UNICEF w Koninie. Pierwsze w Wielkopolsce „Miasto Przyjazne Dzieciom”
Konin jest czwartym w kraju i pierwszym w Wielkopolsce miastem, które otrzymało tytuł „Miasto Przyjazne Dzieciom” UNICEF. – To wielkie wyzwanie i zobowiązanie do podejmowania działań w kolejnych obszarach – powiedziała Renata Bem, dyrektor UNICEF Polska.
Pomysł starania się o tytuł „Miasta Przyjaznego Dzieciom” wyszedł od Młodzieżowej Rady Miasta w 2019 roku.
– Wszystkie działania, o których rozmawialiśmy podsumowywane były „my to robimy”. Wiedzieliśmy już wtedy, że jesteśmy miastem przyjaznym dzieciom. Ten tytuł to udowadnia – podkreśliła Emilia Wasielewska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Konina oraz opiekun poprzedniej kadencji Młodzieżowej Rady Miasta.
Agnieszka Gołębiowska, koordynator ds. młodzieży i projektów kreatywnych w konińskim magistracie przyznaje, że droga do tytułu UNICEF nie była prosta. Zaczęło się od powołania grupy roboczej ds. realizacji projektu i przeprowadzenia diagnozy sytuacji dzieci i młodzieży w mieście. Później opracowany został plan działań, który został zbudowany na istniejących już działaniach.
– Fundamenty były bardzo solidne, jeśli chodzi o edukację, kulturę, sport, rekreację czy zaopiekowanie się pomocą społeczną – mówiła Gołębiowska.
– Moim zadaniem było nie przeszkadzać i wspierać. Te dwie rzeczy zdecydowały o tym, że ten tytuł uzyskaliśmy. Nie obyłoby się to bez intensywnej pracy młodzieży oraz osób, które z nią współpracowały. Dalej będziemy kontynuować działania, które zostały zapoczątkowane i jesteśmy otwarci na nowe pomysły – dodał prezydent Piotr Korytkowski.
Przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta oraz Stowarzyszenia M-LAB podnieśli, że tytuł „Miasta Przyjaznego Dzieciom” UNICEF to zaszczyt i dowód na to, co udało im się osiągnąć – możliwości wypowiadania się młodych koninian na różne tematy.
- Było wiele powodów i kryteriów, które kapituła wzięła pod uwagę przyznając tytuł. Konin wyróżnia się na tle innych miast kwestią partycypacji młodych ludzi, słuchania ich, brania ich zdania pod uwagę i umożliwiania im wpływu na decyzje, które bezpośrednio ich dotyczą – mówiła Renata Bem. - W Koninie te działania są realizowane w sposób innowacyjny i modelowy i to doceniła kapituła. Przede wszystkim chodzi o działania związane z próbą zmiany systemu szkolnictwa, czyli bardzo zwróciliśmy uwagę na „Szkołę Naszych Marzeń” – dodała.
Przez najbliższe dwa lata, zanim UNCEF dokona audytu, Konin musi zacząć działania wynikające z diagnozy potrzeb dzieci i młodzieży. To m.in. kwestia zwiększenia systematyczności i intensywności edukacji o prawach dziecka, prawa uczniowskie w szkole, mechanizmy przemocy rówieśniczej (potrzebne jest zaadresowanie tego działania), a także kwestia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
W programie UNICEF jest aktualnie 14 miast. Tytuł „Miasto Przyjazne Dzieciom” ma Gdynia, Sopot i od 15 listopada Toruń. Konin jest czwartym miastem w kraju i pierwszym, gdzie członkiem kapituły była Rzeczniczka Praw Dziecka.
Pogoda bywa kapryśna – kliknij teraz i sprawdź prognozę, żeby nie dać się jej przechytrzyć!