Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWakacyjne TOP 10: Odkryj Konin z MZK – TOP 10 atrakcji

Wakacyjne TOP 10: Odkryj Konin z MZK – TOP 10 atrakcji

Dodano:
Wakacyjne TOP 10: Odkryj Konin z MZK – TOP 10 atrakcji

Cześć, witajcie w trzeciej odsłonie naszego wakacyjnego cyklu, w którym prezentujemy najciekawsze miejsca w regionie konińskim. Tym razem przygotowaliśmy dla Was takie miejsca, do których możecie dojechać autobusami MZK Konin. Gotowi na wspaniałą przygodę? No to ruszamy!

Miejski Ośrodek Wypoczynkowy „Przystań Gosławice”

Dojazd liniami: 55, 56, 65

Miejsce idealne dla miłośników żeglarstwa, windsurfingu i wędkarstwa. Znajdziecie tu strzeżone kąpielisko, wypożyczalnię sprzętu wodnego oraz boiska do plażówki. Ośrodek położony jest nad Jeziorem Pątnowskim, które oferuje doskonałe warunki do sportów wodnych. Gosławice są oddalone o 8 kilometrów od Konina i znajdują się przy trasie 25 Konin-Bydgoszcz.

Muzeum Okręgowe w Gosławicach

Dojazd liniami: 55, 56, 65

Muzeum to skarbnica historii z XV-wiecznym zamkiem, spichlerzem, dworkiem i skansenem etnograficznym. Znajdziecie tam interesujące wystawy, zrekonstruowanego słonia leśnego, czy wreszcie magiczny ogród, w którym możecie rozłożyć koc i raczyć się dopiero co zerwanymi owocami.  W niedzielę wstęp jest bezpłatny! Po odpoczynku w muzeum wejdźcie koniecznie na znajdujący się w pobliżu wał okalający jezioro Gosławskie. Kąpać się tam wprawdzie nie można, ale stamtąd macie doskonały widok na Titanica. Elektrownia Pątnów najpiękniej wygląda wieczorem. Wtedy rzeczywiście przypomina ogromny okręt. 
W pobliżu znajduje się także neogotycki kościół z renesansową chrzcielnicą, który warto odwiedzić. Pamiętajcie, że z Konińską Kartą Mieszkańca dostaniecie 10% zniżki na normlany bilet wstępu na zwiedzenie ekspozycji prezentowanych w Muzuem Okręgowym w Koninie. O szczegóły możecie dopytać w kasie MOK.

Konińska Starówka

Dojazd liniami: 50, 51, 53, 54, 56, 58, 60, 61, 62, 68, 71, 73, 100

Spacer po starówce to podróż w czasie. Odwiedź Bulwar Nadwarciański, Gotycki Kościół św. Bartłomieja, Ratusz, Dom Zemełki, Dworek Zofii Urbanowskiej i dawną Synagogę. Każde z tych miejsc ma swoją unikalną historię i urok.

