Polska Grupa Energetyczna przejmie projekty jądrowe i gazowe ZE PAK?
Polska Grupa Energetyczna chce kupić od ZE PAK 100 proc. udziałów spółki PAK CCGT, która buduje elektrownię gazową w Turku, oraz 50 proc. akcji w spółce PGE PAK Energia Jądrowa, odpowiedzialnej za projekt jądrowy – wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie PGE.
Do tych doniesień odniósł się dziś pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Wojciech Wrochna. Podczas obrad podkomisji stałej ds. transformacji energetycznej, odnawialnych źródeł energii i energetyki jądrowej zapowiedział, że rząd będzie przyglądać się tej sprawie również w kontekście lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej. Jak wynika z jego wystąpienia, oprócz Konina w grę wchodzi cały czas także Bełchatów.
Porozumienie PGE i ZE PAK
Tymczasem z informacji przekazanych przez PGE wynika, że państwowa spółka i ZE PAK podpisały już porozumienie, na podstawie którego mają zostać określone zasady zakupu projektu jądrowego i gazowego. Kolejnym krokiem ma być przeprowadzenie badania kondycji obu spółek, z udziałem doradców zewnętrznych.
Wstrzymany projekt jądrowy w Koninie–Pątnowie
Przypomnijmy, że według zapowiedzi poprzedniego rządu elektrownię jądrową w Koninie–Pątnowie miały budować ZE PAK, państwowa spółka PGE oraz koreański koncern KHNP. Po stronie polskiej inwestycję miała prowadzić powołana w tym celu spółka PGE PAK Energia Jądrowa. Jednak latem ubiegłego roku pojawiły się informacje, że inwestycja została zamrożona. Decyzja ta wywołała w naszym regionie prawdziwe oburzenie. Apele w tej sprawie do rządu wystosowali samorządowcy, interweniowali parlamentarzyści.
Nic nie jest jeszcze przesądzone
Wojciech Wrochna poinformował również, że w tej chwili trwają prace nad uporządkowaniem i usystematyzowaniem projektów jądrowych w Polsce, po to, aby dobrze wpasować te inwestycje w krajowy miks energetyczny. Równolegle toczą się prace nad Krajowym Planem Energii i Klimatu, który ma trafić do Brukseli. To, jak przekonywał, będzie punktem wyjścia do rozmów z Komisją Europejską na temat opracowania systemu wsparcia rządowego dla budowy drugiej, po Choczewie, elektrowni jądrowej czy małych reaktorów SMR.
Aktualizacja programu Polskiej Energetyki Jądrowej
Wrochna poinformował także, że Ministerstwo Przemysłu opracowało projekt aktualizacji programu Polskiej Energetyki Jądrowej. W ciągu kilkunastu najbliższych dni dokument może zostać opublikowany i wtedy rozpocznie się dyskusja ze wszystkimi interesariuszami. Dokument będzie odnosił się również do budowy drugiej elektrowni jądrowej; wskazana w nim zostanie lokalizacja, technologia i generalny wykonawca.
Odejście od węgla a nowe inwestycje jądrowe
Minister podkreślił, że kluczowym argumentem przy ustalaniu, gdzie ostatecznie powstanie elektrownia jądrowa, jest sprawne połączenie kolejnej fazy rozwoju polskiej energetyki z odchodzeniem od węgla. Jego zdaniem, oprócz aspektów gospodarczych muszą zostać uwzględnione także względy społeczne.
Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!