Wakacyjne TOP 10: Odkryj skarby regionu konińskiego
Autor tekstu: Marta Płaczek, Centrum Informacji Turystycznej MARINA
Startujemy. Zapraszamy do zapoznania się z pierwszą odsłoną propozycji na lato. Wypoczywasz w naszym regionie? Mieszkasz tu, ale nie wiesz co zrobić z wolnymi dniami? Właśnie dla ciebie wspólnie z lokalnymi pasjonatami, regionalistami, stowarzyszeniami i grupami będziemy rekomendować miejsca warte odwiedzenia, trasy piesze i rowerowe, atrakcje dla małych i dużych.
Pierwszy odcinek naszego cyklu przygotowała dla was Lokalna Organizacja Turystyczna LOT MARINA.
Starówka konińska
- Słup koniński – najstarszy inskrybowany znak drogowy w Europie poza granicami dawnego imperium rzymskiego. Kamienny słup opisany w 1151r. jako drogowskaz połowy drogi pomiędzy Kaliszem a Kruszwicą
- Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła – gotycka świątynia wzniesiona w XIV w., przylegają do niej kaplice: gotycka z nagrobkiem Krzysztofa Przyjemskiego oraz renesansowa z epitafium Jana Zemełki
- Ratusz – klasycystyczna budowla z 1803r. W samo południe z wieży ratuszowej rozbrzmiewa hejnał miasta Konina, którego autorem jest Witold Friemann
- Dom Zemełki – Dom Zemełki to najstarszy murowany mieszkalny obiekt położony na konińskiej Starówce, który został wzniesiony na przełomie XVI/XVII wieku. Fundator kamienicy Jan Zemełka był jednym z najznamienitszych mieszczan Konina. Przez lata budynek pełnił funkcje społeczne, m.in. do 1938 roku mieściły sie tam szkoły, później Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Poznaniu oraz Powiatowe Biuro Geodezji. W kwietniu 2024r. ukończono remont zabytkowej kamienicy, z której pozostały tylko fundamenty i mury. Rozebrano garaże znajdujące się na dziedzińcu, a w ich miejsce zbudowano dwukondygnacyjny pawilon użytkowy, który jest połączony z Domem Zemełki łącznikiem i windą. Docelowo w budynku ma się znaleźć Inkubator Aktywności Kulturalnej.
- Dworek Zofii Urbanowskiej – wzniesiony w drugiej połowie XIX w. dworek znajduje się na narożniku ulic Urbanowskiej i Obrońców Westerplatte. Wzniesiony w stylu klasycystycznym, z dachem dwuspadowym z facjatkami. Poddasza i deski podokapowe są dekoracyjnie wycinane a fasada zachodnia, ogrodowa, poprzedzona jest otwartym gankiem drewnianym. W dworku mieszkała od 1910 roku aż do śmierci Zofia Urbanowska, dziennikarka, pisarka i autorka licznych powieści pozytywistycznych dla dzieci i młodzieży. Obecnie siedziba Urzędu Stanu Cywilnego w Koninie.
- Budynek dawnej Synagogi z 1832r, obecnie własność Miasta Konin z przeznaczeniem na cele kulturalne. w Sali głównej zachowały się pierwotne w części zrekonstruowane malowidła na ścianie wschodniej i na czterech kolumnach.
- Bulwar nadwarciański – niespełna kilometrowy deptak z tarasami widokowymi, dwoma amfiteatrami, mariną rzeczną, ścieżkami spacerowymi, łąką rekreacyjną z oczkiem wodnym oraz dwoma drewnianymi kładkami.
- Park Fryderyka Chopina – jeden z najstarszych parków miejskich w Polsce założony w 1832r. położony w zachodniej części starego Konina, główne wejście znajduje się przy zachodnim krańcu ul. Mickiewicza. Założony w 1843 r., blisko 10 hektarowy park miejski i zamieszkujące w nim zwierzęta (mini zoo) stanowią jedną z największych atrakcji konińskiej Starówki. Można tam spotkać między innymi takie zwierzęta jak: alpaki, strusie afrykańskie, emu, kozy, dziki, osły kuce oraz daniele. Duży plac zabaw dla dzieci, siłownie na świeżym powietrzu, przyrodnicza mapę regionu, starosłowiański krąg kamienny, plansze tematyczne czy bogata szata roślinna ze starodrzewem mieszanym przyciągają zarówno miłośników przyrody jak i rodziny z dziećmi.
Muzeum Okręgowe w Koninie
- Zamek – gotycka budowla w której można zobaczyć m.in. stałe wystawy „Konin poprzez wieki”, „Judaica”, „Pradzieje Ziemi konińskiej” , a także jedną z najbogatszych w Polsce kolekcji biżuterii oraz unikatowa w skali kraju wystawa poświęcona historii oświetlenia
- Spichlerz – czterokondygnacyjny, wybudowany w stylu klasycystycznym. Obecnie w budynku znajduje się muzealna wizytówka czyli słoń leśny, który zył w okolicy około 100 tys. lat temu. zwiedzający mogą zobaczyc jeden z najbardziej kompletnych i największych w europie szkieletów oraz model w skali 1:1 ! W jednej sal można odwiedzic wystawę stałą o wielkopolskim górnictwie, a także wystawy czasowe.
- Dworek – odtworzony dwór z Ruszkowa z XVIIIw. . Cechą charakterystyczną dworu były ściany pietra wykonane w technice szkieletowej. Wystrój większości pomieszczeń odtworzono na podstawie pamiętników i inwentarzy
- Skansen etnograficzny z obiektami dawnej architektury drewnianej regionu konińskiego, znajdują się w nim: chałupa, stodoła, wiatraki, kuźnia oraz mała architektura. W okresie letnim organizowane są tu imprezy plenerowe o tematyce etnograficznej takie jak pokazy lepienia garnków, wypieku chleba, plenery rzeźbiarskie i wiele innych
- Skansen maszyn i urządzeń górniczych, a w nim m.in. dwustemplowa prasa brykietowa, lokomotywa akumulatorowa, wózki do przewozu urobku czy urządzenie wiertnicze do wierceń hydrologicznych
Puszcza Bieniszewska i Klasztor Kamedułów
- Rezerwat Bieniszew – utworzony w 1996 roku na obszarze 144,4 ha, w centralnej części Puszczy Bieniszewskiej. W obrębie obszaru chronionego występuje drzewostan liściasty o charakterze dąbrowy oraz grądu ubogiego. Wśród zadrzewień znajduje się wiele pomników przyrody. Porastają one bardzo zróżnicowany pod względem rzeźby terenu fragment puszczy. Runo leśne skrywa w sobie sześć gatunków roślin chronionych m. in. konwalijkę dwulistną, kokorycz wonną i turzycę pigułkowatą.
Obrzeżami rezerwatu biegnie zielony i czarny szlak dla turystyki pieszej oraz szlak rowerowy Kazimierz Biskupi - Konin. - Klasztor Kamedułów – w samym środku kazimierskich lasów 8 kilometrów na północny zachód od Konina ulokowany jest jeden z dwóch funkcjonujących do dnia dzisiejszego w Polsce klasztorów kamedulskich (na przełomie XVI/XVII w. w Polsce funkcjonowało ich siedem). Osadzona na szczycie „Sowiej Góry" bieniszewska pustelnia (1760-1781 r.) stanowi zatem prawdziwy unikat. Ze względu na restrykcyjną regułę zakonną na teren klasztoru wchodzić mogą jedynie mężczyźni (kobiety mogą odwiedzić klasztor w każdą niedzielę od godz. 10:00 do 11:30 podczas mszy świętej, oraz w wyznaczone święta).
https://www.turystyka.konin.pl/warto-zobaczyc/klasztor-oo-kamedulow-w-bieniszewie
Licheń – sanktuarium i jezioro
- Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej – największa świątynia w Polsce. Ośrodek kultu Maryjnego, który rozwinął się w drugiej połowie XIX w. jest obecnie jednym z najliczniej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych w Polsce (według szacunków rocznie przybywa tu od 1,5 do 2 mln pielgrzymów). Sanktuarium imponuje przede wszystkim swoimi ogromnymi wymiarami: 120 m długości, 77 m szerokości, wysokość wieży to 141,5 m. Z kolei w dzwonnicy, tuż obok Bazyliki wisi największy w Polsce dzwon – „Maryja Bogurodzica” o masie 14,7 ton. Od lipca 2010 r. na II i III piętrze bazyliki funkcjonuje Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego MIC, przeniesione z Fowley Cort w Wielkiej Brytanii.
- Jezioro licheńskie – rejsy po jez. licheńskim oraz plaża w Licheniu Starym. Żegluga pasażerska zaprasza na rejsy elektrycznym statkiem pasażerskim „Arka” po strefie ciszy jeziora Licheńskiego z wyjątkowym widokiem na Bazylikę.
Plaża w Licheniu Starym – w bezpośrednim sąsiedztwie kąpieliska znajdują się tereny rekreacyjne, gastronomia, place zabaw, siłownia zewnętrzna, wypożyczalnie sprzętu wodnego. Kąpielisko zamknięte jest z dwóch stron pomostami.
Kleczew – Malta i Dolores
- Kleczewska Malta – w ciągu ostatnich kilku lat, obiekty administrowane przez OSiR w Kleczewie nabrały nowego blasku. Pozytywne zmiany można zaobserwować m.in. właśnie w parku, który powstał na terenach wokół jeziora po byłej kopalni odkrywkowej węgla. Powierzchnia zrewitalizowanego obszaru wyniosła około 40 ha i została zagospodarowana obiektami rekreacyjno-sportowo-turystycznymi. Jest park linowy, zjazd tyrolski, plac zabaw, siłownia zewnętrzna, chata grillowa czy tor dla quadów.
https://www.turystyka.konin.pl/warto-zobaczyc/park-rekreacji-i-aktywnosci-fizycznej -
W Wielkopolu (gmina Kleczew) z odkrywki Jóźwin IIB w tempie 8 metrów na minutę wyjechała na poziom zero słynna koparka Dolores. Stojąca przy drodze maszyna, wyższa niż wieżowiec, robi wrażanie na przejeżdżających. SRs-1800 to największa koparka pracująca na terenie konińskiego zagłębia. Jej długość całkowita wynosi 118 m, wysokość to 38 m (czyli jest wyższa od wieżowca) a szerokość 28 m. Waży ponad 2.500 ton.
Ślesin – Jezioro, plaża miejska i park wodny
Plaża miejska w Ślesinie została utworzona na Jeziorze Ślesińskim. Jest to zbiornik typu rynnowego o powierzchni 148 ha i długości ok. 5 km przystosowany do uprawiania turystyki wodnej oraz wędkarstwa. Plaża sąsiaduje z przystanią wodną Ślesin oraz ośrodkiem wypoczynkowym Centrum Sportu i Rekreacji. Na miejscu jest kilka punktów gastronomicznych, wypożyczalnia sprzętu, boisko do siatkówki plażowej. Od kilku lat przy plaży odbywa się cykliczna impreza "Szanty na Wodzie" z zawodami regatowymi i koncertami oraz Garmin Triathlon, podczas której część pływacka zawodów rozpoczyna się na plaży. Wstęp darmowy.
Jezioro wilczyńskie
Malowniczy polodowcowy akwen wodny. Spokojna okolica, otoczenie lasu, piaszczyste plaże i krystalicznie czyste wody sprawiają, że zarówno mieszkańcy okolicznych wiosek jak i przybywający z miasta goście upodobali sobie to miejsce jako cel wiosennych i letnich weekendów. Turyści korzystać mogą z plaży miejskiej oraz ośrodka wypoczynkowego.
Skansen archeologiczny w Mrówkach (Gmina Wilczyn) malowniczo usytuowany, średniowieczny gródek stożkowaty. Ulokowano go w miejscu z natury obronnym, na końcu półwyspu przy południowym brzegu jeziora Kownackiego. gródek był zamieszkiwany przez kilka pokoleń – od końca XIII do połowy XIV w., obecnie na dwóch kondygnacjach wieży znajduje się niewielka ekspozycja, na której można zapoznać się z jego historią.
https://www.turystyka.konin.pl/warto-zobaczyc/skansen-archeologiczny-w-mrowkach-kolo-wilczyna
Wieże widokowe
W regionie konińskim można pobujać w chmurach. Taką atrakcję zapewnią wieże widokowe znajdujące się w pobliżu Konina. Do wieży w Paprotni (ok. 22 m wysokości) można dojechać zarówno autem jak i rowerem a tuż przy niej znajduje się Centrum Sportów Ekstremalnych. Z kolei na Złotą Górę, gdzie umiejscowiona jest druga wieża (niespełna 30 m wysokości ) dotrze się jedynie rowerem lub piechotą. Obszar ten będący leśnym rezerwatem przyrody objęty jest ochroną. Wstęp na wieże jest bezpłatny.
https://www.turystyka.konin.pl/warto-zobaczyc/wieze-widokowe-w-krzymowie
Żychlin – Pałac Bronikowskich
Klasycystyczny pałac w sąsiedztwie zadbanego parku z alejkami: są tu jesiony, lipy, a także platany. W 1829 r. na weselu córki właściciela wsi, Melanii Bronikowskiej gościł tu Fryderyk Chopin. Upamiętnia to stojący przez budynkiem pomnik
19-letniego kompozytora. Obecnie w pałacu mieści się Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie. W sali balowej pałacu odbywają się koncerty i różne wydarzenia związane z kulturą i sztuką.
https://www.turystyka.konin.pl/warto-zobaczyc/palac-bronikowskich-w-zychlinie
Liczymy na wasz aktywny udział w tworzeniu wakacyjnej listy przebojów. Przysyłajcie swoje propozycje i chwalcie się nieoczywistymi miejscówkami. Dołączcie do nas i spędźcie wakacje pełne przygód w regionie konińskim.
Dla Waszej wygody większość atrakcji opisanych w cyklu umieściliśmy na poniższej mapie. Będzie ona uzupełniana wraz z publikacją kolejnych artykułów wakacyjnego TOP 10.
Pogoda bywa kapryśna – kliknij teraz i sprawdź prognozę, żeby nie dać się jej przechytrzyć!