  • Bulwar Nadwarciański to malownicza promenada nad rzeką Wartą, idealna do spacerów, biegania i relaksu. Odpocząć można na ławeczkach lub kamiennych schodach podziwiając piękne, widoki na warte i pobliskie łąki.
  • Słup Milowy (Koniński) z 1151 roku to jeden z najstarszych znaków drogowych w Polsce. Najstarszy słup drogowy w Polsce i jeden z najstarszych w Europie wyznacza połowę drogi między Kruszwicą, a Kaliszem. Słup ma kształt kręgla, mierzy 252 cm, wykonano go z piaskowca.  
  • Gotycki Kościół św. Bartłomieja z XIV wieku to miejsce pełne historii i pięknej architektury. Charakteryzuje się piękną, gotycką architekturą, wysoką wieżą i cennymi dziełami sztuki sakralnej w swoim wnętrzu. Jest to miejsce o dużej wartości historycznej i duchowej dla mieszkańców miasta. 
  • Ratusz w Koninie, to ciekawy budynek, który stoi w centrum dawnego rynku, gdzie spotykają się dwie ulice. Pierwszy ratusz w Koninie zbudowano po 1293 roku -był wtedy bardzo ważnym budynkiem w mieście. Przez lata wielokrotnie niszczony przez wrogów i pożary, ale zawsze odbudowywany przez mieszkańców. Spłonął w 1331 roku podczas najazdu Krzyżaków, a potem dwa razy niszczyli go Szwedzi w 1656 i 1707 roku. W XVIII wieku w wyniku poważnych epidemii i kryzysów przez wiele lat niemożliwa była jego odbudowa. W końcu, przed 1784 rokiem, zbudowano nowy ratusz, ale ten też spłonął. Obecny ratusz, który widzimy dzisiaj, zbudowano między 1796 a 1803 rokiem na rogu ulic Królewskiej i Nowej (teraz 3 Maja i Wiosny Ludów). Jest to klasycystyczny budynek z wieżą zegarową z 1829 roku, na której jest zegar przeniesiony z klasztoru. Obok ratusza znajduje się budynek starych miejskich jatek, zbudowany w XIX wieku.
  • Kamienica Zemełki to prosta budowla z drugiej połowy XVI wieku, której mury pamiętają bolesną historię Konina. W 1866 roku Walenty Modrzejewski przekazał budynek na potrzeby konińskiej szkoły średniej. Przed II Wojną Światową mieściło się tam Męskie Gimnazjum Humanistyczne. 22 września 1939 roku hitlerowcy przeprowadzili egzekucję dwóch obywateli Konina, Aleksandra Kurowskiego i Mordechaja Słodkiego, pod murami Kamienicy Zemełki. Ślady po kulach są widoczne do dziś. Nad wejściem znajduje się tablica poświęcona Tadeuszowi Kościuszce z 1917 roku, a w 1984 roku odsłonięto tablicę upamiętniającą siedem osób zamordowanych 11 listopada 1918 roku. Jan Zemełka, wybitny lekarz i dobroczyńca, był fundatorem dwóch najstarszych katedr medycznych Uniwersytetu Krakowskiego oraz wielu innych dobroczynnych inicjatyw w Koninie i Kaliszu. Zmarł w 1607 roku, a jego ciało spoczywa w kaplicy Św. Jana Chrzciciela w Koninie, którą ufundował.
  • Dworek Zofii Urbanowskiej to XIX-wieczna rezydencja, będąca domem i miejscem pracy pisarki Zofii Urbanowskiej, autorki m.in. "Księżniczki" i "Gucia zaczarowanego". W 1865 roku mama pisarki kupiła dworek za 3600 rubli srebrem. Zofia Urbanowska mieszkała tu od powrotu z Warszawy aż do śmierci w 1939 roku. Pierwotnie drewniany dworek zbudował w 1862 roku inżynier Jan Kowalski. Budynek w stylu klasycystycznym, z dwuspadowym dachem, przez lata zmieniał właścicieli i funkcje. Był m.in. ochronką dla dzieci, firmą prywatną, a obecnie mieści się tu Urząd Stanu Cywilnego z romantyczną Salą Ślubów.
  • Budynek dawnej Synagogi to miejsce z bogatą historią żydowskiej społeczności Konina. Tuż przy Placu Zamkowym znajduje się bożnica, wybudowana w latach 1825-1829, zastępując wcześniejszą drewnianą synagogę. W latach 80. XIX wieku dodano babiniec. Pieniądze na budynek do studiowania Talmudu i dom modlitwy dał bogaty kupiec Zalman Zander. W 1883 roku dobudowano dwukondygnacyjny element na salę modlitwy dla kobiet i przedsionek. Główna sala, niegdyś w całości dekorowana, zachowała malowidła na wschodniej ścianie i czterech kolumnach. W ścianie wschodniej znajduje się aron ha-kodesz, szafa na przechowywanie Tory, zasłaniana tkaniną (parochet). Między kolumnami znajdowała się bima, miejsce czytania Tory podczas modlitwy.

Park Fryderyka Chopina

Dojazd liniami: 50, 51, 54, 55, 58, 100

Park Chopina to zielona oaza w sercu miasta. Idealne miejsce na spacery, pikniki i zabawy dla dzieci na placu zabaw. Latem park tętni życiem, a liczne ścieżki spacerowe zachęcają do aktywnego wypoczynku. Park został założony w XIX wieku i nosi imię słynnego kompozytora Fryderyka Chopina.

Licheń / Grąblin

Dojazd linią: 67

Jezioro Licheńskie oferuje rejsy turystyczne i piękną plażę - Można wynająć łodzie, kajaki oraz rowery wodne, co stanowi świetną formę aktywnego spędzenia czasu. Nad jeziorem znajduje się również plaża, która jest idealnym miejscem do relaksu, opalania oraz kąpieli w ciepłe dni.

Nie można też przegapić Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, jednego z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce, oraz Lasu Grąblińskiego, idealnego na spokojne spacery, jak również modlitwę i duchowe wyciszenie. Sanktuarium powstało w XIX wieku po objawieniach Matki Bożej pasterzowi Mikołajowi Sikatce. W miejscu objawienia postawiono kaplicę, która z czasem stała się celem pielgrzymek. W latach 90. XX wieku rozpoczęto budowę nowej, ogromnej bazyliki. Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, bo tak brzmi pełna nazwa świątyni, jest jednym z największych kościołów w Polsce. Budowla charakteryzuje się imponującymi rozmiarami i nowoczesnym wyglądem. Wnętrze bazyliki jest bogato zdobione, a centralnym punktem jest cudowny obraz Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium przyciąga rocznie setki tysięcy pielgrzymów z całej Polski i zagranicy.

Puszcza Bieniszewska i Klasztor Kamedułów

Dojazd linią: 53

Puszcza Bieniszewska to raj dla miłośników przyrody. Znajdziecie tu liczne ścieżki spacerowe i miejsca do obserwacji ptaków. Warto odwiedzić również surowy i tajemniczy Klasztor Kamedułów, który przyciąga swoją historią i architekturą. Klasztor został założony w XVII wieku i jest miejscem życia eremickiego mnichów. Kameduli z Bieniszewa prowadzą życie eremickie, co oznacza, że ich życie jest skoncentrowane na modlitwie, pracy i kontemplacji w samotności. Klasztor jest znany z surowej reguły, która ogranicza kontakt mnichów ze światem zewnętrznym. Klasztor składa się z kompleksu budynków, w tym kościoła, kaplic i eremów (pustelni), w których mieszkają mnisi. Architektura jest skromna i ascetyczna, co odzwierciedla zasady życia kamedułów. Główna świątynia klasztoru, kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, jest barokowa i zdobiona wewnętrznie freskami oraz dziełami sztuki sakralnej. Uwaga - klasztor jest częściowo otwarty dla turystów, choć dostęp do niektórych części jest ograniczony ze względu na surowe zasady życia mnichów.

Strzelnica i wieże widokowe w Paprotni i Złotej Górze

Dojazd linią: 71

Jadąc linią 71, polecamy wysiąść na przystanku w Brzeźnie i zobaczyć z zewnątrz pałac, w którym na co dzień mieści się szkoła i okalający zabytek park dworski zaprojektowany na planie prostokąta. Ciekawostką są tam pomniki przyrody: sędziwy dąb i platan oraz grota z piaskowca.  

Stamtąd malowniczym szlakiem o długości ok. 4 km można dojść z Brzeźna na szczyt Złotej Góry (191,2 m n.p.m.), a widoki podziwiać z drewnianej wieży wystającej ponad konarami drzew. Dojeżdżając nieco dalej można wejść na wieżę widokową w Paprotni. Obok metalowo – drewnianej konstrukcji jest Centrum Sportów Ekstremalnych, czyli tor crossowy, plac do gry w paintball oraz siłowania zewnętrzna.  

