizowanych w naszym regionie projektach strategicznych objętych wsparciem z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
„Europa musi przyspieszyć i nie może zostać w tyle” – apelował Maciej Sytek w kontekście rozwoju zielonej energii w Europie. Przedstawił ambitne cele Wielkopolski Wschodniej, która zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej już w 2040 r. (tj. 10 lat przed założeniami dla całej Unii Europejskiej), a także ograniczenie emisji CO2 w sektorze elektroenergetycznym o ponad 90-95% do 2030 r. Wdrożenie w subregionie konińskim Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji ma służyć osiągnięciu tych założeń a 414 milionów euro w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji pomogą złagodzić jej skutki i wesprzeć jego mieszkańców w nowej „powęglowej” rzeczywistości.
Przypomnijmy, że Wielkopolska jest jednym z pięciu polskich województw, które objęte zostały wsparciem Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Środki przeznaczone na łagodzenie skutków transformacji energetycznej trafią do pięciu powiatów Wielkopolski Wschodniej, która jest niekwestionowanym liderem sprawiedliwej transformacji w Polsce. Jako pierwszy region węglowy w kraju zaczął systemowo planować proces odchodzenia od węgla. Jak podkreślił w Brukseli Maciej Sytek, „proces ten odbywa się we współpracy władz samorządowych, organizacji pozarządowych, ekspertów, naukowców, pracodawców oraz strony społecznej”.
W warsztatach na temat zmian behawioralnych w kontekście transformacji energetycznej regionów węglowych w charakterze panelistów wzięli również udział Cristian Nistor – przedstawiciel Okręgu Botoşani z Rumunii, Rachel Burns z Północnej Irlandii oraz Katarína Sisáková, reprezentująca Koszyce.
Warsztat został urozmaicony przykładami dobrych praktyk z województwa pomorskiego, włoskiej Abruzji i serbskiej Wojewodiny, które zostały zaprezentowane w formie krótkich filmów. Wydarzenie było moderowane przez Michela Michelini – przedstawiciela włoskiego regionu Umbrii.
W tegorocznej 21. edycji Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast w Brukseli uczestniczyło ponad 7 tysięcy samorządowców, przedstawicieli świata nauki, biznesu oraz organizacji pozarządowych z całej Unii Europejskiej. W ramach wydarzenia odbyły się tematyczne seminaria, konferencje oraz spotkania prezentujące najlepsze praktyki europejskich regionów.
Przed nami kolejna aktywność Wielkopolski Wschodniej na arenie europejskiej. Jeszcze w październiku odbędzie się 8. Platforma Sprawiedliwej Transformacji z udziałem regionów węglowych z całej Europy. W konferencji Platformy Sprawiedliwej Transformacji, która odbędzie się w dniach 23-25 października można również wziąć udział on-line poprzez rejestrację się na stronie https://app.swapcard.com/event/8th-just-transition-platform-conference
Zdjęcia: Biuro Wielkopolski w Brukseli
Artykuł dofinansowany z Unii Europejskiej z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!