Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościTurek znowu na energetycznej mapie Polski? Plany PGE cieszą burmistrza

Turek znowu na energetycznej mapie Polski? Plany PGE cieszą burmistrza

Dodano:
Turek znowu na energetycznej mapie Polski? Plany PGE cieszą burmistrza
ENERGETYKA

Fot. UM Turek

To jest dobra wiadomość dla naszego miasta – tak wczorajszą informację o tym, że Polska Grupa Energetyczna chce kupić od ZE PAK 100 proc. udziałów spółki córki, która buduje elektrownię gazową w Turku, komentuje burmistrz miasta Romuald Antosik.

PGE przymierza się także do zakupu 50 proc. akcji ZE PAK w spółce PGE PAK Energia Jądrowa, odpowiedzialnej za projekt jądrowy.

Nowa siłownia zamiast dawnej elektrowni Adamów

Budowa elektrowni gazowej w miejscu dawnej siłowni węglowej Adamów, która przestała działać 7 lat temu, rozpoczęła się pod koniec grudnia 2023 r. Wykonawcą tej inwestycji jest konsorcjum z niemieckim Siemens Energy Global GmbH & Co. KG jako liderem oraz pozostałymi firmami wchodzącymi w jego skład: Siemens Energy sp. z o.o. w Warszawie i Mytilineos S.A. z siedzibą w Grecji. Szacunkowy koszt budowy to ok. 2,3 mld zł. Prace cały czas postępują. Elektrownia ma być gotowa na przełomie 2026 i 2027 r. Spółka PAK CCGT, do której należy inwestycja, ma podpisany siedemnastoletni kontrakt w ramach rynku mocy, z obowiązkiem mocowym w wysokości 493 MW. Pierwszy rok dostaw energii do sieci ma przypaść w 2026 roku.

Kluczowy element bezpieczeństwa energetycznego

Polskie Sieci wspierają powstanie tej inwestycji, ponieważ jest ona kluczowa dla stabilizacji polskiego systemu energetycznego. Jak dotąd opiera się on na starzejących się elektrowniach węglowych. Zdecydowana większość z nich była budowana 40–50 lat temu, więc ta nasza nowa elektrownia jest po to, żeby zabezpieczać mieszkańców Polski przed tym, żeby nie wyłączono nam światła w domach – mówił o inwestycji w Turku trzy lata temu prezes ZE PAK Piotr Woźny.

Porozumienie i badanie kondycji spółek

Z informacji przekazanych wczoraj przez PGE wynika, że państwowa spółka i ZE PAK podpisały już porozumienie, na podstawie którego mają zostać określone zasady zakupu projektu jądrowego i gazowego. Kolejnym krokiem ma być przeprowadzenie badania kondycji obu spółek, z udziałem doradców zewnętrznych.

Samorząd czeka na decyzję PGE

Burmistrz Turku chciałby, aby powstającą na jego terenie elektrownię gazową przejęła PGE. – Jeżeli spółka Skarbu Państwa, jaką jest Polska Grupa Energetyczna, chce kupić 100 proc. udziałów w PAK CCGT, budującej elektrownię gazową w Turku na terenie dawnej elektrowni „Adamów”, to znaczy, że decyzją rządu Turek wraca na energetyczną mapę Polski – mówi portalowi LM.pl. W powstającej w Turku nowej elektrowni pracę znajdzie około 130 osób.

 

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole