“Wiedźmin”, czyli ikona polskiej prozy fantasy
Materiał promocyjny
Miłośnicy fantastyki z pewnością słyszeli o wiedźmińskiej sadze autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Chociaż od opublikowania pierwszego opowiadania z serii minęło już kilka dobrych dekad, nadal nietrudno o znalezienie czytelników sięgających po tę lekturę. Są to książki pełne przygód, niespodziewanych zwrotów akcji i dylematów moralnych stojących przed bohaterami. Warto jednak zastanowić się, dlaczego zyskały aż taką sławę. W tym artykule postaramy się przybliżyć, skąd wziął się ich fenomen.
“Wiedźmin” – książki porywające kolejne pokolenia czytelników
Pierwsze opowiadanie Sapkowskiego dotyczące losów Geralta z Rivii zostało opublikowane na łamach miesięcznika literackiego "Fantastyka". Powstało ono w 1986 roku. Po nim pisarz zdecydował się na kolejne i kolejne, aż wreszcie powstało kilka odrębnych tomów. Już na początku książki o Wiedźminie cieszyły się dużą popularnością. Przetłumaczono je także na inne języki i wydano na zagranicznych rynkach. Co więcej, na bazie ich fabuły powstały późniejsze słynne na całym świecie gry komputerowe, a także seriale będące bezpośrednią adaptacją ich treści. Również ostatnio autor zdecydował się na napisanie kolejnego tomu. Jego nowa powieść stanowi prequel znanej już historii i opowiada o początkach Geralta w wiedźmińskim fachu.
Dzięki wychodzeniu kolejnych dzieł uniwersum pozostaje nadal żywe i co rusz przyciąga nowych czytelników zafascynowanych światem pełnym magii, politycznych intryg i walki z potworami.
Co wyróżnia powieści z serii “Wiedźmin”?
Fantastyczny cykl to nie tylko dobra rozrywka dla entuzjastów gatunku, ale też szansa na zetknięcie się z wyjątkową prozą. W swoich dziełach Sapkowski nie stroni od humoru, sprawiając, że czytelnik nie raz może uśmiać się do łez. Książki z serii “Wiedźmin” są też pełne dramaturgii i emocjonujących momentów. Opisują ciągłą walkę z przeznaczeniem oraz własnymi ograniczeniami. Uwrażliwiają odbiorcę na kwestie moralne, dzięki czemu nabierają ponadczasowego charakteru.
Oprócz tego książki o Wiedźminie wyróżnia nietuzinkowy bohater, czyli Geralt zwany Białym Wilkiem. W przeciwieństwie do licznych podobnych historii nie jest on ani zbyt przystojny, ani lubiany. Mało kto potrafi docenić, że walczy z potworami, ratując ludzi. Zamiast tego jest wytykany palcami i nazywany odmieńcem. Paradoksalnie, mimo że mutacje odebrały mu człowieczeństwo, trudno znaleźć inną równie ludzką postać w polskiej fantastyce. Jest humorzasty, porywczy i momentami niekonsekwentny. Właśnie dzięki temu jego losy przedstawiają się tak barwnie.
Podsumowując, Wiedźmin na stałe wpisał się w historię całego gatunku, pokazując, że kwestii moralności nie da się rozstrzygnąć w pojedynczej rozmowie, a bohater wcale nie musi przybierać postaci rycerza na białym koniu. Z całą pewnością książki wydane w ramach serii jeszcze przez długie lata będą cieszyły się swoją popularnością.
Mamy swój kanał nadawczy. Dołącz i bądź na bieżąco!