Żychlin

Dojazd linią: 60

Położony w parku dawny dwór Bronikowskich i pozostałości zabudowań folwarcznych – to nasza kolejna propozycja na wakacyjnym szlaku. W pałacu mieści się siedziba Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina i zapewne z powodu wakacji teraz tam nie wejdziecie, ale możecie podziwiać piękny budynek w stylu klasycystycznym z zewnątrz i odpoczywać w starym parku, gdzie znajdziecie np. pomnikowe okazy drzew. Pałac w Żychlinie najbardziej jest znany z tego, że w 1829 r. na weselu córki właściciela majątku Melanii Bronikowskiej bawił się Fryderyk Chopin. Cyklicznie odbywają się tam imprezy poświęcone kompozytorowi. Żychlin to również jedyna w kraju parafia ewangelicko-reformowana, która nieprzerwanie działa od czasów polskiej Reformacji do dziś. Obiekty zespołu kościelnego są przez cały czas użytkowane zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. To ewenement na skalę całej Polski. Wokół kościoła i dzwonnicy, w lapidarium, gromadzone są od 1985 r. cenne historycznie i artystycznie nagrobki. Pochodzą z całego kraju, z terenów, gdzie kiedyś działały parafie reformowane, a obecnie pozostały tylko miejsca po niszczejących cmentarzach. Aby obejrzeć lapidarium, wejść do kościoła warto najpierw skontaktować się z proboszczem parafii ks. Tadeuszem Jelinkiem. O ile będzie na miejscu i będzie dysponował czasem, chętnie opowie o zabytkach i zamieszkującej ten teren niezwykłej społeczności. 

Neogotycki pałac w Posadzie i Kazimierski Park Kultury

Dojazd linią: 53

Pałac w Posadzie został zbudowany w XIX wieku. Jego budowa była związana z ówczesnymi trendami architektonicznymi, które preferowały styl neogotycki, nawiązujący do średniowiecznej architektury gotyckiej takimi jak ostrołukowe okna, dekoracyjne gzymsy, wieżyczki oraz detale kamieniarskie. Pałac był rezydencją szlachecką i pełnił funkcję siedziby rodowej dla właścicieli majątku ziemskiego. Od 1899 do 1951 w pałacu mieszkał Karol Wierusz-Kowalski – artysta malarz, absolwent słynnej szkoły monachijskiej, ziemianin, działacz niepodległościowy, społeczny, bratanek stryjeczny Alfreda Wierusz-Kowalskiego. W 1945 roku majątek rodziny Wierusz-Kowalskich przeszedł w ręce Skarbu Państwa, a później służył jako budynek mieszkalny. Na początku lat 90 rozpoczął w nim swoją działalność Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Kilka lat później pałac został odrestaurowany z zachowaniem neogotyckich form. Od 2015 roku w pałacu mieści się filia Gminnego Ośrodka Kultury w Kazimierzu Biskupim. Od 2019 roku jest również wykorzystywany przez Fundację Grupy Inicjatywnej Pałac Posada, której celem jest integracja lokalnej społeczności oraz „ożywienie” zabytkowej budowli.  

Natomiast Park Kultury w Kazimierzu Biskupim to miejsce o szczególnym znaczeniu dla lokalnej społeczności, oferujące różnorodne możliwości spędzania czasu w sposób kulturalny i rekreacyjny. Do dyspozycji są: scena plenerowa, ścieżki spacerowe, plac zabaw, jak również ziele i miejsca do piknikowania na świeżym powietrzu.  

Park 700-lecia w Koninie

Dojazd liniami: 50, 51, 52, 58, 59, 60, 62, 64, 65, 67, 68, 100

Park 700-lecia to nowoczesne miejsce rekreacyjne z placem zabaw, ścieżkami spacerowymi i rowerowymi oraz terenami zielonymi idealnymi na pikniki. Park został założony z okazji obchodów 700-lecia nadania praw miejskich Koninowi.

Na koniec, przypominamy o darmowych przejazdach dla posiadaczy Konińskiej Karty Mieszkańca oraz osób od 70. roku życia i honorowych dawców krwi. Pozostali mogą skorzystać z biletów ulgowych za 2,40 zł lub normalnych za 4,80 zł. Pamiętajcie, że przesiadki w ciągu 45 minut są możliwe na tym samym bilecie!

Wsiadajcie do autobusów MZK i odkrywajcie uroki Konina i okolic!

PARTNERZY ODCINKA

Dla Waszej wygody większość atrakcji opisanych w cyklu umieściliśmy na poniższej mapie. Będzie ona uzupełniana wraz z publikacją kolejnych artykułów wakacyjnego TOP 10.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole